Trwa ładowanie...
d4by89h

Filmy Disneya

Najnowsze informacje
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki
4.3
(4 głosy)
Oceń:

Filmy Disneya - produkcje filmowe stworzone przez studio The Walt Disney Company - jedną z największych i najsłynniejszych wytwórni działających w Hollywood. Wśród obrazów wypuszczonych przez koncern znajdują się zarówno dzieła animowane, jak i aktorskie. Główną cechą wszystkich filmów Disneya jest ich ogromny rozmach realizacyjny.

The Walt Disney Company (a wcześniej Walt Disney Productions) jako przedsiębiorstwo zostało założone 16 października 1923 roku przez braci Walta i Roya Oliviera Disneyów. Studio zyskało sławę za sprawą animowanych filmów ukazujących perypetie Myszki Miki, która do dziś uznawana jest za maskotkę firmy. W późniejszym czasie świat oszalał na punkcie innych bohaterów z produkcji koncernu - Kaczora Donalda, psa Pluto oraz Goofy'ego. Pierwsze pełnometrażowe animacje Disneya pochodzą z drugiej połowy lat 30. XX wieku. Za prawdziwy klasyk tamtego okresu uważa się przeniesioną na wielki ekran baśń "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". W kolejnej dekadzie Disney odpowiedzialny był za powstanie m.in. takich filmów jak "Pinokio", "Dumbo" oraz "Bambi". W tym samym czasie swoje premiery miały również pierwsze filmy aktorskie Disneya - "Victory Through Air Power" oraz "So Dear to My Heart".

Do największych kasowych hitów Disneya zalicza się m.in. następujące produkcje: "Mary Poppins" (1964), "Tron" (1982), "Kochanie zmniejszyłem dzieciaki" (1989), "Flubber" (1997), "Zakochany kundel" (1955), "101 dalmatyńczyków" (1961), "Księga dżungli" (1967), "Mała syrenka" (1989), "Piękna i bestia" (1991), "Król lew" (1994) i "Pocahontas" (1995).

W późniejszym czasie Disney nawiązał współpracę ze studiem Pixar. Jej owocem jest kilkanaście produkcji stworzonych za pomocą techniki trójwymiarowej animacji komputerowej. Najbardziej rozpoznawalne filmy nakręcone przez Pixar i Disneya to "Toy Story", "Auta", "Dawno temu w trawie", "Potwory i spółka", "W głowie się nie mieści", "Odlot", "Wall-e" i "Gdzie jest Nemo?".

Wśród filmów Disneya znajdują się również ekranizacje o przygodach Kubusia Puchatka. Studio odpowiedzialne jest również za powstanie kolejnych części przebojowych "Piratów z Karaibów". Oprócz tego wytwórnia ma na swoim koncie obrazy spod szyldu "High School Musical", a od 2015 roku posiada ona prawa do marki "Star Wars". Do tej pory ukazały się dwie części gwiezdnej sagi wpuszczone przez Disney - "Gwiezdne wojny - Przebudzenie mocy" oraz "Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie".

d4by89h
d4by89h
d4by89h