Waleczni wojownicy, tajemniczy magowie i mityczne stwory
Siłą filmów fantasy jest wyobraźnia ich twórców. Produkcje wypełnione magią, zapierającą dech w piersiach przygodą oraz nierealnymi stworzeniami przenoszą widzów do świata, w którym chociaż na chwilę można zapomnieć o swoich codziennych troskach. Filmy fantasy udowadniają, że dla kinematografii nie ma rzeczy niemożliwych. Prawdopodobnie to właśnie całkowity brak barier w ukazanej czarodziejskiej rzeczywistości stanowi sekret popularności tego typu obrazów. Filmy fantasy od lat stanowią doskonałą rozrywkę zarówno dla młodszych, jak i starszych kinomanów.
Na ekrany polskich kin wchodzi właśnie najnowsza produkcja Alexa Proyasa – Bogowie Egiptu. Z okazji premiery tego obrazu przypominamy najlepsze nasszym zdaniem filmy fantasy w historii kina. Sprawdźcie, które historie o walecznych wojownikach, tajemniczych magach oraz mitycznych stworach najmocniej utkwiły nam w pamięci.
Filmy z gatunku: Filmy fantasy
10. ''Willow''
Filmy fantasy przeżywały szczególny rozkwit w latach 80. ubiegłego stulecia. Dekada ta obrodziła w wiele obrazów tego typu, które dziś uznaje się niemal za kultowe. Przykładem takiej produkcji chociażby Willow w reżyserii Rona Howarda. W rolach głównych wystąpili Warwick Davis oraz Val Kilmer. „Willow” to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych przedstawicieli kina fantasy, dodatkowo przyprawiony niepowtarzalnym klimatem, jaki można spotkać tylko i wyłącznie w filmach z lat 80. Tytułowy Willow Ufgood jest rolnikiem zamieszkującym krainę karłów. Pewnego razu odnajduje on nad rzeką niemowlę, które okazuje się być córką panującej królowej Bavmordy. Władczyni chce pozbyć się dziecka, ponieważ ma ono według przepowiedni zakończyć jej okrutne rządy. Willow bardzo przywiązuje się do dziewczynki, jednak zmuszony zostaje zwrócić je matce. Bohater wyrusza na poszukiwania rodzicielki niemowlęcia. W trakcie wyprawy poznaje pomocnego Madmartigana.
Film z gatunku: Filmy fantasy
9. ''Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa''
Kwintesencją nowoczesnego kina fantasy są bez wątpienia w kasowe Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa. Ekranizacja pierwszej części cyklu powieści autorstwa C.S. Lewisa należy do grona najbardziej dochodowych filmów w historii kinematografii. Przebojowa produkcja wyreżyserowana przez Andrew Adamsona zarobiła niemal 750 milionów dolarów! Za doskonałą charakteryzację film został uhonorowany w roku 2005 statuetką Oscara. Warto nadmienić, że część zdjęć została zrealizowana w Polsce (a dokładnie nad zamarzniętym Jeziorem Siemianowskim). „Opowieści z Narnii…” to historia czwórki rodzeństwa, które odnajduje przejście do tytułowej krainy, zamieszkałej przez różne mityczne stworzenia. Narnia nie jest jednak miejscem, gdzie panuje spokój i szczęście. Rzucony przed lat zły czar sprawił, że jej mieszkańcy żyją w ciągłym strachu, a bajkowy krajobraz na stałe zmienił się w lodową krainę. Dzieciaki pomagają władcy Narnii – Lwu Aslanowi – przywrócić temu szczególnemu miejscu dawne szczęście.
Film z gatunku: Filmy fantasy
8. ''Jak wytresować smoka''
Wyjątkowym przykładem filmu fantasy jest wyprodukowana przed wytwórnię DreamWorks animacja Jak wytresować smoka. Obraz Deana DeBloisa i Chrisa Sandersa w świetny sposób łączy ze sobą cechy gatunkowe kina przygodowego, familijnego, baśni oraz klasycznego fantasy. Nie brakuje tu również niepodrabialnego humoru, który można było poznać już we wcześniejszych flagowych produkcjach stajni – m.in. w „Shreku” oraz „Madagaskarze”. Oparta na książce Cressidy Cowell animacja opowiada historię nastoletniego wikinga Czkawki. Chłopiec marzy o tym, by dorównać legendzie swojego ojca i udowodnić swoją odwagę. Pewnego dnia udaje mu się upolować groźnego smoka – Czarną Furię. Wbrew przyjętym zasadom bohater nie zabija stwora, a postanawia się z nim zaprzyjaźnić. Od tego momentu Czkawka i jego nowy kompan (nazwany pieszczotliwie Szczerbatkiem) stworzą duet, który nie będzie potrafił bez siebie żyć.
