Trwa ładowanie...
04-05-2007 12:51

70. urodziny rzymskiego Hollywood

70. urodziny rzymskiego Hollywood
dwt40tc
dwt40tc

Huczne obchody 70. rocznicy powstania słynnego rzymskiego miasteczka filmowego Cinecitta odbędą się w piątek 4 maja z udziałem twórców filmowych z Włoch i zagranicy.

To właśnie w Cinecitta powstały takie filmowe przeboje wszech czasów, jak amerykańska ekranizacja „Quo vadis”, „Ben Hur”, „Kleopatra”, arcydzieła Federico Felliniego, Roberto Rosselliniego i Luchino Viscontiego; w sumie 47 filmów, które otrzymały Oscary. Rocznicowe uroczystości zorganizowane zostaną na planie amerykańskiego filmu „Rzym”.

Na 70-lecie Cinecitta przybędą m.in.: Sophia Loren, reżyserzy Bernardo Bertolucci, Giuseppe Tornatore, Ettore Scola, Wim Wenders i Stephen Frears. 800 zaproszonych gości zajmie miejsca w przezroczystej konstrukcji przypominającej statek kosmiczny, zbudowanej specjalnie na tę okazję wśród dekoracji starożytnego Rzymu.

Budowa miasteczka filmowego, położonego przy via Tuscolana, rozpoczęła się w styczniu 1936 r. Zostało zaś uroczyście otwarte 28 kwietnia 1937 r. przez ówczesnego przywódcę Włoch Benito Mussoliniego, który w czasie ceremonii powiedział: „Kino jest najsilniejszą bronią”.

Prasa przypomina, że Duce ogłosił wtedy, że studia filmowe w Rzymie są „największe, najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone w Europie”.

dwt40tc

„To – mówił wtedy Duce – klejnot pierwszej wielkości w koronie faszystowskich Włoch”.

W pierwszym roku po otwarciu Cinecitta nakręcono 20 filmów. Rekordowy był natomiast rok 1942, gdy powstało tam aż 119 produkcji.

W następnych latach wojny studia zajęli najpierw Niemcy, a potem alianci, a na ich terenie powstał obóz dla uchodźców. Ograbione i zniszczone „Hollywood nad Tybrem” zostało odbudowane po wojnie m.in. dzięki zaangażowaniu ówczesnego wiceministra, później siedmiokrotnego premiera Włoch Giulio Andreottiego.

W kolejnych latach w Cinecitta powstały dziesiątki filmów z udziałem Gregory Pecka, Avy Gardner, Audrey Hepburn, Liz Taylor i wielu innych gwiazd światowego kina.

dwt40tc

Kryzys, zapoczątkowany w latach 70., pogrążył miasteczko także dlatego, że, jak wówczas odkryli filmowcy, zwłaszcza zaś twórcy neorealizmu, niepotrzebne są żadne sztuczne dekoracje, bo sam Rzym jest najlepszym planem filmowym.

Minister kultury, wicepremier Francesco Rutelli przedstawiając w czwartek na konferencji prasowej program rocznicowych obchodów zapowiedział zwiększenie nakładów na kinematografię oraz nowe ustawy, które mają jej pomóc po latach, jak powiedział, „głębokiej depresji”.

Budowę Cinecitta Rutelli nazwał dowodem „wielkiej intuicji” i zauważył, że z okazji jubileuszu przypomina się postać Mussoliniego, który otworzył miasteczko filmowe. – Nie ma żadnego powodu do cenzurowania historii – podkreślił wicepremier.

dwt40tc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwt40tc