Trwa ładowanie...

Czarne komedie – TOP 5

Są rzeczy, z których śmiać się po prostu nie wypada. Czarne komedie to produkcje, które za nic jednak mają sobie przyjęte normy i biorą na cel nawet najbardziej wrażliwe tematy. Często absurdalne i ironiczne w karykaturalny sposób ukazują m.in. takie zagadnienia, jak śmierć, wojna oraz cierpienie. Nie brakuje widzów, którym tego typu konwencja wydaje się atrakcyjna. W całej historii kina doczekaliśmy się kilku czarnych komedii, które dziś uznaje się za prawdziwe arcydzieła!

Czarne komedie – TOP 5Źródło: Materiały prasowe
d1mdw8y
d1mdw8y

23 września na polskie ekrany wchodzi najnowszy film Xaviera Serona – „O matko! Umrę…”. Ta belgijsko-francuska produkcja przedstawia losy niespełnionego aktora, który pracuje w sklepie AGD. Jego życie prywatne rozdarte jest między manipulującą go matką a ekscentryczną kochanką. Główny bohater filmu popada w coraz większe paranoje, co rodzi sporo nieoczekiwanych zdarzeń. Z okazji premiery obrazu przedstawiamy specjalny ranking TOP 5 – czarne komedie, w którym prezentujemy najlepsze naszym zdaniem produkcje tego gatunku.

„Guzikowcy”

Ranking najlepszych czarnych komedii w historii zaczynamy od rewelacyjnych „Guzikowców” w reżyserii Petra Zelenki. Czeski twórca jest prawdziwym mistrzem gatunku. Jego produkcje cechują się niepodrabialnym poczuciem humoru oraz poziomem abstrakcji. „Guzikowcy” to wielowątkowa opowieść o ludziach, którzy zmagają się z różnymi problemami u schyłku XX wieku. Widzowie poznają m.in. historię mężczyzny specjalizującego się w pluciu na nadjeżdżające pociągi, a także pary, która w ramach hobby zajmuje się wyrywaniem guzików z kanap. Błyskotliwe kino, które warto poznać! W rolach głównych Eva Holubová, Rudolf Hrušínský i Vladimír Dlouhý.

„Dzikie historie”

W swej formie bardzo podobne do „Guzikowców” są „Dzikie historieDamiána Szifróna. Czarna komedia tego argentyńskiego reżysera również składa się z kilku osobnych wątków poświęconych różnym bohaterom. „Dzikie historie” prezentują widzom ekstremalne przypadki ludzkiego gniewu. Postaci filmu z różnych przyczyn wpadają w ogromną furię, co doprowadza większość z nich do obłędnego szaleństwa. Widzowie poznają m.in. parę młodą, która przeżyje największy kryzys swojego związku jeszcze w trakcie hucznego wesela. W rolach głównych Ricardo Darín, Oscar Martínez, Leonardo Sbaraglia i Érica Rivas.

„Ze śmiercią jej do twarzy”

W gronie najlepszych czarnych komedii nie mogło zabraknąć produkcji Roberta Zemeckisa – „Ze śmiercią jej do twarzy”. Film ten przedstawia historię dwóch kobiet, rywalizujących o względy jednego mężczyzny. Pisarka Helen i chirurg plastyczny Ernest oglądają przedstawienie, w którym występuje przepiękna aktorka Medeline. Mężczyzna zostaje oczarowany urokiem artystki, mimo że u jego boku zasiada jego narzeczona. Wkrótce Ernest poznaje Madeline osobiście. Bohater zrywa zaręczyny i żeni się ze swoją nową miłością. Wiele lat później piękno aktorki przemija, a Ernest czuje się w związku nieszczęśliwy. Nieoczekiwanie małżeństwo spotyka Helen. Kobieta nie przypomina już dawnej szarej myszki. Widok pięknej pisarki wywołuje u Madeline falę zazdrości. Obie bohaterki zaczynają rywalizować o względy chirurga. Rywalki gotowe są zrobić wszystko, by zdobyć serce ukochanego mężczyzny. W rolach głównych Meryl Streep, Goldie Hawn oraz Bruce Willis.

d1mdw8y

„Delicatessen”

W zestawieniu TOP 5 czarnych komedii znalazło się również miejsce dla kapitalnego filmu Jeana-Pierre’a Jeuneta oraz Marca Caro – „Delicatessen”. Akcja obrazu rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie. Do jednej z kamienic wprowadza się artysta cyrkowy. Podejmuje się on pracy w charakterze konserwatora. Właścicielem budynku jest groźny mężczyzna, prowadzący na parterze sklep z mięsem. Nowy lokator nie ma pojęcia, że poprzedni pracownik na jego stanowisku został zamordowany i przerobiony na żywność, którą następnie sprzedano pozostałym mieszkańcom bloku. Wkrótce cyrkowiec zakochuje się w córce rzeźnika. Jego życie staje w obliczu ogromnego niebezpieczeństwa. „Delicatessen” zostało nagrodzone czterema statuetkami Cezarów. W rolach głównych Dominique Pinon, Marie-Laure Dougnac i Jean-Claude Dreyfus.

„Rodzina Adamsów”

W piątce najlepszych czarnych komedii w historii znalazła się także kultowa „Rodzina Adamsów” w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda. Ekranizacja jednego z najsłynniejszych amerykańskich komiksów przedstawia losy pewnej ekscentrycznej i nieobliczalnej familii. W jej skład wchodzą pochodzący z Hiszpani Gomez, jego zafascynowana zjawiskiem bólu żona Marticia, sadystyczna córeczka Wednesday, nękany przez siostrę synek Puglsey, służący przypominający Frankensteina oraz ożywiona dłoń. Wszyscy mieszkają w przerażającym domu, rodem z najgorszych horrorów. W rolach głównych Anjelica Huston, Raúl Juliá, Christina Ricci, Jimmy Workman oraz Carel Struycken.

d1mdw8y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mdw8y