Trwa ładowanie...
15-04-2008 11:11

Debata o przyszłości mediów w Polsce

Debata o przyszłości mediów w Polsce
d1eggd6
d1eggd6

W siedzibie Polskiego PEN Clubu debatowano o przyszłości mediów publicznych. Jednym z poruszonych tematów było ich finansowanie.

Medioznawca Stanisław Jędrzejewski podkreślił, że media publiczne są niezwykle potrzebne i niezastąpione. Dodał, że abonament stanowi o ich niezależności od polityki.

Jędrzejewski zaznaczył, że nie ulega wątpliwości, iż media publiczne powinny stanowić fundament społeczeństwa demokratycznego, bo nikt w tym dziele ich nie zastąpi. Realizując tę misję, nadawcy publiczni powinni mieć zagwarantowane - oprócz politycznej - także niezależność ekonomiczną.

Medioznawca podkreślił, że przez wiele lat jednym z wyznaczników szczególnego miejsca mediów publicznych i gwarancją ich niezależności był abonament, jako rodzaj powszechnej opłaty na ich rzecz.

d1eggd6

Zdaniem zastępcy dyrektora TVP Kultura Agnieszki Celedy, jeśli chcemy mieć w Polsce media niekomercyjne, to płacenie abonamentu powinno być dla nas oczywiste.

Zlikwidowanie abonamentu i przerzucenie płatności na państwo spowoduje, jej zdaniem, że zlikwidujemy rodzaj dialogu, który nastąpił między społeczeństwem a mediami publicznymi. Były prezes Telewizji Polskiej Jan Dworak podkreślił, że zmiany w mediach publicznych są potrzebne, ale nie powinny się one odbywać drogą rewolucji. Dworak powiedział, że jeśli nie będzie mediów publicznych, to zniknie ważna instytucja kultury narodowej. Posłanka Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz zapewnia, że rząd nie chce przeprowadzać rewolucji w Polskim Radiu i w Telewizji Polskiej. Podkreśliła, że PO nie zamierza likwidować mediów publicznych, prywatyzować ich czy też niszczyć instytucji kultury, związanych z radiem i telewizją.

Według posłanki, media publiczne są uzupełnieniem mediów komercyjnych, dlatego muszą postawić na edukowanie społeczeństwa. Okła-Drewnowicz powiedziała, że abonament jako sposób finansowania mediów publicznych jest nieskuteczny, bo nie wszyscy go opłacają.

Dodała, że Polskie Radio i Telewizja nie mogą planować budżetu nie wiedząc jakie będą mieć wpływy. Posłanka przyznała, że gdyby wszyscy opłacali abonament, to nie byłoby problemu.

We wtorek odbędzie się w Warszawie międzynarodowa konferencja, poświęcona mediom publicznym. Tym razem będzie omawiana ich rola w Europie

d1eggd6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eggd6