Trwa ładowanie...
27-09-2007 12:40

200 filmów na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym

200 filmów na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym
d1lmdcy
d1lmdcy

Prawie 200 filmów z 55 krajów zostanie pokazanych na 23. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (WMFF), który potrwa od 12 do 21 października. Filmem otwierającym festiwal będą „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego – obraz, który zdobył w tym roku Złote Lwy w Gdyni.

Wśród honorowych gości festiwalu będzie najprawdopodobniej niemiecki reżyser Volker Schlöndorff. – Rozmawiamy z nim, mamy nadzieję, że przyjedzie do Warszawy 15 lub 16 października – poinformował na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu, Stefan Laudyn.

Inni ważni goście, których spodziewają się organizatorzy, to m.in. Jerzy Stuhr, Dorota Kędzierzawska – reżyserka filmu „Pora umierać”, który zostanie pokazany na festiwalu, a także znany czeski aktor Jirzi Machaczek i aktorka Zuzana Fialova ze Słowacji.

W konferencji uczestniczył także Andrzej Jakimowski. Zdobywca Złotych Lwów cieszył się, że jego film będzie pokazany na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. – Jestem warszawiakiem, „wychowałem się” na tym festiwalu. To impreza, która jest bardzo blisko najważniejszych nurtów w kinie światowym – powiedział reżyser „Sztuczek”.

d1lmdcy

„Sztuczki” otworzą festiwal, zamknie go zaś „Korowód” w reżyserii Jerzego Stuhra – film uhonorowany w Gdyni nagrodą za najlepszy scenariusz. Wśród polskich filmów pokazywanych na festiwalu będzie również „Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego – gdzie główne role zagrali Jirzi Machaczek i Zuzana Fialova.

Na festiwalu odbędą się cztery filmowe konkursy… Międzynarodowy Konkurs Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy, Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych, Konkurs Warszawski oraz Konkurs Wolny Duch.

„Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy” to konkurs dobrze znany publiczności poprzednich edycji festiwalu; w tym roku będzie miał szóstą edycję. Jury wybierze najlepszego wśród twórców stawiających pierwsze reżyserskie kroki. Zwycięzca otrzyma nagrodę o nazwie Grand Prix Nescafe. W konkursie tym walczyć będą m.in. filmy: „Droga Mleczna” z Brazylii, „Sztuka płakania” z Danii, „Pudor” z Hiszpanii i „Wino truskawkowe” z Polski.

Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych odbędzie się na festiwalu po raz drugi, a konkursy Warszawski i Wolny Duch – po raz pierwszy. W Warszawskim o główną nagrodę rywalizować będzie 13 filmów fabularnych – m.in. z Japonii, Iranu, Irlandii i Węgier. Wolny Duch to konkurs dla twórców niezależnych, nowatorskich i zbuntowanych – wystartują w nim m.in. filmy z USA, Włoch i Francji.

d1lmdcy

Na festiwalu przyznana zostanie również Nagroda FIPRESCI, czyli nagroda Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej (Federation Internationale de la Presse Cinematographique). Krytycy filmowi, którzy przyjadą do Warszawy, uhonorują nią twórcę najlepszego filmu debiutanckiego z Europy Środkowej i Wschodniej.

Nagrodę Publiczności otrzyma najlepszy zdaniem widzów film festiwalu. Nagroda ta zostanie przyznana po raz 21. w historii festiwalu.

Elementem festiwalu będzie „Panorama niemiecka”, czyli cykl projekcji najnowszych filmów z Niemiec. W programie znajdzie się komedia „Adolf H. – Ja wam pokażę!”, którą wyreżyserował filmowiec żydowskiego pochodzenia, Dani Levy. Jedną z głównych ról zagrał w tym filmie Ulrich Muehe, który zmarł w lipcu tego roku. Műhe był najlepszym europejskim aktorem 2006 r. wg Europejskiej Akademii Filmowej.

d1lmdcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lmdcy