Trwa ładowanie...
d3i9eyh

Dariusz Siatkowski

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
d3i9eyh
East News
Źródło: East News, fot: INPLUS-PHOTO

Dariusz Siatkowski to aktor teatralny i filmowy, który ogólnopolską popularność zdobył dzięki roli Pawła Zawady w kultowej komedii "Kogel-mogel" z roku 1988.

Dariusz Siatkowski – początki kariery i role teatralne

Dariusz Siatkowski urodził się 31 lipca 1960 roku w Koszalinie, gdzie zdobył wykształcenie średnie w Technikum Budowy Dróg i Mostów. W roku 1980 Siatkowski rozpoczął naukę na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Dyplom otrzymał 4 lata później i od razu zaczął pracować w zawodzie.

Początkowo kariera aktorska Dariusza Siatkowskiego rozkwitała na deskach teatru. Po ukończeniu studiów aktor związał się z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, można go było zoczyć również w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Za swoje role teatralne Dariusz Siatkowski został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Otrzymał m.in. łódzką "Złotą Maskę" za najlepszą rolę męską w przedstawieniu "Król Edyp" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi w roku 1999. Już rok później Siatkowski został laureatem nagrody marszałka województwa łódzkiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Reżyserskim debiutem Siatkowskiego była sztuka "Klaustrofobia" z 2005 roku. Siatkowski w teatrze występował aż do momentu swojej przedwczesnej śmierci w roku 2008. W swojej 24-letniej karierze pojawił się w ponad 50 przedstawieniach.

Dariusz Siatkowski – film

Debiutem filmowych Dariusza Siatkowskiego była mała rola w filmie "Tanie pieniądze" (1985), gdzie wystąpił u boku Krzysztofa Pieczyńskiego i Wojciecha Skibińskiego. W tym samym roku aktor pojawił się w kultowym filmie w reżyserii Tomasza Zygadło "Sceny dziecięce z życia prowincji". Aktor zagrał również w filmie "Trójkąt Bermudzki", który miał swoją premierę w roku 1987.

Jednak największą popularność Dariuszowi Siatkowskiemu przyniosła mu rola w komedii "Kogel-mogel" z 1988 roku. Siatkowski wcielił się w Pawła Zawadę, 28-letniego absolwenta Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i ukochanego głównej bohaterki Katarzyny Solskiej (granej przez Grażynę Błęcką-Kolską). Film szybko stał się cytowanym klasykiem i doczekał się dwóch kontynuacji: "Galimatias, czyli kogel-mogel II" (1989) oraz "Miszmasz, czyli kogel-mogel III" (2019). Za scenariusze wszystkich trzech produkcji była odpowiedzialna Ilona Łepkowska.

Po spektakularnym sukcesie w "Kogel-mogel" kariera Dariusza Siatkowskiego zwolniła. Aktor występował głównie w rolach drugoplanowych, zagrał w takich filmach jak: "Kroll" (1991), który był pierwszym filmem Władysława Pasikowskiego, "Reich" (2001) z Bogusławem Lindą i Mirosławem Baką oraz "Pitbull" (2005), gdzie w rolach głównych wystąpili Marcin Dorociński, Janusz Gajos, Andrzej Grabowski.

Dariusz Siatkowski – śmierć

Dariusz Siatkowski zmarł nagle w wieku 48 lat. Niespodziewana śmierć aktora wstrząsnęła opinią publiczną i wzbudziła wiele podejrzeń. Jego ciało znaleziono 11 października 2008 roku w jednym z łódzkich hoteli. Przyczyny śmierci Dariusza Siatkowskiego są nieznane. Media od wielu lat spekulują, że aktor zmarł w efekcie przedawkowania leków na zapalenie górnych dróg oddechowych. Dariusz Siatkowski został pochowany w swoim rodzinnym mieście – Koszalinie na cmentarzu przy ul. Gnieźnieńskiej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i9eyh
d3i9eyh
d3i9eyh
d3i9eyh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj