Brudny Harry vs. Jerzy z 'Klanu'

Jeden z nich w młodości służył w wojsku, drugi chciał zostać dyrektorem PGR’u. Chociaż poza ekranem z pewnością mogli by się dogadać to ich filmowi bohaterowi zazwyczaj diametralnie różnili się od siebie. Pierwszy odgrywał twardych macho, często złych i bezwzględnych drugi wcielał w opiekuńczych domowników o dobrym sercu. Dziś urodzeni to Clint Eastwood i Andrzej Grabarczyk.

Brudny Harry vs. Jerzy z 'Klanu'
Źródło zdjęć: © AKPA

Clint Eastwood to ikona Hollywood. Znakomity aktor, utalentowany reżyser, wielbiciel jazzu i zapalony golfista. Mentor i nauczyciel wielu młodszych kolegów. Przy całej swej wielkości - skromny człowiek, partner i kolega. Gwiazdor obchodzi dziś 76. urodziny.

Andrzej Grabarczyk to aktor teatrów warszawskich, któremu przychylność ogólnopolskiej publiczność przyniosła przede wszystkim rola Jerzego Chojnickiego z popularnego serialu ‘Klanu’. Aktor obchodzi dziś 53. urodziny.

Kariera Clinta Eastwooda obejmuje okres czterech dekad. Zaczynał jako aktor, następnie odnalazł się w roli reżysera, aż w końcu spróbował swych sił jako producent.

ZOBACZ URODZINOWĄ GALERIĘ CLINTA EASTWOODA
Nie byłoby nadzwyczajnych osiągnięć Eastwooda, gdyby nie fakt, że publiczność po prostu kocha jego filmy, co przekłada się na gigantyczne wpływy z ich wyświetlania. Respekt jakim jest otaczany w przemyśle filmowym jest porównywalny z uznaniem ze strony publiczności.

Zadebiutował w 1955 roku podpisując kontrakt aktorski w wytwórni Universal Pictures. Do tej pory zagrał główne role w 46 filmach (pojawił się w 57), wyreżyserował 25, wyprodukował 20. Eastwood bardzo często łączy obowiązki aktora, reżysera i producenta . Dokonał tego aż trzynaście razy.

Pisząc o jego karierze nie można nie zauważyć różnorodności podejmowanych tematów i łatwości, z jaką Eastwood zmienia się z aktora w producenta, czy reżysera. Eastwood to jedyna postać świata Hollywood, dla której zmiana ta znajduje konkretne przełożenie na wyniki finansowe realizowanych przez niego filmów.

Andrzej Grabarczyk nie od razu planował zostanie aktorem. Początkowo chciał skończyć zootechnikę w Olsztynie i otworzyć fermę lisów. Swoją przyszłość widział również na posadzie... ...dyrektora PGRu. Całe szczęście, rodzinne tradycje wzięły górę nad jego planami i pozwoliły rozwinąć skrzydła w zawodzie aktora.

Prywatnie Andrzej Grabarczyk jest kolekcjonerem pamiątek przypominających mu dawne, znane z dzieciństwa kąty. W swojej kolekcji ma ponad 60 starych pocztówek oraz 80 łyżek do butów z których kilka pochodzi aż z przed wojny.

Urodził się w 1953 roku we Włodawie. Wywodzi się z pochodzącej z Wołynia rodziny o artystycznych tradycjach. Jest synem cenionego, pełniącego kilkakrotnie dyrektorskie funkcje w teatrach aktora Wincentego Grabarczyka. Andrzej dorastał w Teatrze Śląskim. Ojciec grał, a mama była duszą sceny, prowadziła sekretariat, koordynowała pracę artystyczną, zajmowała się sprawami kadrowymi. Naukę rozpoczął w obecnej 36. szkole podstawowej z której przeszedł do Liceum im. Nowotki. W 1978 roku ukończył warszawskie PWST. Współpracował przez dwa lata ze stołeczną sceną ‘Komedia’. Można było go zobaczyć również na scenie ‘Na Woli’. Od 1987 roku jest na stałe zatrudniony w teatrze Kwadrat.

Przed kamerami debiutował grając epizod w znanym serialu ‘Dom’ z 1980 roku. Niedługo po tym zagrał swoją pierwszą główną rolę. Do ważniejszych pozycji w jego filmografii należą: ‘Grzeszny żywot Francisza Buły’ z 1980 roku, ‘Był Jazz’ Feliksa Falka z 1981, ‘Na straży swej stać będę’ (1983), ‘Umarłem aby żyć’, ‘Zabij mnie glino’, ‘Lawa’ czy ‘Pamiętnik znaleziony w garbie’.

