Trwa ładowanie...

Berlinale 2019: Agnieszka Holland powalczy o Złotego Niedźwiedzia

Polscy filmowcy dotychczas świetnie sobie radzili na niemieckim festiwalu. W tym roku świętować będzie Dawid Ogrodnik, a Agnieszka Holland ma szansę przebić swój sukces z 2017 r.

Berlinale 2019: Agnieszka Holland powalczy o Złotego NiedźwiedziaŹródło: Getty Images
d4dve0z
d4dve0z

7 lutego rusza 69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Od kilku lat polskie produkcje zajmują miejsce w prestiżowym konkursie i wracają do kraju z ważnymi nagrodami. W tym roku o Złotego Niedźwiedzia powalczy Agnieszka Holland. Jej najnowszy film, pt. "Obywatel Jones" znalazł się w Konkursie Głównym. Przypomnijmy, że w 2017 r. otrzymała statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia za film "Pokot".

Berlinale jest jednym z najbardziej prestiżowym festiwali filmowych w Europie. Obok Cannes i Wenecji należy do tzw. festiwali kategorii A, gdzie pokazywane są filmy najważniejszych twórców. Berlińska impreza od lat słynie ze społecznego zaangażowania i politycznej wymowy, dlatego wielu bacznym okiem przygląda się wyborom jury.

Polacy od kilku lat mogą cieszyć się dobrą passą w Konkursie Głównym, jak i sekcjach pobocznych. Niewątpliwie Małgorzata Szumowska i Tomasz Wasilewski mogą dobrze wspominać premiery swoich filmów na Berlinale.

d4dve0z

Szumowska podbiła serca jury filmami "Body/Ciało" (2015) i "Twarz" (2017), a za "W imię" (2013) została nagrodzona Nagrodą Teddy. Tomasz Wasilewski wrócił z Berlina ze Srebrnym Niedźwiedziem za "Zjednoczone Stany Miłości". Z kolei dwa lata temu "Pokot" Agnieszki Holland został bardzo dobrze przyjęty przez jury, krytyków i widownię, otrzymując Srebrnego Niedźwiedzia.

Obejrzyj: Agnieszka Holland ocenia szanse "Zimnej Wojny" na Oscara:

Berlinale 2019: "Pan Jones" Agnieszki Holland w Konkursie Głównym

W Konkursie Głównym 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie znalazło się 17 produkcji z całego świata, m.in. nowy film Fatiha Akina "The Goldne Glove" i Lone Scherfig "The Kidness of Strangers" z Zoe Kazan i Andrea Riseborouga. Jednak oczy polskiej publiczności będą skierowane przede wszystkim na najnowszy film Agnieszki Holland. "Obywatel Jones" to thriller polityczny o młodym dziennikarzu, który zyskał sławę za sprawą artykułu o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem.

James Norton w filmie "Obywatel Jones"/mat. prasowe
Źródło: James Norton w filmie "Obywatel Jones"/mat. prasowe

Gareth Jones nie zamierza osiąść na laurach i przymierza się do kolejnego wielkiego, jak i kontrowersyjnego tematu – szybkiej modernizacji Związku Radzieckiego. Dziennikarz wyrusza do Moskwy, gdzie dochodzą go słuchy o wielkim głodzie panującym na Ukrainie. Postanawia samodzielnie zweryfikować doniesienia, przez co staje się świadkiem tragedii milionów ludzi. Czy publikacja przyniesie mu większy rozgłos, a może skutecznie zwiększy się liczba jego wrogów?

d4dve0z

"Obywatel Jones" jest koprodukcją Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. W rolach głównych wystąpili brytyjscy aktorzy James Norton i Vanessa Kriby (znana z serialu "The Crown") oraz Peter Sarsgaard. W międzynarodowej obsadzie znaleźli się Krzysztof Pieczyński, Michalina Olszańska oraz Patrycja Volny.

Dawid Ogrodnik/ONS.pl
Źródło: Dawid Ogrodnik/ONS.pl

Berlinale 2019: Dawid Ogrodnik z tytułem European Shooting Star

European Shooting Star jest specjalnym programem stworzonym przez European Film Promotion. Ma on na celu promowanie i wspieranie młodych (16-35 lat) europejskich aktorów. Dawid Ogrodnik znalazł się wśród dziesięciu uzdolnionych artystów, m.in. z Niemiec, Estonii czy Danii, którzy pojawią się na Berlinale. Wcześniej tytułem European Shooting Star cieszyło się pięcioro Polaków: Agnieszka Grochowska (2007), Agata Buzek (2010), Jakub Gierszał (2012), Mateusz Kościukiewicz (2014) i Zofia Wichłacz (2017).

d4dve0z

Dawid Ogrodnik jest znany w Polsce za sprawą ról w takich filmach, jak "Cicha noc" Piotra Domalewskiego czy "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy. Za rolę w "Idzie" i "Ostatniej rodzinie" został zauważony i doceniony za granicami kraju. W tym roku na nasze ekrany wejdą dwa filmy z jego udziałem: "Dzień czekolady" oraz "Ciemno, prawie noc".

Berlinale 2019: polskie akcenty na festiwalu

W Berlinale Special zostanie pokazana polska koprodukcja w reżyserii Roberty Grossman "Kto napiszę naszą historię". Fabularyzowany dokument z udziałem polskich aktorów, m.in. Jowity Budnik i Karoliny Gruszki opowiada o powstaniu archiwum Ringelbluma w getcie warszawskim podczas II wojny światowej.

Kadr z filmu "Kto napiszę naszą historię"/filmpolski.pl
Źródło: Kadr z filmu "Kto napiszę naszą historię"/filmpolski.pl

Historia Holokaustu zostaje przedstawiona za pomocą odnalezionych materiałów zgromadzonych przez członków organizacji Oneg Szabat. Tworzyło ją kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy – ryzykując wszystko – gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim.

d4dve0z

Polski akcent pojawi się również w sekcji Generation 14plus, gdzie zostanie zaprezentowana krótkometrażowa animacja Joli Bańkowskiej "Story". Reżyserka tworzy komentarz do życia współczesnych ludzi nieustannie zatopionych w ekranach komputerów i telefonów.

Berlinale potrwa do 17 lutego. W jury Konkursu Głównego pod przewodnictwem Juliette Binoche znaleźli się Justin Chang, Sandra Hüller, Sebastián Lelio, Rajendra Roy i Trudie Styler.

d4dve0z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dve0z