Trwa ładowanie...
18-05-2006 17:48

'Doskonale popołudnie' nagrodzone w Nowym Jorku

'Doskonale popołudnie' nagrodzone w Nowym Jorku
d2qv9m5
d2qv9m5

W piątek 12 maja dobiegł końca II Nowojorski Festiwal Filmów Polskich. Jury postanowiło wyróżnić twórców filmu “Doskonale popołudnie”.

W finałowy wieczór w Symphony Space Theatre na Manhattanie pokazano : “Chop, chop, chopin …”, krótki film animowany Mariusza Wilczyńskiego, “Skazanego na bluesa” Jana Kidawy Błońskiego oraz polskiego kandydata do Oskara, czyli “Komornika “ Feliksa Falka.

Po projekcji “Komornika” widzowie spotkali się z reżyserem filmu oraz odtwórczynią jednej z głównych ról, Małgorzatą Kożuchowską, która na nowojorska premierę przyleciała specjalnie z Warszawy i była szczególnie adorowanym gościem festiwalu. Odbyła się również gala wieńcząca nowojorski tydzień polskich filmów. ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ z FESTIWALU Jury II Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich postanowiło wyróżnić twórców filmu “Doskonale popołudnie”.

Jury festiwalu przyznało nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego “Ponad granicami” (za film, którego przesłanie przekracza granice - “Beyond the Borders Award”) filmowi “Doskonale popołudnie” w reżyserii Przemysława Wojcieszka ze zdjęciami Jolanty Dylewskiej. W swoim uzasadnieniu jury zwróciło uwagę na twórczą energię i humanizm filmu oraz na to, że opowiadając o dylematach wyborów stawia pytanie zadawane przez Kieślowskiego” jak żyć”.

Tegoroczny Festiwal Filmów Polskich w Nowym Jorku – od projekcji pierwszego filmu “Mój Nikifor” do pokazywanych ostatniego dnia “Skazany na bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego oraz “Komornik” Feliksa Falka – przyświadcza prawdzie spostrzeżeniu Krzysztofa Kieślowskiego dotyczącego zawodu filmowca: “Jesteśmy po prostu ludźmi, którzy opowiadają historie”. Wszystkie pokazywane w czasie festiwalu filmy opowiadają ciekawe historie – czytamy w uzasadnieniu wersyktu festiwalowego jury.

Nagroda festiwalu jest rzeźba z brązu wykonana przez Krystynę Spisak-Madejczyk.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu.na oficjalnej stronie festiwalu.

d2qv9m5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qv9m5