Trwa ładowanie...
d3sr9gx

Vinnie Jones

Najnowsze informacje
4.5
(64 głosy)
Oceń:
d3sr9gx

Jeden z najbardziej znanych piłkarzy wśród aktorów (i na odwrót). Były gracz angielskiej ligi futbolowej, który z powodzeniem przeobraził się w aktora filmowego, zdobywając sławę najpierw jako stały odtwórca ról u Guya Ritchie, a później – jako gwiazda wielu innych produkcji brytyjskich i amerykańskich, z sequelem „X-Men: Ostatni Bastion” na czele.

Urodził się 5 stycznia 1965 roku. Zanim zdobył sławę jako aktor, okrył się w rodzimym kraju niezbyt chlubną sławą jako jeden z najbardziej agresywnych i najczęściej faulujących piłkarzy. Wielokrotnie karano go czerwonymi kartkami, do tej pory pozostaje piłkarzem, któremu najszybciej na świecie (3 sekundy od rozpoczęcia meczu) „udało się” zdobyć żółtą kartkę. Mimo to, znacząco przyczynił się m.in. do zwycięstwa drużyny Wimbledon F.C. w ligowych rozgrywkach w 1988 roku. Zanim poszedł na piłkarską emeryturę i rozpoczął karierę aktorską, zdążył jeszcze być kapitanem reprezentacji Walii i piłkarzem/trenerem Queens Park Rangers.

Do filmu trafił pod koniec lat 90-tych, święcąc triumfy wraz z debiutującym Guyem Ritchiem jako odtwórca roli Big Chrisa w „Porachunkach” (1998) i Kulozębego Tony’ego w „Przekręcie” (2000). Oba występy przyniosły mu Empire Awards i zapewniły stałe miejsce na planie brytyjskich, a wkrótce również hollywoodzkich produkcji filmowych. Wysoki, wysportowany, szalenie męski i dość charakterystyczny, świetnie odnalazł się w kinie popularnym.

Po występach w głośnych filmach Dominika Seny – sensacyjnych „60 sekundach” z Nicolasem Cagem (2000) i „Kodzie dostępu” z Johnem Travoltą (2001), był gwiazdą wyprodukowanej przez Ritchiego komedii sportowej „Mecz ostatniej szansy” (2001) oraz dramatu sensacyjnego „Night at the Golden Eagle” z Jamesem Caanem (2002). Po dwóch latach przerwy powrócił, dzięki serii występów w filmach z gatunku komedii akcji (m.in. japońska „Jazda bez trzymanki”, „Wybuch”, „Wielki skok” z Owenem Wilsonem, Morganem Freemanem, Charliem Sheenem i Garym Sinisem 2004).

Od tego momentu, nieprzerwanie pojawia się na małym i dużym ekranie, w co najmniej kilku produkcjach rocznie, nie gardząc również ciekawymi występami w filmach video (jak choćby film akcji „Zatopieni” ze Stevenem Seagalem 2005).

Najsłynniejszymi produkcjami z jego gwiazdorskim udziałem były: sequel słynnego filmu akcji sci-fi „X-Men: Ostatni bastion” (2006), brytyjski thriller „Johnny skazaniec”, gdzie wykreował tytułową rolę (2006), komedia romantyczna „Ona to on” (2006), film akcji „Potępiony” (2007), czy thriller „Nocny pociąg z mięsem” (2008).

Ponadto zagrał w kilku, nie rozpowszechnianych szerzej produkcjach brytyjskich - u boku Patricka Stewarta i Kyle’a MacLachlana w przygodowym filmie TV „Tajemnicza wyspa” (2005), obok Gabriela Byrne’a i Vala Kilmera w kryminalnym „Played” (2006), obok Vanessy Redgrave w thrillerze „The Riddle” (2007) oraz u boku Michaela Madsena i Richarda Chamberlaina w sportowym dramacie irlandzkim „Strenght and Honour” (2008, Alan J. Bailey Award).

Ostatnio był gwiazdą horrorów: „Tooth & Nail” (2007) i „Bog Bodies” (2008) oraz dołączył do obsady wyprodukowanego przez Quentina Tarantino filmu akcji „Hell Ride” w reżyserii i z udziałem Larry’ego Bishopa (2008).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sr9gx
d3sr9gx
d3sr9gx