Trwa ładowanie...
25-04-2007 12:00

1. Międzynarodowy Festiwal Twórczości Telewizyjnej

1. Międzynarodowy Festiwal Twórczości Telewizyjnej
d3wwhvy
d3wwhvy

1. Międzynarodowy Festiwal Twórczości Telewizyjnej Prix Visionica rozpoczyna się we Wrocławiu. Głównym elementem trwającej do 29 kwietnia imprezy będzie konkurs o łącznej puli nagród wynoszącej ponad 52 tys. euro.

Organizatorami Festiwalu są Samorząd Wrocławia i Telewizja Polska we współpracy z rosyjskim kanałem telewizyjnym Telekanal Kultura i Europejską stacją kulturalną - ARTE.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek wieczorem galą w Operze Wrocławskiej, podczas której audiowizualny koncert zagra Andrzej Smolik.

W tym samym czasie na wrocławskim Placu Gołębim odbędzie się plenerowa projekcja spektaklu "Przypadek Klary" Dei Loher w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Przedstawienie będzie na żywo transmitowane z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

d3wwhvy

Głównym tematem Festiwalu jest "miejsce telewizji we współczesnej kulturze i społeczeństwie". Natomiast głównym elementem imprezy ma być międzynarodowy konkurs, do którego zgłoszonych zostało blisko 300 programów z 27 krajów. Komisja Preselekcyjna wybrała spośród nich 77 prac finałowych z 22 krajów.

Wielka Nagroda Prix Visionica o wartości 25 tys. euro przyznana zostanie przez 6-osobwe jury składające się z twórców filmowych i telewizyjnych. Ponadto przyznane zostaną m.in. nagrody w wysokości 5 tys. euro w 4 kategoriach: Film Fabularny, Film Dokumentalny, Teatr Telewizji oraz Muzyka i Taniec.

W ramach festiwalu odbędą się także konferencje... projekcje, koncerty i dyskusje.

W sympozjach wezmą udział m.in. Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Małgorzata Foremniak, Grażyna Torbicka oraz prof. Witalij Potiomkin z Państwowego Uniwersytetu Filmu i Telewizji w Sankt Petersburgu.

d3wwhvy

Odbędą się także trzy sympozja tematyczne, w których wystąpią wspólnie twórcy i filozofowie m.in. Krzysztof Zanussi, Lech Majewski, Derrick de Kerckhove czy Fisz.

Organizatorzy zapowiadają także szereg wydarzeń specjalnych. "Jest to np. Tydzień z filmami Agnieszki Holland, Konkurs filmów wykonanych telefonem komórkowym czy koncert audiowizualny KARBIDO- The Table TV" - powiedział PAP dyrektor artystyczny Festiwalu Piotr Krajewski.

W konferencjach i sympozjach będzie można uczestniczyć bezpłatnie.

"Ten Festiwal ma się tym różnić od podobnych na świecie, że nie będzie tylko dla ludzi z branży, ale dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą twórczością telewizyjną. Chcemy zainteresować szerokie grono odbiorców i zaprosić ich do dyskusji nad przyszłością telewizji" - zapowiedział Krajewski.

Festiwal Prix Visionica ma odbywać się co dwa lata, docelowo na zmianę z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Dialog - Wrocław. 1. edycja Prix Visionica będzie trwała do 29 kwietnia, a imprezy odbędą się m.in. w Operze Wrocławskiej, Teatrze Współczesnym, studiu OTV Wrocław oraz na Uniwersytecie Wrocławskim.

d3wwhvy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wwhvy