Dariusz Siatkowski
Miejsce urodzenia: | Koszalin |
Filmografia: | Demony wojny według Goi (1998) (Pilot) Sceny dziecięce z życia prowincji (1986) (1986) (Julian S) Reich (2001) (Marcin Zięba) Lata i dni (1997) (Szymon) Galimatias czyli Kogel - Mogel II (1989) (Paweł Zawada, mąż Kasi) Trójkąt Bermudzki (1987) (Krzysztof Sitarek) Kanclerz (1989) (Spytko Jordan) Śmierć jak kromka chleba (1994) (Stanisław Gondek) Stary człowiek i pies (2008) (lekarz) Teraz i zawsze (2008) (rektor) Sprawa na dziś () (Mąż Marleny) Kogel - Mogel (1988) (Paweł Zawada) Trzy dni bez wyroku (1991) (Oficer dyżurny MO) Pogrzeb kartofla (1990) (Tadek Mazurek) Tanie pieniądze (1985) (Jaś) Szabla od komendanta (1995) (Iwanek) Fala zbrodni () (Detektyw) Twarze i maski (2000) (Jakub Romańczuk) Życie jak poker (1998) (Szymon Zieliński) Pomiędzy wilki (1988) (Kelner w kantynie) Słodko gorzki (1996) (Redaktor) Kanalia (1990) (Lejtnant Kalinka) |
Dariusz Siatkowski to aktor teatralny i filmowy, który ogólnopolską popularność zdobył dzięki roli Pawła Zawady w kultowej komedii "Kogel-mogel" z roku 1988.
Dariusz Siatkowski – początki kariery i role teatralne
Dariusz Siatkowski urodził się 31 lipca 1960 roku w Koszalinie, gdzie zdobył wykształcenie średnie w Technikum Budowy Dróg i Mostów. W roku 1980 Siatkowski rozpoczął naukę na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Dyplom otrzymał 4 lata później i od razu zaczął pracować w zawodzie.
Początkowo kariera aktorska Dariusza Siatkowskiego rozkwitała na deskach teatru. Po ukończeniu studiów aktor związał się z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, można go było zoczyć również w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Za swoje role teatralne Dariusz Siatkowski został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Otrzymał m.in. łódzką "Złotą Maskę" za najlepszą rolę męską w przedstawieniu "Król Edyp" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi w roku 1999. Już rok później Siatkowski został laureatem nagrody marszałka województwa łódzkiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
Reżyserskim debiutem Siatkowskiego była sztuka "Klaustrofobia" z 2005 roku. Siatkowski w teatrze występował aż do momentu swojej przedwczesnej śmierci w roku 2008. W swojej 24-letniej karierze pojawił się w ponad 50 przedstawieniach.
Dariusz Siatkowski – film
Debiutem filmowych Dariusza Siatkowskiego była mała rola w filmie "Tanie pieniądze" (1985), gdzie wystąpił u boku Krzysztofa Pieczyńskiego i Wojciecha Skibińskiego. W tym samym roku aktor pojawił się w kultowym filmie w reżyserii Tomasza Zygadło "Sceny dziecięce z życia prowincji". Aktor zagrał również w filmie "Trójkąt Bermudzki", który miał swoją premierę w roku 1987.
Jednak największą popularność Dariuszowi Siatkowskiemu przyniosła mu rola w komedii "Kogel-mogel" z 1988 roku. Siatkowski wcielił się w Pawła Zawadę, 28-letniego absolwenta Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i ukochanego głównej bohaterki Katarzyny Solskiej (granej przez Grażynę Błęcką-Kolską). Film szybko stał się cytowanym klasykiem i doczekał się dwóch kontynuacji: "Galimatias, czyli kogel-mogel II" (1989) oraz "Miszmasz, czyli kogel-mogel III" (2019). Za scenariusze wszystkich trzech produkcji była odpowiedzialna Ilona Łepkowska.
Po spektakularnym sukcesie w "Kogel-mogel" kariera Dariusza Siatkowskiego zwolniła. Aktor występował głównie w rolach drugoplanowych, zagrał w takich filmach jak: "Kroll" (1991), który był pierwszym filmem Władysława Pasikowskiego, "Reich" (2001) z Bogusławem Lindą i Mirosławem Baką oraz "Pitbull" (2005), gdzie w rolach głównych wystąpili Marcin Dorociński, Janusz Gajos, Andrzej Grabowski.
Dariusz Siatkowski – śmierć
Dariusz Siatkowski zmarł nagle w wieku 48 lat. Niespodziewana śmierć aktora wstrząsnęła opinią publiczną i wzbudziła wiele podejrzeń. Jego ciało znaleziono 11 października 2008 roku w jednym z łódzkich hoteli. Przyczyny śmierci Dariusza Siatkowskiego są nieznane. Media od wielu lat spekulują, że aktor zmarł w efekcie przedawkowania leków na zapalenie górnych dróg oddechowych. Dariusz Siatkowski został pochowany w swoim rodzinnym mieście – Koszalinie na cmentarzu przy ul. Gnieźnieńskiej.
Komentarze