Trwa ładowanie...
14-06-2006 11:55

36. Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie

36. Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie
d4xx3o2
d4xx3o2

Tegoroczne Lubuskie Lato Filmowe odbędzie się w Łagowie w dniach 2–9 lipca. W konkursie filmów fabularnych pokazane zostaną premierowe filmy niemieckie, rosyjskie, węgierskie, czeskie, austriackie, litewskie i polskie.

Przy okazji projekcji „Parę osób, mały czas” uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się z twórcami filmu: Andrzejem Barańskim, Krystyną Jandą i Andrzejem Hudziakiem.

Zaprezentowana zostanie retrospektywa kina węgierskiego , w ramach której będzie można zobaczyć wczesne filmy dwóch reżyserów: Istvana Szabó (m.in. "Zaufać", który możemy dziś odczytywać w szerszej perspektywie, wiedząc o agenturalnym uwikłaniu reżysera) i wczesne filmy Miklosa Jancsó (w tym jego arcydzieło: "Desperaci" z 1965 oraz film muzyczny "Ożywcze wiatry", film z lat 60. o walce ideologicznej młodych węgierskich zetempowców i kleryków z seminarium).

W ramach retrospektywy organizatorzy zapraszają też na spotkanie z węgierskim krytykiem filmowym Josephem Marxem, który opowie widzom o kinie ze swojego kraju i o ustrojowym uwikłaniu tego kina.

Pełna retrospektywa filmów Marka Koteckiego zapowiada się tym ciekawiej, że reżyser wraz z synem Michałem będą gośćmi festiwalu . Warto skorzystać z okazji poznania go i zamienienia z nim paru słów, bo Koterski od lat konsekwentnie odmawia kontaktu z mediami. Widzowie będą mieli możliwość zobaczenia dawno nie pokazywanych dokumentów reżysera z lat 80., które, jeśli spojrzeć na nie z dzisiejszej perspektywy, zapowiadają późniejszą twórczość fabularną autora „Dnia świra”

d4xx3o2

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć nowe filmy Katarzyny Kozyry – zapis jej performansów operowych. Filmy te będą prezentowane przez kuratorkę artystki, Hannę Wróblewską i krytyka „Gazety Wyborczej”, Dorotę Jarecką.

Będzie też prezentacja młodego polskiego dokumentu , między innymi filmów zespołu Paladino (czyli grupy reżyserów: Macieja Cuske, Marcina Sautera, Piotra Stasika i Thierry’ego Paladino). Pokazana zostanie również twórczość zrealizowana w ramach Projektu Polska – Rosja . Zaplanowano spotkania z jego twórcami: reżyserem Wojciechem Kasperskim i Alioną Połuniną, autorką kontrowersyjnego filmu "Sacrum", zrealizowanego w sanktuarium w Licheniu. Odbędzie się też mały międzynarodowy konkurs dokumentu , w którym udział wezmą filmy twórców z Niemiec, Słowacji, Ukrainy i Polski.

W ramach obchodów dziesiątej rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego , Maria Zmarz-Koczanowicz zaprezentuje swój dokument o Kieślowskim „Still Alive” oraz pokazane będą wybrane dokumenty samego Kieślowskiego.

Tradycyjnie, jeden dzień festiwalu poświęcony będzie na panel dyskusyjny . W tym roku tematem przewodnim będzie „wolność” . W rozmowach wezmą udział młodzi krytycy filmowi i reżyserzy.

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie organizowane jest od 1969 roku. Jest najstarszym polskim festiwalem filmowym.

d4xx3o2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4xx3o2