Trwa ładowanie...
d37ub6x

Billy Connolly

Najnowsze informacje
4.2
(9 głosów)
Oceń:
d37ub6x

Brytyjski aktor i komik. Jest najbardziej znany ze swoich dokonań komediowych. Wzruszająco zagrał Johna Browna w świetnie przyjętej "Jej wysokości, pani Brown" ("Mrs. Brown"). Jako komik zjeździł cały świat.

William Connolly urodził się 24 listopada 1942 roku w Anderston w Glasgow w Szkocji, w Wielkiej Brytanii. Zaczynał jako muzyk - jeździł w tournee z Gerry’m Rafferty’m i zespołem folkowym The Humblebums. Jego humorystyczne zapowiedzi były gorąco przyjmowane przez publiczność i w 1971 roku zagrał pierwszy koncert solowy. To doprowadziło do nagrania "The Great Northern Welly Boot show" " mieszanki muzyki i anegdot. Wydał podwójny album, a jego singiel "D.I.V.O.R.C.E" dotarł na pierwsze miejsca list przebojów. Od tamtej pory wydał kilka nagrań komediowych i książek.

Najbardziej znany jest z roli w serialu "Head of the Class" i jego spin-offu "Billy". Występował także w sitcomie "Perła"("Pearl") z Rheą Perlman i Malcolmem MacDowellem, programach komediowych HBO i BBC, zrealizował także sześciu-odcinkowy dokument o swojej ukochanej ojczyźnie "Billy Connolly’s World Tour of Scotland" i "The Bigger Picture" poświęcone szkockiej sztuce.* Na koncie ma też "25 BC", "Billy and Albert", "An Audience with Billy Connolly", "Billy Connolly Live" i "Live "94".*

Zagrał m.in. w "Białym Oleandrze" ("White Oleander") Petera Kosminsky’ego , "Świętych z Bostonu" ("Boondock Saints") Troya Duffy’ego , "Wspaniałym Joe" ("Beautiful Joe") Stephena Metcalfe’a, "Co za tupet!" ("An Everlasting Piece") Barry’ego Levinsona, "Oszustach" ("The Impostors") Stanley’a Tucciego, "Rozgrzeszeniu" ("Absolution") z Richardem Burtonem, "Snajperze Hugh" ("Bullshot"), "Wodzie" ("Water) z Michaelem Cainem, "Wielkim człowieku" ("The Big Man" AKA "Crossing the Line") z Liamem Nelsonem, "Mupetach na wyspie Skarbów", "Gabriel and Me", "Czymś dla panów" ("Gentleman"s Relish") i "Człowieku, który procesował się z Bogiem" ("The Man Who Sued God").

Billy Connolly ma na koncie także udział w produkcjach BBC - "Down Among the Big Bad Boys" i "The Life And Crimes Of Deacon Brody". Użyczył głosu w "Pocahontas" i "Sezonie na misia" ("Open season"). Dla podkreślenia różnorodności projektów, w które się angażuje, wymieńmy też "Androcles and the Lion" zrealizowane przez BBC, szkocką operę "Die Fleidermaus" i napisaną przez samego Connolly’ego sztukę "The Red Runner", wystawianą na Edinburgh Festival.

* Jego najnowsze filmy, to "Fido" ("Fido"), "Garfield 2" ("Garfield 2: A Tale of Two Kitties"), "Lemony Snicket: Seria Niefortunnych Zdarzeń" ("Lemony Snicket: A Series Of Unfortunate Events"), "Ostatni Samuraj" (The Last Samurai") i "Linia Czasu" ("Timeline"), “The X-Files: I Want to Believe”.*

Billy Connolly był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Iris Pressagh (27.06.1969 - 1985; rozwód), z którą ma dwójkę dzieci: Jamie (ur. 1969) i Carę (ur. 1973). Obecną żoną jest Pamela Stephenson (od 20.12.1989). Para ma trójkę dzieci: Daisy (ur. 1983), Amy (ur. 1986) i Scarlett (ur. 1988).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37ub6x
d37ub6x
d37ub6x