Trwa ładowanie...
Aktualności

Camerimage 2007. Nagroda za Całokształt dla Stephena Goldblatta

Share
Camerimage 2007. Nagroda za Całokształt dla Stephena Goldblatta
d3ychvm

Podczas 15, jubileuszowej edycji Festiwalu Nagroda za Całokształt Twórczości zostanie wręczona operatorowi Stephenowi Goldblattowi.

Stephen Goldblatt będzie gościem honorowym Camerimage, a podczas festiwalu zaprezentowane zostaną filmy z jego dorobku. Stephen Goldblatt urodził się w Afryce Południowej, 29 kwietnia1945. Kiedy miał siedem lat, zamieszkał w Anglii. Goldblatt zaczynał karierę jako fotoreporter, pracując na Fleet Street dla dzienników i magazynów. Filmował także gwiazdy rocka takie jak The Beatles w szczytowym okresie ich popularności. W 1969 roku ukończył studia w Film School of the Royal College Art.

Ukończywszy studia zaczął kręcić filmy dokumentalne (większość na taśmie 16 mm) oraz reklamy telewizyjne dla takich reżyserów, jak: Tony Scott czy Brian Gibson. Goldblatt zadebiutował na wielkim ekranie jako autor zdjęć do filmu Breaking Glass (1980) Gibsona. Jego następnym filmem był Odległy ląd (1981), za którym podążyły kolejne produkcje, między innymi Zagadka nieśmiertelności Tonny’ego Scotta (1983). W 1987 roku Goldblatt udał się do Hollywood by kręcić Zabójczą broń i Zabójczą broń 2. W 1991 współpracował z Barbrą Streisand przy filmie Książe przypływów, za który został nominowany do Oscara oraz nagrody ASC za zdjęcia. Po ukończeniu pracy nad tym filmem, rozpoczął produkcję Dla naszych chłopców w reżyserii Mark’a Rydell’a z udziałem Bette Midler.

d3ychvm

Następne dzieła to m.in. Raport Pelikana (1993) i Batman Forever (1995), za który Goldblatt dostał nominacje do Oscara i nagrody ASC za wybitne zdjęcia. W 2001 zrealizował dramat dla HBO w reżyserii Franka Piersona na taśmie 16mm. Wykorzystał technologię Digital Intermediate, aby powiększyć i skorygować kolor oryginalnego negatywu. Za ten właśnie film, który był jego pierwszym doświadczeniem w świecie cyfrowej obróbki za pomocą Digital Intermediate, Goldblatt otrzymał nominację do nagrody Emmy.

W 2002 współpracował z reżyserem Mikem Nicholsem nad adaptacją dla HBO uhonorowanego nagrodą Pulitzera dramatu Anioły w Ameryce z udziałem wybitnej obsady: Meryl Streep, Ala Pacino i Emmy Thompson. Za ten film Goldblatt został nominowany do nagrody Emmy oraz ASC. Aby uzyskać wizualną spójność w serialu Anioły w Ameryce, Goldblatt stworzył specjalną wizualną bazę ze zdjęciami z planu, który dokumentował w tym celu codziennie. Później zdjęcia te wystawiano oraz publikowano na całym świecie.

Stephen Goldblatt jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych oraz Brytyjskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Współpracę z Mikem Nicholsem kontynuował na planie filmu Bliżej a także niedawno ukończonego Charlie Wilson’s War z udziałem Toma Hanks’a, Julii Roberts oraz Philpa Seymour Hoffman’a.

15. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbędzie się w Łodzi w dniach 24 listopada - 1 grudnia 2007.

d3ychvm

Podziel się opinią

Share
d3ychvm
d3ychvm