Bruce Willis
Jeden z największych gwiazdorów w historii kina, o ujmującej aparycji przedstawiciela klasy robotniczej z dużą domieszką męskiego seksapilu, luzu i nieodpartego uroku, która to mieszanka czyni go od lat ulubieńcem widzów i twórców, a tym samym jednym z najbardziej kasowych aktorów Hollywoodu (mimo iż niewątpliwie nie należy wcale do aktorów wybitnych).
Urodził się 19 marca 1955 roku w Idar- Oberstein w zachodnich Niemczech, gdzie w amerykańskiej jednostce wojskowej służył jego ojciec. Dzieciństwo spędził w Pens Groove w stanie New Jersey, dokąd wkrótce po jego urodzeniu przeprowadzili się rodzice. Po ukończeniu szkoły średniej, pracował m.in. w fabryce chemicznej oraz jako ochroniarz. Następnie wstąpił do college’u w Montclair, gdzie po raz pierwszy zasmakował w grze aktorskiej. Grał też na harmonijce ustnej w lokalnym zespole bluesowym (muzyczne pasje kontynuuje do dziś, jest liderem zespołu „The Accelerators”).
Osobistym przełomem dla aktora była rola w amatorskiej adaptacji „Lotu nad kukułczym gniazdem” – d tego momentu wiedział już, co chce robić w swoim życiu.
W wieku 19 lat przeprowadził się do Nowego Jorku, by tam czyhać na szansę od losu. Przyszła ona w 1977 roku, wraz z profesjonalnym debiutem na scenie off-Broadwayowskiej w sztuce „ Niebo i ziemia”. Kontynuując występy na scenie off-Broadwayu zaczął pojawiać się sporadycznie w produkcjach telewizyjnych (m.in. „Policjanci z Miami), oraz w niewielkich rolach filmowych („Werdykt” Sidneya Lumeta 1982, „Strefa mroku” Spielberga 1983).
* Przełomem w karierze Willisa była jedna z głównych ról w popularnym serialu z gatunku komedii kryminalnej „Na wariackich papierach” (1985-1989, nagroda Emmy i Złoty Glob 1987, dwie kolejne nominacje do Złotego Globu), w którym partnerował Cybill Sheperd. Popularność zyskana dzięki serialowi dała aktorowi możliwość dalszego rozwoju. W 1987 roku zagrał obok Kim Basinger w komedii „Randka w ciemno”, zaś rok później *wystąpił w głównej roli w głośnym filmie sensacyjnym „Szklana pułapka” (1988).
* Honorarium, jakie otrzymał za tę rolę (5 milionów dolarów) ustanowiło nowy rekord gaży aktorskiej w Hollywood.* Podobny wyczyn powtórzyła kilka lat później żona aktora, jej stawka była jednak ponad dwa razy wyższa. Film „Szklana pułapka” okazał się światowym hitem, doczekał się w sumie czterech części (1990, 1995 i 2007) i uplasował aktora w gronie pierwszoligowych gwiazd Hollywoodu. Poza samą rolą Johna McClane, w której sprawdził się doskonale, aktor wielokrotnie wcielał się właśnie w ten typ: męskiego, silnego bohatera w filmach sensacyjnych.
W 1989 roku zagrał cenioną wśród krytyki rolę znerwicowanego, cynicznego weterana wojny w Wietnamie* w filmie Normana Jewisona „Na wrogiej ziemi” (nominacja do Złotego Globu). Oraz zasłynął udziałem w dubbingu do głośnej komedii „I kto to mówi”* (sequel w 1990). Za podłożenie głosu pod głównego dziecięcego bohatera, Mikey’ego, aktor zainkasował aż 10 milionów dolarów, podwajając stawkę sprzed roku. W 1991 roku partnerował swojej ówczesnej żonie, Demi Moore, na planie „Motywów zbrodni”, a w 1992 wystąpił obok Goldie Hawn i Meryl Streep w komedii sci-fi „Ze śmiercią jej do twarzy” oraz (jako on sam) w „Graczu” mistrza Altmana.
Po kilku występach w mniej udanych filmach, zagrał w jednym z najsłynniejszych (i najważniejszych) filmów dekady „Pulp Fiction” (1994) Quentina Tarantino, dla którego zrobił absolutny wyjątek, zgadzając się na niespełna milionową gażę za rolę Butcha. W tym samym roku wystąpił też obok Paula Newmana w „Naiwniaku” Roberta Bentona. Obie role przywróciły i znacznie umocniły jego status pierwszoligowego gwiazdora.
Po ponownej współpracy z Quentinem Tarantino („Cztery pokoje” 1995), zagrał w dwóch filmach z gatunku sci-fi: głośnym i docenionym obrazie Terry’ego Gilliama „12 małp” (1995) oraz w filmie akcji „Piąty element” (1997) Luka Bessona. Rok 1998 to sukces komercyjny „Armageddonu” (Złota Malina), zaś 1999 – rola w głośnym horrorze „Szósty zmysł” (nominacja do nagrody MTV). Ten ostatni przyniósł aktorowi w sumie ok. 100 milionów dolarów zysku.
Jako uznany gwiazdor w najlepszych latach kariery (które de facto trwają nieprzerwanie po dziś dzień) pojawiał się co najmniej w kilku produkcjach rocznie. Spośród wielu innych wymienić można komedię „Śniadanie mistrzów” (1999), komedię kryminalną „Jak ugryźć 10 milionów” (której Willis jest też producentem), thriller „Niezniszczalny” (2000), film akcji „Łzy słońca” (2003, również producent), komedię sensacyjną „Aniołki Charliego” (2003), „Osaczony” (2005, producent), adaptację komiksu Franka Millera „Sin City” (2005) Quentina Tarantino, „Alpha Dog” (2006) Nicka Cassavetesa, czy „16 przecznic” (2006, również producent). Gościnnie pojawił się na planie hitowych seriali „Przyjaciele” (nagroda Emmy 2000) i „Ally McBeal”.
Jest aktorem, który świetnie sprawdza się w uwielbianych przez publiczność gatunkach: filmie akcji i komedii. W 2000 roku otrzymał amerykańską nagrodę People’s Choice. Obecnie, oprócz występów w filmach, zajmuje się też produkcją filmową. Swego czasu przeżył też nieudane doświadczenie jako współscenarzysta – zespół otrzymał Złotą Malinę za najgorszy scenariusz do filmu „Hudson Hawk” (1991). Aktor napisał też muzykę do tego filmu.
W 2007 roku zagrał w filmie "Szklana pułapka 4.0". W 2009 roku zagrał w obrazie SF pt. "Surogaci". Rok 2010 to role w filmach "Fujary na tropie" i "Niezniszczalni".
Jest współwłaścicielem sieci restauracji Planet Hollywood. O samym sobie mówi „Jestem bardziej dumny z tego, że jestem ojcem, niż z tego że jestem aktorem”.
Bruce Willis w 1987 roku ożenił się z aktorką Demi Moore (ur. 1962). Rozwiedli się 18 października 2000. Para ma trzy córki: Rumer Glenn Willis (ur. 1988), Scout LaRue Willis (ur. 1991) i Tallulah Belle Willis (ur. 1994). W 2009 roku poślubił modelkę i aktorkę Emmę Heming.
Komentarze