Trwa ładowanie...
d2y3ulp

Agnieszka Holland broni kompromisu opozycji z Gowinem

Reżyserka Agnieszka Holland jest adwokatką kompromisu opozycji z Jarosławem Gowinem. – To jest racjonalnie i życiowo mniej złe wyjście – pisze na FB.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Agnieszka Holland zabrała głos ws. propozycji Jarosława Gowina
Agnieszka Holland zabrała głos ws. propozycji Jarosława Gowina (East News)
d2y3ulp

Opozycja parlamentarna ma nadzieję, że uda się przekonać Jarosława Gowina oraz kilku innych posłów Porozumienia, aby głosowali w Sejmie przeciw wyborom korespondencyjnym 10 maja.

Opozycja liczy nawet, że dzięki wyjściu posłów Gowina ze Zjednoczonej Prawicy, uda się zdobyć większość w Sejmie, odwołać marszałek Elżbietę Witek i powołać swojego marszałka. Rząd PiS stałby się wtedy mniejszościowym.

Wszystko zależy więc od Jarosława Gowina i jego ludzi. Może zadecydować nawet jeden głos posłów Porozumienia.

d2y3ulp

Nie wszystkim podobają się jednak rozmowy opozycji z Gowinem, który przez 5 ostatnich lat był podporą rządu PiS, bliskim sojusznikiem Jarosława Kaczyńskiego i wicepremierem.

Wiele osób, które dotąd były w opozycji, biorąc udział w wiecach ulicznych, marszach i blokadach, uważa, że dogadywanie się z Gowinem to zgniły kompromis, odzierający opozycję z resztek zasad.

Głos w sprawie na Facebooku, zabrała znana reżyserka Agnieszka Holland. Jest ona zwolenniczką rozmów opozycji z Gowinem. Jak to tłumaczy?

"Sytuacja jest tragiczna, bo każdy wybór jest zły. W takich sytuacjach można się zamknąć przed rzeczywistością albo starać znaleźć choć trochę racjonalnie i życiowo mniej złe wyjście […]. Co mi się naprawdę nie podoba ze strony moich przyjaciół, to namiętne, agresywne wręcz, atakowanie wszystkich, którzy nawet w cieniu narastającej dyktatury, próbują jednak myśleć politycznie, szukając dostępnych narzędzi, nawet jeśli oznacza to kompromis (zgniły), klęskę (więcej niż możliwą) czy estetyczny niesmak. To jest swego rodzaju moralistyczny szantaż" - pisze na Facebooku.

d2y3ulp

Holland przyznaje, że dotychczasowe działania Gowina niespecjalnie jej się podobały, ale wyjścia nie ma:

"Tak, następny etap jest teraz w rękach tego paskudnego Gowina (który przynajmniej nie cieszy się, kiedy głosuje, w przeciwieństwie do Kaczyńskiego, który zaciera z rozkoszą łapki, przy każdym przyszpilonym motylu). Jeśli ta opcja wygra, wyborów w maju prawdopodobnie nie będzie, jeśli przegra, albo jeśli prezes zdecyduje się na wybory w lokalach, apelujemy w pierwszym rzędzie do kandydatów, żeby się wycofali."

Przypomnijmy, że Holland miała ostatnio promować swoje nowe filmy – "Obywatel Jones" i "Szarlatan" - na świecie, a także zacząć produkcję serialu dla Apple TV. Te plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

d2y3ulp

Podziel się opinią

Share

d2y3ulp

d2y3ulp