Trwa ładowanie...

21. studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi

Share
21. studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi
Źródło: AFP
d2qx8r6

21 osób otrzymało indeksy na najpopularniejszym wydziale Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (PWSFTviT) w Łodzi – wydziale aktorskim. W czwartek uczelnia zainaugurowała kolejny rok akademicki.

Oprócz przyszłych aktorów, łódzka filmówka będzie kształcić m.in. 17 reżyserów, 17 operatorów filmowych, ośmiu studentów animacji, dziewięciu fotografii. Naukę w Łodzi – oprócz Polaków – rozpoczęli studenci m.in. Z Ukrainy, Szwecji czy USA.

Podczas inauguracji rektor uczelni prof. Jerzy Woźniak życzył nowo przyjętym studentom wytrwałości w realizacji swoich marzeń. Przypomniał sukcesy studentów szkoły na różnych festiwalach filmowych i teatralnych zarówno w Polsce jak i na świecie.

Zwrócił również uwagę, że trwają prace nad reformą nauczania na uczelni a także trwają starania o pieniądze na rozbudowę szkoły. W 2008 r. uczelnia będzie obchodziła 60-lecie swojej działalności.

d2qx8r6

Szkoła Filmowa, nazywana początkowo Państwową Wyższą Szkołą Filmową, powstała w Łodzi w roku 1948. Wśród jej pierwszych studentów znaleźli się m.in. Andrzej Munk, Andrzej WajdaAndrzej Wajda, Kazimierz KutzKazimierz Kutz,, a pierwszymi wykładowcami byli Jerzy Bossak i Jerzy Toeplitz.

W 1954 r. w szkole rozpoczął studia *Roman Polański,/b>, w kolejnych latach na uczelnię trafili znani potem reżyserzy, tacy jak Witold Leszczyński, Jerzy Skolimowski, *Krzysztof Zanussi, Krzysztof KieślowskiKrzysztof Kieślowski. W roku 1958 r. Szkoła Filmowa połączyła się w jedną uczelnię ze Szkołą Teatralną.

d2qx8r6

Podziel się opinią

Share
d2qx8r6
d2qx8r6