Dwa bieguny aktorstwa: polski amant kontra amerykański karateka

Dziesiątego kwietnia jest dniem urodzin dwójki bardzo znanych aktorów. Pierwszy z nich uznawany jest za amanta, choć w wizerunku tym cały czas stara się coś zmienić. Drugi od gry aktorskiej woli śpiewanie, mimo to mógłby być godnym przeciwnikiem dla samego Chucka Norrisa.

Artur Żmijewski jest jednym z najbardziej popularnych polskich aktorów. Nie chcąc zostać zaszufladkowanym jako amant odrzucił kilka reprezentatywnych ról, by dać się poznać z innej strony. Postąpił tak nie dlatego, że jest „trudnym aktorem i odbiła mu palma” (jak twierdzili niektórzy), lecz dlatego, by udowodnić, że równie dobrze gra miękkie charaktery, co ostrych facetów.

Dwa bieguny aktorstwa: polski amant kontra amerykański karateka

Reżyser Wojciech Wójcik, który jako pierwszy dał aktorowi szansę na zmianę wizerunku powiedział o nim:

- Bez cienia fałszu może grać zarówno piano jak i forte’.

Dziś, obchodzący 41. urodziny Artur Żmijewski, niczego nie musi udowadniać i choć opinia amanta przylgnęła do niego każdy wie, że za jego atrakcyjnym wyglądem stoi prawdziwy aktorski talent.

Steven Seagal to światowej sławy gwiazdor kina akcji oraz reprezentant wąskiego grona ‘białych’ ekspertów w dziedzinie wschodnich sztuk walki. Mierzący 193 cm wzrostu mistrz Take Shigemichi (imię to zaadaptował po teściu) posiada czarne pasy w aikido (7. dan), karate, judo i kendo.

Seagal jest również pierwszym człowiekiem z Zachodu który otworzył w Japonii szkołę sztuk walki. Rywalizujący z takimi aktorami jak Chuck Norris, Michael Dudikoff czy Jean-Claude Van Damme gwiazdor kończy dziś 56 lat.

Artur Żmijewski urodził się w 1966 roku w Radzyminie. Zadebiutował dzięki epizodom w filmach ‘Dzień czwarty’ (1984) i ‘Złota Mahmudia’ (1986). Jego największą rolą z uczelnianych czasów był Tomasz, którego zagrał u boku Krystyny Jandy i Mai Komorowskiej w ‘Stanie posiadania’ Krzysztofa Zanussiego z 1989 roku. Za rolę tę otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Viareggio.

W tym samym roku wcielił się w postać Gustawa/Konrada w obrazie Tadeusza Konwickiego ‘Lawa’. Opowieść o ‘Dziadach’ Adama Mickiewicza", także została dobrze przyjęta i zapewniła Żmijewskiemu nagrodę Przewodniczącego Komitetu Kinematografii. W 1990 roku ukończył PWST w Warszawie, a 24 stycznia 1991 roku odbył się jego debiut teatralny.


Po ukończeniu studiów na warszawskiej PWST (w 1990 r.) związał się z teatrami Ateneum, Współczesnym oraz Narodowym. Wystąpił również w kolejnych filmach: ‘Panny i wdowy’ (1991, reż. Janusz Zaorski) oraz ‘Za co?’ (1995, reż. Jerzy Kawalerowicz).

Pierwsze role kreują wizerunek Żmijewskiego jako amanta i romantycznego inteligenta. Zmianę wizerunku przynosi rola młodego przestępcy w filmie Wojciecha Wójcika ‘Trzy dni bez wyroku’ (1991) oraz handlarza bronią w filmie Władysława Pasikowskiego ‘Psy 2. Ostatnia krew’ (1994).

Artur Żmijewski wystąpił również w takich filmach fabularnych, jak: ‘Słodko gorzki’ (1996, reż. Władysław Pasikowski), ‘Gniew’ (1997, reż. Marcin Ziębiński) ‘Złoto dezerterów’ (1998), ‘Demony wojny według Goi’ (1998), ‘Amok’ (1998), ‘Ostatnia misja’ (1999, reż. Wojciech Wójcik), ‘Pierwszy milion’ (2000, reż. Waldemar Dziki) oraz ‘W pustyni i w puszczy’ (2001, reż. Gavin Hood), ‘Nigdy w Życiu’ (2004, Ryszard Zatorski) a ostatnio również w przebojach ‘Ławeczka’ oraz ‘Tylko mnie kochaj’.

Aktor ma na swoim koncie występy w spektaklach operowych: ‘Krakowiacy i górale’ i ‘Królewna Śnieżka’. Największą popularność przyniosła Żmijewskiemu rola chirurga Kuby Burskiego w serialu telewizyjnym ‘Na dobre i na złe’.

Obraz

Steven Seagal urodził się w 1951 roku w znajdującym się w stanie Michigan, Lansing. Kiedy miał 5 lat jego rodzina przeprowadziła się do Kalifornii. Jako 7-latek miał okazję zobaczyć pierwszą profesjonalną walkę. To zdarzenie ukierunkowało jego przyszłe poczynania. Młody Seagal zaczął interesować się sztuką wojenną i odkrył niedaleko miejsca zamieszkania szkołę aikido. Tak postawił pierwsze kroki na ścieżce do wielkiego sukcesu.

W 1971 roku (dwa lata po śmieci Morihei Ueshiba -założyciela Aikido) wyjechał do Japonii, by zacząć studiować z mistrzem Zen, Buddyzm i Aikido. W 1975 roku ożenił się i kontynuował życie w Japonii, gdzie przyjął imię swojego teścia i jako pierwszy biały człowiek uczył sztuk walki we własnej szkole.


Po 15 latach pobytu w Azji w 1982 roku Seagal wrócił do Stanów, gdzie otworzył posiadającą swoje punkty w Los Angeles i Taos (Nowy Meksyk) akademię sztuk walki. Poza trenowaniem nowych adeptów wschodnich sztuk walki gwiazdor ochraniał sławnych ludzi. W ten sposób poznał swoja trzecią żonę modelkę i aktorkę Kelly LeBrock.

Do świata filmu przybliżyli Stevena Seagala jego uczniowie, a w szczególności Sean Connery, któremu notabene złamał nadgarstek podczas kręcenia ‘Never say never again’. Początkowo mistrz był jedynie choreografem na planach filmowych jednak jego potencjał dostrzegł producenta Michaela Ovitza. Seagal był wówczas jego ochroniarzem. Producent sfinansował próbne zdjęcia przyszłego aktora.

Pierwszym filmem Seagala był triller ‘Above the Law’ (1988), gdzie zagrał policjanta, który rozbija gang narkotykowy. Film prawie natychmiast stał się wielką sensacją. Kolejny, ‘Hard to Kill’ (1989), obfitował w bardzo brutalne sceny przemocy, Seagal zagrał w nim policjanta, który budzi się ze śpiączki i wyrusza na poszukiwanie swych prześladowców, aby się zemścić. W 1992 r. powstał najpopularniejszy film z udziałem aktora, ‘Under Siege’.

W 1994 roku Seagal debiutował jako reżyser w ‘On Deadly Ground’, filmie opowiadającym o samotnych wysiłkach bohatera, który robi wszystko aby ocalić Alaske i Eskimosów przed zachłannością magnata naftowego. Jednym z powodów powstania produkcji była chęć propagowania haseł ekologicznych. W 1998 roku wystąpił w filmie ‘The Patriot’.

Poza przyznaną mu w 1992 roku nagrodą im. Zbigniewa Cybulskiego Artur Żmijewski jest laureatem czterech Telekamer (w tym jednej złotej) czyli nagród przyznawana przez czytelników pisma ‘TeleTydzień’. W 2001 roku, podczas VI Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach gwiazdor odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

Choć niewielu w Polsce zdaje sobie z tego sprawą, Steven Seagal jest praktykującym piosenkarzem i gitarzystą. Nagrywał z wieloma sławnymi myzykami, m. in. Jamesem Burtonem, Richie Samborą. W jego utworach widać duży wpływ Jimiego Hendrixa i B.B. Kinga.

Prywatnie gwiazdor wiele uwagi poświęca działalności na rzecz światowego pokoju oraz akcjom humanitarnym i dobroczynnym. Ma trójkę dzieci (wszystkie pochodzą z jego pierwszego małżeństwa), jest kumplem Jackiego Chana oraz nie jada mięsa.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)