Trwa ładowanie...
02-09-2003 16:23

Festiwal filmów o tematyce żydowskiej

Festiwal filmów o tematyce żydowskiej
d2k6i5j
d2k6i5j

Pierwszy festiwal filmów o tematyce żydowskiej odbędzie się w listopadzie w Warszawie - poinformowali w poniedziałek PAP organizatorzy.

W festiwalu wezmą udział filmy dokumentalne o tematyce żydowskiej, trwające nie więcej niż ok. 55 minut i zrealizowane po 1997 roku.

Filmy będą oceniane przez jury w składzie: prof. Kazimierz Karabasz, Andrzej Kołodyński, Tadeusz Sobolewski i Zbigniew Pietrasik.

Warszawa - jak wyjaśnia szef festiwalu, Daniel Strehlau - została wybrana nieprzypadkowo ma miejsce festiwalu. To miasto, które było drugim, po Nowym Jorku, przedwojennym największym skupiskiem ludności żydowskiej na świecie; to właśnie tu rozkwitała kultura polskich Żydów, którzy tworzyli nie tylko w języku jidysz, ale również przecież po polsku - mówi Strehlau. Pomysłodawcy wierzą, że festiwal przybliży wszystkim zainteresowanym współczesną i tradycyjną kulturę żydowską oraz pozostanie ważnym głosem we wspólnej multikulturowej rodzinie europejskich narodów.

d2k6i5j

Festiwal rozpocznie się 4 listopada galą w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Przez następne trzy dni trwać będą pokazy konkursowe filmów w kinie Kultura. 7 listopada, po ostatnim pokazie konkursowym, ogłoszone zostaną wyniki i wręczone nagrody.

Filmy można jeszcze nadsyłać do 30 września. Dopuszczalne nośniki to DVD, VHS i S-VHS. Do każdego filmu powinien być dołączony opis, nie dłuższy niż sto słów, a także notatka o autorze filmu. Można dołączyć fotosy z filmu. W przypadku filmów niepolskojęzycznych wymagana jest angielska lista dialogowa.

W trakcie festiwalu otwarta zostanie wystawa plakatów filmowych z kolekcji nowojorczyka Donalda S. Mayera. Organizatorem festiwalu jest Daniel Strehlau i jego Studio Filmowe Okna.

Strehlau jest twórcą m.in. filmów dokumentalnych poświęconych tematyce żydowskiej "Żydzi Warszawy" oraz "Chanuka, podwójny czas", autorem krótkometrażowych filmów fabularnych, scenarzystą. Dzięki licznym pokazom w USA filmy moje przyczyniają się do budowania międzyludzkich mostów zrozumienia i tolerancji między Polską i diasporą żydowską. Jestem przekonany, że między innymi i w ten skromny sposób przyczyniam się do budowania wizerunku i marki Polski na świecie - mówi Strehlau.

źródło: PAP

d2k6i5j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k6i5j