Trwa ładowanie...
d3pmmt1

Enda Walsh

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Kilbarrack, Północny Dublin

Scenarzysta:
Filmografia:
d3pmmt1
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Enda Walsch – irlandzki dramaturg i scenarzysta m.in. wielokrotnie nagradzanego Głodu (2008) Steve'a McQueena.

Enda Walsch – kariera

Enda Walsch urodził się w 1967 roku w północnym Dublinie. Uczęszczał do szkoły w Greendale, a następnie studiował komunikację oraz aktorstwo. Po zakończeniu nauki Enda Walsch podróżował po Europie pracując przy montażu filmów. Po powrocie do Dublina Enda Walsch rozpoczął współpracę z teatrem Dublin Youth Theatre.

W 1996 roku miała premierę sztuka Endy Walscha Disco pigs, która stała się popularna na całym świecie. W 2001 roku Kristen Sheridan zekranizowała sztukę w głównych rolach obsadzając Cilliana Murphy'ego i Elaine Cassidy. W 2008 roku został wyreżyserowany kolejny film do którego Enda Walsch współtworzył scenariusz – Głód z Michaelem Fassbenderem w roli głównej.

Enda Walsch jako scenarzysta współpracował również z Hideo Nakatą, twórcą Ringu (1998) i Dark water (2002), przy realizacji filmu Chatroom (2010).

Sztuki Eny Walscha m.in. Disco pigs, Bedbound, Small things, Chatroom i New electric ballroom zostały przetłumaczone na ponad 20 języków i były wystawiane w teatrach na całym świecie.

Enda Walsch – nagrody

Brytyjska Gildia Scenarzystów 2009 – nagroda dla Endy Walscha i Steve'a McQueena za najlepszy scenariusz do filmu Głód (2008)

Enda Walsch – nominacje

  • Nagrody BAFTA – nominacja dla Endy Walscha, Robin Gutch, Laury Hastings - Smith i Steve'a McQueena za najlepszy scenariusz do filmu Głód (2008);
  • Irlandzkie Nagrody Filmowe i Telewizyjne 2009 - nominacja dla Endy Walscha i Steve'a McQueena za najlepszy scenariusz do filmu Głód (2008);
  • Brytyjskie Nagrody Kina Niezależnego 2008 - nominacja dla Endy Walscha i Steve'a McQueena za najlepszy scenariusz do filmu Głód (2008).

Enda Walsch – ciekawostki

  • Matka Endy Walscha była aktorką, a ojciec prowadził sklep meblowy;
  • Enda Walsch ma trzech braci i dwie siostry;
  • Enda Walsch z żoną Jo Ellison ma córkę Adę.
d3pmmt1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pmmt1
d3pmmt1
d3pmmt1