Trwa ładowanie...
baby bump
30-05-2016 15:19

"Baby Bump": polski film, który podbija USA i urzeka bardziej niż "Boyhood"

"Baby Bump": polski film, który podbija USA i urzeka bardziej niż "Boyhood"Źródło: getty
d3s8bn8
d3s8bn8

Już w najbliższy piątek do kin wejdzie "Baby Bump" - film w reżyserii Kuby Czekaja, który szturmem podbija najważniejsze światowe festiwale od Wenecji aż po amerykański Teksas. Krytycy twierdzą, że to najważniejszy film o dorastaniu, powstały od czasu nagrodzonego Oscarem "Boyhood" czy „Sali samobójców”, który jest jak połączenie wyobraźni Davida Lyncha i Walta Disneya. W sieci właśnie można zobaczyć fragment filmu.

„Baby Bump jest najbardziej orzeźwiającym filmem o dorastaniu od czasu Boyhood. A jednak, mimo że bardzo kocham i szanuję Linklatera, to muszę przyznać, że nie miał on jaj, by zrealizować taki film o dorastaniu jakim jest Baby Bump” – odważnie przyznaje Simon Ramshaw z Letterboxd.

„Jeśli Walt Disney, Todd Solondz i David Lynch mieliby wspólnie zrealizować film, to mógłby on przypominać debiut fabularny Kuby Czekaja Baby Bump – niesamowitą historię o dojrzewaniu i dorastaniu, w której autor nie boi się testować granic kina” – dodaje Blair Hoyle z Cinemaslasher.com.

d3s8bn8

Reżyser filmu Kuba Czekaj za swoje odważne i niekonwencjonalne spojrzenie był nominowany do prestiżowych Paszportów Polityki. „Chciałem stworzyć filmowy komiks o dorastaniu. Główny bohater ma 11 lat i jego ciało właśnie zaczyna się zmieniać. Nie chce być zauważany ani ignorowany. Nie wie, co się z nim dzieje. Zupełnie odrzuca fakt, że przemiana już się rozpoczęła i nie ma już powrotu do poprzedniego świata.” – mówi reżyser. „Baby Bump to portret dziecka uwięzionego w dorastaniu. Momentami straszny, groteskowy, okrutny i dosadny. Nieliczni przyznają to na głos, ale dorastanie tak naprawdę nie jest dla dzieci. Baby Bump też nie”.

„Baby Bump” zdobył Wyróżnienie Specjalne na festiwalu filmowym w Gdyni (sekcja Inne Spojrzenie), został świetnie przyjęty na 72. Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę Queer Lion Award Special Mention. Film pokazywany był również na prestiżowym amerykańskim festiwalu South by Southwest (SXSW) w Teksasie.
Świat widziany oczami głównego bohatera – Mickiego Housa wygląda następująco: Wszyscy czegoś od ciebie chcą, a ty najchętniej stałbyś się niewidzialny. Jesteś na wojnie w domu i w szkole. Regularnie przegrywasz. To co widzisz w lustrze zaczyna cię przerażać. Twój wewnętrzny głos powtarza ci, że jesteś nikim. A poza tym, o co chodzi z tymi dziewczynami? Dlaczego ludzie w ogóle chcą się całować? I jeszcze ta jedna, która czegoś od ciebie chce. Witaj w świecie Mickiego Housa. Jego historia skutecznie przypomni ci, że dorastanie nie jest dla dzieci.

W filmie zobaczymy m.in. Agnieszkę Podsiadlik (nominowaną do nagrody Zbyszka Cybulskiego za film „Baby Bump”), Kacpra Olszewskiego, Sebastiana Łacha („Pakt”) oraz Rafała Maćkowiaka („Disco Polo”).

BABY BUMP - Od 3 czerwca w kinach A już od 2 czerwca przedpremierowo w sieci kin Multikino

d3s8bn8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s8bn8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj