Trwa ładowanie...
d227i2a

Bernadetta Machała-Krzemińska

Najnowsze informacje
2.9
(45 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Międzychód, Polska

Filmografia:

Kronika wypadków miłosnych (1985) (Greta, siostra Engela)

Kopciuszek () (Justyna Walczak)

Pitbull (serial) ()

Plebania () (Krystyna Cieplak-Walencik)

Tabu (1987) (Milka)

d227i2a

Polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Szeroka publiczność kojarzy ją przede wszystkim z roli Krystyny Cieplak, siostry proboszcza w popularnej telenoweli „Plebania”. Jej znakiem rozpoznawczym jest burza blond – loków.

Urodziła się 10 sierpnia 1966 roku w wielkopolskim miasteczku Międzychód. Studiowała w PWST w Warszawie. Kiedy kończyła szkołę w 1990 roku, miała już za sobą dwa duże i chwalone przez krytykę występy filmowe.v Zadebiutowała u Andrzeja Wajdy w utrzymanej w poetyckim tonie „Kronice wypadków miłosnych” wg powieści Tadeusza Konwickiego (1985). Wcieliła się tu w rolę Grety – córki niemieckiego pastora, zakochanej w głównym bohaterze, Witku. Jednocześnie, po raz pierwszy spotkała się na planie z przyszłym mężem, Stanisławem Krzemińskim, pełniącym tu funkcję II reżysera.

Po dwóch latach przerwy ponownie można było oglądać ją na dużym ekranie, tym razem u boku Grażyny Szapołowskiej w „Tabu” Andrzeja Barańskiego, gdzie zagrała Milkę - córkę owdowiałej kobiety, darzącą uczuciem tego samego mężczyznę, co matka (1987).

Obie role przyniosły aktorce uznanie krytyki i pewien stopień popularności, jednak po ukończeniu szkoły teatralnej zaprzestała występów na dużym ekranie, poświęcając się teatrowi.

Była związana z Teatrem Polskim w Warszawie. W latach 90-tych często występowała w spektaklach Teatru Telewizji. Po dziesięciu latach przerwy od występów na ekranie wzięła udział w holenderskiej produkcji „Liefdesgasten” (1997), będącej ostatnim, jak do tej pory, pełnometrażowym filmem z udziałem Machały-Krzemińskiej.

Nieobecność na dużym ekranie, rekompensowała częstymi występami w telewizji. Partnerowała Bronisławowi Wrocławskiemu, grając pierwszoplanową rolę w serialu „Co cię znów ugryzło?” Macieja Wojtyszki (1998-99), pojawiła się jako pani Jadzia w powstałym wg pomysłu męża sitcomie „Duża przerwa” (2000), zaś przede wszystkim związała się na długie lata z telenowelą „Plebania” (od 2000 roku).* Rola Krystyny Cieplak, siostry księdza proboszcza do dziś jest jej szablonową, najlepiej rozpoznawalną rolą, która przyniosła jej ogromną sympatię telewidzów. Pomysłodawcą i producentem serialu jest mąż aktorki*.

W międzyczasie pojawiła się gościnnie w „Na dobre i na złe” (2005) i „Pitbullu” (2007), na dłużej zagrzewając miejsce jedynie na planie serialu „Kopciuszek” Jerzego Łukaszewicza (2006-2007).

Jest współwłaścicielką agencji castingowej Stavka.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d227i2a
d227i2a
d227i2a