Trwa ładowanie...
d4h0vfi

"Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" zwycięzcą 13. All About Freedom Festival

13. edycja All About Freedom Festival w Gdańsku dobiegła końca. Laureatem konkursu został macedoński film "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" został wcześniej doceniony na festiwalu w Berlinie.
"Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" został wcześniej doceniony na festiwalu w Berlinie. (Materiały prasowe)
d4h0vfi

17 filmów, 4 koncerty i 3 debaty. Europejskie Centrum Solidarności w ostatnich dniach stało się miejscem filmowych i muzycznych spotkań wokół idei wolności.

W programie festiwalu znalazły się obrazy, które nie przedstawiały pozytywnej wizji przyszłości. Przedpremierowo dla polskich widzów pokazano m.in. nagrodzonego Złotą Palmą "Młodego Ahmeda" braci Dardenne o muzułmańskim nastolatku, który staje się radykałem czy "Sorry we missed you. Nie ma nas w domu" Kena Loacha o rodzinie mierzącej się z długami po globalnym kryzysie finansowym oraz kolumbijskiego kandydata do Oscara "Monos-oddział małp".

"Młody Ahmed" z festiwalu w Cannes trafił na gdański All About Freedom Festival. Materiały prasowe
"Młody Ahmed" z festiwalu w Cannes trafił na gdański All About Freedom Festival.

Nie zabrakło też niepokojących dokumentów, takich jak “Exit. W pułapce radykalizmu” Karen Winther o byłych członkach radykalnych ugrupowań czy “Antropocen: Epoka człowieka”, w którym narratorka Alicia Vikander oprowadza nas po świecie natury okradanym przez działalność ludzi.

d4h0vfi

Zwycięzcą konkursu All About Freedom Festival został macedoński film "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia". Opowiada on inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię, kiedy to po raz pierwszy kobieta wyłowiła krzyż podczas prawosławnej ceremonii Według tamtejszych wierzeń ma on zapewniać jej dobrobyt przez cały rok. Okoliczna społeczność buntuje się przeciwko złamaniu tradycji i domaga się od Petruni oddania krzyża. Miejscowa policja próbuje oskarżyć ją o kradzież.

Produkcja w reżyserii Teony Strugar Mitevskiej wcześniej zdobyła Nagrodę Jury Ekumenicznego podczas tegorocznego Berlinale. O wyróżnieniu podczas All About Freedom Festival zadecydowali: reporterka Małgorzata Grzebałkowska, aktywistka i reżyserka Jaśmina Wójcik oraz dziennikarz radiowy Ryszard Jaźwiński. Nagroda w wysokości 30 tys. zł została ufundowana przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz.

d4h0vfi

Podziel się opinią

Share

d4h0vfi

d4h0vfi