Trwa ładowanie...
d2axnc8

Euro 2016: filmy o piłce nożnej

Filmy o piłce nożnej nie pojawiają się często w kinach. Tematyka sportu nie jest obca reżyserom, jednak ci dość niechętnie przenoszą akcje swoich produkcji na piłkarskie boisko. Choć dobrych filmów o piłce nożnej jest stosunkowo niewiele, można wskazać kilka obrazów, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Euro 2016: filmy o piłce nożnej
(getty)
d2axnc8

Trwające właśnie Euro 2016 to doskonały moment, aby przypomnieć sobie najlepsze filmy o piłce nożnej. Emocjonująca rywalizacja, smak zwycięstwa i porażki, wyjątkowa atmosfera szatni, a także nierzadko występy samych gwiazd futbolu – między innymi tym charakteryzują się najciekawsze produkcje, których akcja w mniejszym lub większym stopniu rozgrywa się między dwoma bramkami. Oto pięć najlepszych w naszej opinii filmów o piłce nożnej, będących idealnymi propozycjami na seans w trakcie trwania Euro 2016.

"Przeklęta liga"
„Przeklęta liga” Toma Hoopera to dramat z elementami angielskiego humoru, opowiadający o krótkiej, lecz niezwykle barwnej przygodzie menadżera Briana Clougha z drużyną Leeds United. Bohater, przejmując opiekę nad zespołem, musi za wszelką cenę przekonać do siebie zawodników i udowodnić im, że razem są w stanie pokonać na boisku każdego przeciwnika. W rolach głównych Michael Sheen, Timothy Spall i Colm Meaney.

Piłkarski poker
Film Janusza Zaorskiego to dziś jeden z klasyków polskiego kina lat 80. Film nie skupia się bezpośrednio na futbolowych potyczkach, ale jego główny temat to zjawisko korupcji wśród sędziów i klubowych działaczy. „Piłkarski poker” opowiada historię ligowego arbitra Jana Laguny, który za pomocą procederu handlu meczami (tzw. drukowania) postanawia zagrać na nosie skorumpowanym do granic możliwości włodarzom największych polskich klubów. Obraz Zaorskiego przyciąga wspaniałym klimatem, któremu nie brak pewnego przaśnego charakteru. W rolach głównych prawdziwa aktorska śmietanka: Janusz Gajos, Jan Englert, Marian Opania i Edward Linde-Lubaszenko.

Mecz ostatniej szansy
„Mecz ostatniej szansy” Barry’ego Skolnicka to opowieść o byłym kapitanie reprezentacji Anglii, który za pobicie policjanta trafia do więzienia. Za kratkami bohaterowi przypada trenowanie drużyny złożonej z innych skazanych, która ma zmierzyć się na boisku z ekipą więziennych strażników. Dosłownie na oczach widzów zaczyna się kształtować charakter i siła nieokrzesanego zespołu. W roli głównej… były profesjonalny piłkarz Vinnie Jones, członek słynnego na Wyspach „szalonego gangu” w barwach Wimbledonu, a także zawodnik m.in. Leeds United, Chelsea oraz QPR.

Hooligans
„Hooligans”, jak sama nazwa wskazuje, to historia, w której piłka nożna odgrywa rolę drugorzędną. Głównym bohaterem filmu jest wyrzucony ze studiów Amerykanin Matt Bruckner, który przyjeżdża do swojej siostry w Londynie. Tam poznaje charyzmatycznego Pete’a – członka grupy chuliganów działających pod banderą drużyny West Hamu United. Dzięki niemu Matt wchodzi w brutalny świat kibolskich pojedynków. „Hooligans” pomimo krwawych scen, w doskonały sposób ukazuje atmosferę panującą na angielskich stadionach. To także wyjątkowy film o przyjaźni, poświęceniu i rywalizacji. W rolach głównych Elijah Wood, Charlie Hunnam i Leo Gregory.

Ucieczka do zwycięstwa
Innym klasycznym filmem o piłce nożnej, który warto sobie przypomnieć przy okazji Euro 2016, jest „Ucieczka do zwycięstwa” w reżyserii Johna Hustona. To opowieść o jeńcach wojennych, którzy na boisku mierzą się z przetrzymującymi ich niemieckimi żołnierzami. Mecz z więzienną służbą ma jednak drugie dno – jeńcy chcą wykorzystać go do ucieczki z obozu. Świetne i wciągające kino z gwiazdorską obsadą. W rolach głównych zagrali między innymi Sylvester Stallone i Michael Caine. Obok nich wystąpili również wielcy piłkarze – Pelé, Kazimierz Deyna oraz Bobby Moore.

W. Chentkiewicz

d2axnc8

Podziel się opinią

Share

d2axnc8

d2axnc8