Największa popularność przyniosła mu rola Jerzego Chojnickiego, bohatera telenoweli ‘Klan’. W serialu Andrzej Grabarczyk wiecie się w Męża Elżbiety który po śmierci ojca dowiedział się z zaskoczeniem, że ma młodszą o kilkadziesiąt lat siostrę przyrodnią – Kamilę. Odkąd matka dziewczynki ciężko zachorowała, opiekuje się dziewczynką. Próbuje swych sił w biznesie – pracował niegdyś w hurtowni leków, następnie jako akwizytor, wreszcie zajął się prowadzeniem magazynów firmy kurierskiej. Mimo wielu starań, przez długi czas nie udawało mu się osiągnąć sukcesu. Kolejne porażki nie zdołały zachwiać jego optymizmem. Ostatnia z jego inicjatyw biznesowych – eksport polskich owoców i przetworów – wydaje się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Jerzy bardzo zaangażował się w prowadzenie własnej firmy – tym bardziej, że jedną z jego zagranicznych kontrahentek jest niezwykle atrakcyjna bizneswoman...

Clint Eastwood Za swą pracę otrzymał liczne dowody uznania, których liczba jest równie imponująca.

"Rzeką tajemnic" zadebiutował na Festiwalu Filmowym w Cannes, startując w konkursie o Złotą Palmę. Film otrzymał także sześć nominacji do Oscara oraz dwie statuetki Oscara (dla Najlepszego Pierwszo- i Drugoplanowego Aktora).

Eastwood ma duże szczęście do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Western „Bez przebaczenia” z 1993 roku otrzymał cztery Oscary (dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, Najlepszego Aktora Drugoplanowego i za Najlepszy Montaż).

ZOBACZ FILMOWE WCIELENIA CLINTA EASTWOODA
W tym samym roku "Bez przebaczenia" uhonorowano nagrodami Gildii Reżyserów Filmowych, Złotym Globem dla najlepszego reżysera, nagrodami dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, najlepszego aktora drugoplanowego i najlepszy scenariusz, przyznanymi przez Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych, a także nagrodą dla najlepszego aktora drugoplanowego, przyznaną przez Nowojorskie Koło Krytyków Filmowych.

Eastwood jest częstym bywalcem festiwalu filmowego w Cannes, był przewodniczącym jury w 1994 roku, nominowano go także do nagrody Złotej Palmy dla najlepszego filmu za filmy: Biały myśliwy, czarne serce w 1990, Bird w 1988 (film otrzymał Złotą Palmę dla najlepszego aktora i za najlepszy dźwięk), i Niesamowity jeździec z 1985. Eastwood jest laureatem Złotego Globu dla najlepszego reżysera za film Bird z 1989.

Wszystkie te nagrody i wyróżnienia sprowadzają się do jednego – są potwierdzeniem gwiazdorskiego statusu aktora.

Powszechnie znane są powiązania Eastwooda z jazzem. Powiedział kiedyś: gdyby okazało się, że nie odniósłby sukcesu ani jako aktor, ani reżyser, ani producent, mógłby zostać muzykiem.

Debiutem reżyserskim Eastwooda był film Play Misty for Me, słynny jest charakterystyczny, romantyczny motyw muzyczny z tego filmu, noszący nazwę First Time Ever I Saw Your Face, wybrany przez Eastwooda i śpiewany przez nieznaną wówczas Robertę Flack. Eastwood, pracujący ponownie z kompozytorem Lennie Niehausem, napisał temat muzyczny. Mowa o Bez przebaczenia (Claudia’s Theme) i Co się wydarzyło w Madison County (Doe Eyes).

Eastwood, zapalony gracz w golfa, mieszka w Carmel w Kalifornii, w latach 1986–1988 był burmistrzem tego miasta, jest właścicielem mieszczącego się tam zajazdu Mission Ranch Inn i klubu golfowego Tehama Golf Club. Jest także współwłaścicielem znanej szkoły golfa Pebble Beach Golf Course, w czerwcu 2002 roku mianowano go na stanowisko stanowego komisarza do spraw parków.

Clint Eastwood jest, prawdopodobnie, najbardziej oszczędnym filmowcem, zarówno jeśli chodzi o czas, jak i o pieniądze. Kręci filmy, uwielbia to robić, doskonale zna się na całym procesie produkcyjnym i nie lubi wydawać ani dolara ponad to, co konieczne.

Kiedy nie zajmuje się produkcją kolejnego filmu, żyje sobie spokojnie w Carmel wraz z żoną Diną Ruiz Eastwood (z którą ożenił się 31 marca 1996) i córką Morgan (urodzoną 12 grudnia 1996).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)