Trwa ładowanie...
30-05-2006 12:59

Filmowa fiesta w Toruniu

Filmowa fiesta w Toruniu
d2jmo91
d2jmo91

12. Lato Filmów rusza 10 lipca 2006 r. Podczas tygodniowej imprezy Toruń stanie się miastem filmowej fiesty. Prócz dobrego kina będą plenerowe koncerty i wernisaże.

Premiery filmów, które trafią do polskich kin jesienią 2006 roku oraz prezentacja obrazów spoza rodzimej dystrybucji to najbardziej oczekiwane przez kinomanów atrakcje tegorocznego Lata Filmów. Nowości pokazane zostaną m.in. w ramach głównego konkursu festiwalowego na film z najlepszym scenariuszem. Specjalny cykl poświęcony zostanie kinu włoskiemu oraz reżyserom tworzącym w Europie, ale pochodzącym spoza kręgu kultury tego kontynentu.

Filmy prezentowane w tym ostatnim paśmie to głos w dyskusji o różnicach dzielących chrześcijański Zachód od muzułmańskiego Wschodu. Przez pryzmat najmłodszego pokolenia niemieckich filmowców toruńska publiczność spojrzy natomiast na współczesne problemy naszych zachodnich sąsiadów.

W przeglądzie ‘Kurz und Gut’ pokazane zostaną krótkometrażowe obrazy przygotowane przez studentów niemieckich szkół filmowych. Odrębny cykl poświęcony zostanie polskim i zagranicznym filmom dokumentalnym. Nie zabraknie też najciekawszych obrazów minionego sezonu, często granych w kinach przez bardzo krótki okres czasu lub zupełnie niepokazywanych w mniejszych miastach. Na festiwalowe projekcje organizatorzy zapraszają też najmłodszych; na porannych seansach wyświetlane będą filmy dla dzieci.

d2jmo91

Polskim akcentem tegorocznego festiwalu będą przeglądy filmów znanego scenarzysty Stanisława Różewicza oraz reżysera młodego pokolenia Przemysława Wojcieszka. Z okazji Roku Krzysztofa Kieślowskiego w Toruniu pokazany zostanie m.in. film ‘Przypadek’ z 1981 r. Specjalny cykl poświęcono też obrazom, do których muzykę skomponował Zygmunt Konieczny.

Jego utwory usłyszeć będzie można również podczas koncertu symfonicznego, który zorganizowany zostanie na toruńskim Starym Mieście. To właśnie tu skoncentruje się festiwalowe życie. Filmy wyświetlane będą w kinach w pobliżu starówki, a na dziedzińcu ratusza codziennie odbywać będzie się bezpłatna projekcja plenerowa.

Na dużej scenie w rynku wystąpi też zagraniczna gwiazda. Na razie organizatorzy zdradzają tylko, że zagra ona żywiołową muzykę rodem z Paryża. Koncerty w nocy, a w dzień dyskusje i panele ze specjalnie zaproszonymi gośćmi odbywać będą się w festiwalowym klubie, który zlokalizowany zostanie w namiocie tuż przy toruńskim ratuszu. Pokazywane będą tu również filmy polskiego kina offowego. Tegorocznemu festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa prac prof. Waldemara Świerzego, cenionego w kraju i na świecie grafika i plakacisty.

Kinomanów ucieszy fakt, że bilety na projekcje będą tańsze niż w zeszłym roku. Za wstęp na film zapłacić trzeba będzie tylko 8 zł!

d2jmo91

Lato Filmów organizowane jest w tym roku po raz dwunasty. Przez dziesięć lat impreza gościła w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, w zeszłym roku przeniesioną ją do Torunia. Festiwal rejestruje tendencje w światowej kinematografii, przybliżając je polskiej publiczności. Co roku podczas Lata Filmów odbywają się premiery kinowe. Prezentowane są też obrazy, które nie trafiają do krajowej dystrybucji, często pochodzące z tak egzotycznych krajów jak Kazachstan czy Mongolia.

d2jmo91
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jmo91