Trwa ładowanie...
d1nd6bc
Aktualności

''Demon'': Premiera plakatu ostatniego filmu Marcina Wrony. Kiedy premiera?

Share
''Demon'': Premiera plakatu ostatniego filmu Marcina Wrony. Kiedy premiera?
Źródło: Kino Świat
d1nd6bc

„Demon” to jeden z najciekawszych i najlepiej przyjętych polskich filmów 2015 roku. Podczas zakończonego niedawno 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni trudno było znaleźć dziennikarza, który o najnowszym obrazie Marcina Wrony wypowiadałaby się inaczej niż w samych superlatywach. Po tragicznej śmierci reżysera, która miała miejsce 19 września (więcej tutaj) wielu zadawało sobie pytanie, co z dalej z jego ostatnim filmem.

Dziś wszelkie obawy fanów rozwiewa dystrybutor, który wraz z oficjalnym plakatem filmu (do obejrzenia poniżej) przekazał nam informację, że produkcja trafi do kin zgodnie z planem, czyli 16 października.

Tak o „Demonie” pisał redaktor WP Grzegorz Kłos:
„Demon” to pierwsza od wielu lat, w dodatku udana, rodzima próba nakręcenia kina spod znaku grozy. Wrona kapitalnie odnalazł się w stylistyce, rozumie rządzące nią prawidła, od samego początku umiejętnie stopniując napięcie i z rozwagą wykorzystując motywy przynależne konwencji. Jednak wbrew pozorom rewelacyjny warsztatowo „Demon” to nie do końca kino czyste gatunkowo. Posługując się formułą paranormalnego thrillera reżyser dotyka tematyki zbiorowej pamięci, wyciąga na powierzchnię narodowe fobie i grzechy, przy okazji opowiadając o polsko-żydowskiej historii. Robi to przy tym aluzyjnie, posługując się w wielu miejscach niedomówieniem, tym samym pozostawiając spore pole do interpretacji i dociekań (przeczytaj całą recenzję).

Głównym bohaterem „Demona” jest Piotr (Itay Tiran), nazywany przez przyjaciół Pytonem. Przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety - Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego...

d1nd6bc

Podziel się opinią

Share
d1nd6bc
d1nd6bc