Trwa ładowanie...
rewers
20-09-2009 01:56

Film "Rewers" zdobył Złote Lwy na festiwalu w Gdyni

Film "Rewers" zdobył Złote Lwy na festiwalu w GdyniŹródło: opublikowane w serwisie filmpolski.pl
d45hy1b
d45hy1b

Czarna komedia "Rewers" w reżyserii Borysa Lankosza zdobyła Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrody dla najlepszych aktorów przyznano Borysowi Szycowi i Agacie Buzek.

Uhonorowany Złotymi Lwami "Rewers" 36-letniego Borysa Lankosza to zrealizowana w konwencji czarnej komedii, filmu noir i thrillera historia rozgrywająca się w Warszawie w mrocznych czasach stalinizmu, w 1952 roku. Głównymi bohaterkami są trzy kobiety: 30-letnia Sabina oraz jej matka i babcia. W życiu Sabiny brakuje mężczyzny. Dostrzegająca to matka usiłuje znaleźć kandydata na męża dla córki. Pewnego dnia Sabina poznaje tajemniczego Bronisława, mężczyznę o urodzie filmowego amanta. Spotkanie to wywoła serię zaskakujących zdarzeń w życiu wszystkich trzech kobiet.

Za rolę Sabiny w "Rewersie" Agata Buzek otrzymała nagrodę dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki. Marcin Dorociński, który zagrał Bronisława, zdobył z kolei nagrodę dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej.

Za film "Rewers" przyznano także nagrody w kategoriach: najlepsze zdjęcia (laureat: operator Marcin Koszałka), muzyka (laureat: kompozytor jazzowy Włodek Pawlik) i charakteryzacja (wspólna nagroda dla Waldemara Pokromskiego, Mirosławy Wojtczak i Ludmiły Krawczyk).

d45hy1b

W kategorii najlepszy reżyser triumfował Wojciech Smarzowski, twórca dramatu "Dom zły". Za "Dom zły" przyznano też nagrody w kategoriach najlepszy scenariusz (wspólna nagroda dla Łukasza Kośmickiego i Wojciecha Smarzowskiego) i montaż (laureat: Paweł Laskowski). Za najlepszego aktora pierwszoplanowego jury uznało Borysa Szyca, doceniając rolę dresiarza Silnego, którą wykreował on w "Wojnie polsko-ruskiej", ekranizacji prozy Doroty Masłowskiej w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Nagrodę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej odebrała Dorota Kolak, która wystąpiła w filmie "Jestem twój" Mariusza Grzegorzka.

Najlepszym tegorocznym debiutem reżyserskim były w ocenie jury "Galerianki", zrealizowana przez Katarzynę Rosłaniec historia o polskich nastolatkach, które w zamian za drogie prezenty kupowane im w centrach handlowych, świadczą usługi seksualne mężczyznom.

Nagrodę za najlepszy debiut aktorski otrzymał natomiast 15-letni Filip Garbacz, który zagrał główną rolę w dramacie "Świnki" Roberta Glińskiego, filmie również opowiadającym o prostytuującej się młodzieży.

d45hy1b

Podczas sobotniej gali przyznano ponadto Specjalną Nagrodę Jury za szczególne wartości artystyczne - otrzymał ją reżyser Piotr Dumała za film "Las". Nagrodę Srebrnych Lwów dla reżysera i producenta filmu odebrali z kolei za "Wojnę polsko-ruską" Xawery Żuławski i Jacek Samojłowicz.

Pozostałe nagrody wręczono w kategoriach: najlepsza scenografia (nagroda dla Elwiry Pluty za pracę na planie filmów "Magiczne drzewo" i "Wszystko, co kocham"), dźwięk (nagroda dla Mateusza Adamczyka, film "Wojna polsko-ruska") i kostiumy (nagroda dla Anny Englert, dwa filmy - "Wojna polsko-ruska" i "Handlarz cudów").

Podczas zorganizowanej w Teatrze Muzycznym gali zamykającej festiwal chwilą ciszy uczczono pamięć górników, którzy zginęli w kopalni "Wujek-Śląsk". Stało się tak z inicjatywy reżysera Kazimierza Kutza, który - wspólnie z drugim laureatem, Jerzym Hoffmanem - odebrał w Gdyni honorowe Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Oto pełna lista zwycięzców:

  1. WIELKA NAGRODA 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych „ZŁOTE LWY” dla najlepszego filmu: „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza, producent Jerzy Kapuściński
  1. NAGRODA „SREBRNE LWY” 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu „Wojna polsko-ruska” w reżyserii Xawerego Żuławskiego, producent Jacek Samojłowicz
  1. NAGRODA SPECJALNA JURY za szczególne wartości artystyczne dla filmu „Las” w reżyserii Piotra Dumały
  1. NAGRODY INDYWIDUALNE:
d45hy1b

reżyseria - Wojciech Smarzowski („Dom zły”)
scenariusz - Łukasz Kośmicki i Wojciech Smarzowski („Dom zły”)
debiut reżyserski - Katarzyna Rosłaniec („Galerianki”)
główna rola kobieca - Agata Buzek („Rewers”)
główna rola męska - Borys Szyc („Wojna polsko-ruska”)
debiut aktorski - Filip Garbacz („Świnki”)
zdjęcia - Marcin Koszałka („Rewers”)
muzyka - Włodzimierz Pawlik („Rewers”)
scenografia - Elwira Pluta („Magiczne Drzewo” oraz „Wszystko co kocham”)
drugoplanowa rola kobieca - Dorota Kolak („Jestem Twój”)
drugoplanowa rola męska - Marcin Dorociński („Rewers”)
dźwięk - Mateusz Adamczyk („Wojna polsko-ruska”)
montaż - Paweł Laskowski („Dom zły”)
kostiumy - Anna Englert („Wojna polsko-ruska” i „Handlarz cudów”)
charakteryzacja - Mirosława Wojtczak, Ludmiła Krawczyk i Waldemar Pokromski („Rewers”)

d45hy1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45hy1b