Trwa ładowanie...
d26nkos

Filmy fantasy

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
4.0
(4 głosy)
Oceń:

Filmy fantasy - gatunek filmowy, którego charakterystyczną cechą są występujące w fabule magia, niesamowite stwory, nadprzyrodzone moce, zmyślone światy itd. Ma ogromny związek folklorem, mitologią oraz tradycyjnymi baśniami.

Za pioniera filmów fantasy uznaje się Georgesa Meliesa. Jego "Podróż na Księżyc" to jedna z pierwszych produkcji tego typu, w których zastosowano zaawansowane technologicznie efekty specjalne. Przede wszystkim jednak, "Podróż na Księżyc" okazała się kamieniem milowym nie tylko dla filmowej fantastyki, ale też kina spod znaku science fiction. Oba gatunki mają zresztą wiele cech wspólnych i często są ze sobą mylone. Do wczesnych klasyków filmów fantasy zalicza się również "Metropolis", "Czarnoksiężnika z krainy Oz" oraz "To wspaniałe życie".

Akcja filmów fantasy rozgrywa się może w różnych czasach. Najważniejszym wyznacznikiem gatunkowym jest obecność paranormalnych zjawisk, magicznych mocy oraz postaci, których istnienie nie jest wyjaśniona w żaden, choćby paranaukowy sposób. Właśnie to odróżnia filmy fantasy od wspominanych obrazów sci-fi. Te drugie często pozbawione są moralizatorskiej wymowy. Dodatkowo ich klimat przesycony jest skomplikowaną technologią i maszynerią. W przypadku fantasy dominują raczej elementy czarodziejstwa oraz cudów.

Klasyczne filmy fantasy można traktować jako ekranowe baśnie. Podobnie jak w książkowych odpowiednikach, ich świat wypełniają dzielni rycerze, królowie, księżniczki, smoki, latające dywany itp. Takie produkcje często noszą znamiona kina familijnego. Nierzadko też filmy fantasy przybierają kształt animacji.

Filmy fantasy zawsze zachwycały swoimi rozwiązaniami realizacyjnymi. Wraz z rozwojem technologii, twórcy mogli pokazać na ekranie jeszcze więcej niesamowitych i zapierających dech w piersiach scen. Do największych osiągnięć gatunkowych zaliczyć można m.in. "Jumanji", "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa" a także serie "Władca Pierścieni" i "Hobbit". O ich sukcesie w dużej mierze decydowało właśnie zastosowanie pionierskich efektów komputerowych.

Filmy fantasy mają wspólnie punkty nie tylko z sci-fi, ale też z horrorem (np. "Labirynt Fauna"), kinem przygodowym (wymieniona wcześniej saga "Władca Pierścieni", a nawet komedią (np. "Kingsajz").

d26nkos
d26nkos
d26nkos