Trwa ładowanie...
lemoniadowy joe

''Czeskie Środy" w kinie Wisła

Share
''Czeskie Środy" w kinie WisłaŹródło: mat. promocyjne
ddx58uv

Zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu CZESKIE ŚRODY w kinie Wisła. 9 lipca o godz, 20.00 pokazany zostanie film "Lemoniadowy Joe" w reżyserii Oldricha Lipskiego.

Film Lipskiego jest jedną z najsłynniejszych komedii z poprzedniego ustroju - zabawną parodią popularnych, zachodnich gatunków (western, musical) powstałą za żelazną kurtyną w czasach kiełkującej Nowej Fali.

Do Tiger-Saloonu (...), gdzie w tempie niebywałym i trybie nieustającym tłuką się i piją kowboje, wkracza szlachetne dziewczę Winnifred w towarzystwie sędziwego ojca o twarzy łagodnej i naznaczonej cierpieniem. Są oni niby pierwsi chrześcijanie wśród rzymskich żołdaków: niezrozumiali w swej czystości, śmieszni w swej niezłomnej wierze; bo cóż głoszą? Że trzeba porzucić whisky i pić tylko bezalkoholową lemoniadę. Kowboje – jak na kowbojów przystało – przyjmują tę parę proroków z szyderstwem i pogardą, i kto wie jakie ofiary musiałaby ona złożyć na bezalkoholowym ołtarzu, gdyby w saloonie nie zjawiła się nowa postać. Jest to młodzieniec o urodzie efeba i sile Herkulesa, ideał strzelca i wzór dżentelmena, Lemoniadowy Joe. Bo Joe, na którego widok bledną najwięksi awanturnicy, którego kocha, rzecz prosta, Winnifred, pije jedynie lemoniadę. Ta lemoniada, którą zwie Kolaloka, jak mityczne źródło Hippokrenem, darzące natchnieniem poetów, jemu daję siłę ducha, męstwo i szlachetność. Pijcie Kolalokę – woła piękny
Joe, i nikt nie śmie mu się sprzeciwić. (...) Znakomite zakończenie filmu „Lemoniadowy Joe” – reżyseria Oldřich Lipský, scenariusz Jiři Brdečka, wespół z Lipskim – przydaje ich parodii westernu akcent nie oczekiwany i zaskakujący. Od pierwszego kadru byliśmy bowiem przygotowani na serię przerysować i gagów (...), których jedynym i wystarczającym, zdawałoby się, celem miało być wydobycie maksimum komizmu z wątków Dzikiego Zachodu. (...) Jednakże okazało się, że czeskim filmowcom nie było tego dość; że chcieli zabawy, ale z morałem; że ich parodię miał zamknąć końcowy akcent satyryczny, który w gruncie rzeczy godzi już nie w sam gatunek (w oczywisty sposób im sympatyczny), ale w zasadę nadrzędną cywilizacji wspartej na interesie. (...) Zręczność „Lemoniadowego Joe” polega na tym, że ów morał (...), nie tylko nie został wyjawiony przed sceną końcową, ale doskonale mieści się w ramach przyjętej dla całego filmu stylistyki.
(Joanna Guze,
„Film” 1965, nr 34)

Prelekcję przed filmem wygłosi Jacek Dziduszko, dziennikarz filmowy i animator kultury.

Bilety na seans: 12 zł

Partner cyklu: Czeskie Centrum w Warszawie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
ddx58uv

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddx58uv
ddx58uv