Trwa ładowanie...
05-10-2007 12:40

21. studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi

21. studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w ŁodziŹródło: AFP
d1pjb0k
d1pjb0k

21 osób otrzymało indeksy na najpopularniejszym wydziale Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (PWSFTviT) w Łodzi – wydziale aktorskim. W czwartek uczelnia zainaugurowała kolejny rok akademicki.

Oprócz przyszłych aktorów, łódzka filmówka będzie kształcić m.in. 17 reżyserów, 17 operatorów filmowych, ośmiu studentów animacji, dziewięciu fotografii. Naukę w Łodzi – oprócz Polaków – rozpoczęli studenci m.in. Z Ukrainy, Szwecji czy USA.

Podczas inauguracji rektor uczelni prof. Jerzy Woźniak życzył nowo przyjętym studentom wytrwałości w realizacji swoich marzeń. Przypomniał sukcesy studentów szkoły na różnych festiwalach filmowych i teatralnych zarówno w Polsce jak i na świecie.

Zwrócił również uwagę, że trwają prace nad reformą nauczania na uczelni a także trwają starania o pieniądze na rozbudowę szkoły. W 2008 r. uczelnia będzie obchodziła 60-lecie swojej działalności.

Szkoła Filmowa, nazywana początkowo Państwową Wyższą Szkołą Filmową, powstała w Łodzi w roku 1948. Wśród jej pierwszych studentów znaleźli się m.in. Andrzej Munk, href="http://film.wp.pl/andrzej-wajda-6032121879311489c">Andrzej WajdaAndrzej Wajda, href="http://film.wp.pl/kazimierz-kutz-6031958176461441c">Kazimierz KutzKazimierz Kutz,, a pierwszymi wykładowcami byli Jerzy Bossak i Jerzy Toeplitz.

W 1954 r. w szkole rozpoczął studia *Roman Polański,/b>, w kolejnych latach na uczelnię trafili znani potem reżyserzy, tacy jak Witold Leszczyński, Jerzy Skolimowski, *Krzysztof Zanussi, href="http://film.wp.pl/krzysztof-kieslowski-6032121461597313c">Krzysztof KieślowskiKrzysztof Kieślowski. W roku 1958 r. Szkoła Filmowa połączyła się w jedną uczelnię ze Szkołą Teatralną.

d1pjb0k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pjb0k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj