55‑lecie pracy artystycznej Romana Kłosowskiego
, jeden z najbardziej znanych polskich aktorów komediowych i dramatycznych, będzie świętował 13 marca w gorzowskim Teatrze im. Osterwy jubileusz 55- lecia pracy artystycznej.
Kłosowski jest z Teatrem im. Juliusza Osterwy związany od sześciu lat. Pięć lat temu obchodził w nim - rolą Horodniczego w "Rewizorze" - 50-lecie pracy scenicznej.
"Mam do tego teatru ogromny sentyment i sympatię. Bardzo dobrze czuję się na gorzowskiej scenie i mam nadzieję, że zagram tu jeszcze nie raz" - powiedział w środę PAP Roman Kłosowski. "Czuję się spełniony, bo wcieliłem się w wiele różnych postaci. O ile mi starczy zdrowia i energii, chcę dalej grać i to nie tylko role komediowe" - dodał.
13 marca aktor wystąpi gościnnie w spektaklu "Bez seksu proszę" Anthony'ego Marriotta i Alistaira Foota w reżyserii Jana Tomaszewicza. "Bez seksu proszę" to jedna z najbardziej znanych angielskich fars. W latach 1971-1987 grano ją na londyńskim West Endzie ponad 6,5 tys. razy.
Farsa opowiada perypetie młodych małżonków Petera i Frances. Zaczynają życie w służbowym mieszkaniu nad bankiem, w którym pracuje Peter. Gdy okazuje się, że towar, którego sprzedażą chciała zająć się Frances, to nie norweskie szkło, tylko zdjęcia pornograficzne, wszystko zaczyna się komplikować. Śledztwo w tej sprawie prowadzi inspektor Arnold Needham - w tej roli Kłosowski. Roman Kłosowski urodził się 14 lutego 1929 r. w Białej Podlaskiej. Ukończył wydział aktorski PWST w Warszawie. Zadebiutował w 1953 rolą w "Celulozie" Jerzego Kawalerowicza. Potem grał m.in. w "Ewa chce spać" Tadeusza Chmielewskiego (1957), "Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka (1970), "Atrakcyjny pozna panią" Marka Rębacza (2004) i serialu Radosława Piwowarskiego "Stacyjka" (2004).
Jego ostatni film to "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta (2008). Kłosowski zasłynął w 1974 r. rolą wścibskiego i ambitnego inżyniera Romana Maliniaka w "40-latku" Jerzego Gruzy. Do tej postaci powrócił po latach w serialu "40-latek. 20 lat później".
Znany jest też z ról teatralnych, m.in. Chlestakowa w "Rewizorze" Mikołaja Gogola (Teatr Ludowy w Warszawie, 1968, reż. Jan Bratkowski) czy Ryszarda w "Ryszardzie III" Williama Szekspira Teatr Powszechny w Łodzi, 1977, reż. Jerzy Hoffmann).
Występował również w spektaklach Teatru Telewizji - m.in. jako Szwejk w "Spotkaniach ze Szwejkiem" Jarosława Haszka (1989, reż. Paweł Trzaska) i jako Królik w "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla (1995, reż. Maciej de Korczak-Leszczyński).