Film z gatunku: Filmy fantasy
7. ''Księżniczka Mononoke''
Skoro mowa o najlepszych filmach fantasy w historii kina, nie wolno zapomnieć o porywającej produkcji anime Księżniczka Mononoke w reżyserii Hayao Miyazakiego. O wielkości tego obrazu niech świadczy fakt, że w chwili premiery miał on w Japonii większą oglądalność od kasowego „E.T.” oraz „Titanica”. „Księżniczka Mononoke” to wspaniała podróż do krainy wyobraźni i niezwykłej przygody. Niech nikogo nie zwiedzie rysunkowa forma dzieła – film Miyazakiego stanowi przykład baśni, która wymaga od widza osiągniecia odpowiedniej wrażliwości. Dzielny wojownik Ashitaka staje do walki z potworem, który stanowi zagrożenie dla pobliskiej wioski. Choć bohater wychodzi cało z pojedynku, jego radość trwa jednak długo. Okazuje się bowiem, że w trakcie starcia potwór rzucił na Ashitakę klątwę, którą może zdjąć jedynie mityczny bóg zwierząt. Wojownik wyrusza na jego poszukiwania i rozpoczyna największą przygodę swojego życia. Nieoczekiwanie stanie on w samym środku konfliktu między ludzką cywilizacją a siłami natury. Ogromny
wpływ na losy Ashitaki będzie mieć tytułowa Księżniczka Mononoke. Wychowana przez wilczycę bohaterka walczy z władczynią pewniej osady, która zagraża życiu zwierząt.
Film z gatunku: Filmy fantasy
6. ''Labirynt Fauna''
Wyjątkowe doznania wizualne oferuje swoim widzom nagrodzony trzema Oscarami Labirynt Fauna Guillermo del Toro. Film ten dosłownie zachwycił widzów, którzy przede wszystkim docenili oryginalny scenariusz oraz warstwę techniczną. Warto zaznaczyć, że „Labirynt Fauna” jest pierwszym w historii obrazem fantasy nominowanym do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Obcojęzyczny”. W rolach głównych wystąpili Ivana Baquero, Sergi López oraz Maribel Verdú. Główną bohaterką „Labiryntu Fauna” jest dwunastoletnia Ofelia, która wraz z ciężarną matką przenosi się do jednostki swojego brutalnego ojczyma. Mężczyzna kieruje pracami wojsk franksistów i jego głównym celem jest oczyszczenie terytorium z żołnierzy partyzantki republikańskiej. Niedarzona sympatią przez nowego partnera matki Ofelia samotnie spędza czas przechadzając się po lesie. W nim znajduje tajemniczy labirynt, a następnie poznaje Fauna – baśniowego stwora, który zleca jej wykonanie trzech niezwykle groźnych zadań.
Film z gatunku: Filmy fantasy
5. ''Przygody Barona Munchausena''
Naszpikowany gwiazdami film Przygody Barona Munchausena to nie tylko wspaniałe kino fantasy - widzowie podczas seansu mogą także liczyć na dużą dawkę solidnego humoru oraz epicką przygodę. Produkcja Terry’ego Gilliama należy do ścisłej klasyki kina z pogranicza baśni i fantastyki. Obraz ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród, w tym trzy statuetki BAFTA. Sama obsada filmu robi piorunujące wrażenie – w rolach głównych wystąpili m.in. Robin Williams, Uma Thurman, Eric Idle oraz John Neville. Akcja filmu rozpoczyna się w XVIII wiecznej Turcji. W obleganym miasteczku zostaje wystawiona na szczątkach pobliskiego teatru sztuka „Przygody Barona Munchausena”. Nieoczekiwanie oczom widzów ukazuje się prawdziwy bohater przedstawienia. Nawołuje on publiczność do walki i obrony własnego kraju. Baron obiecuje zakończyć okrutną wojnę, jednak potrzebuje do tego śmiałków o ponadprzeciętnych umiejętnościach. Aby ich odnaleźć wyrusza w pełną przygód i niebezpieczeństw podróż.
Film z gatunku: Filmy fantasy
4. Seria ''Harry Potter''
Ekranizacjom powieści o losach najsłynniejszego czarodzieja można zarzucić wiele, ale na pewno nie brak wyjątkowego klimatu oraz tajemniczości. Z całą pewnością saga wyraźnie zaznaczyła się na kartach historii kina. Trudno zatem nie wspomnieć o przygodach Harry’ego Pottera i jego przyjaciół w kontekście najlepszych filmów fantasy wszech czasów. Choć dwie pierwsze adaptacje sagi J.K. Rowling skierowane były głównie do młodszych widzów, z czasem cykl nabierał zdecydowanie bardziej uniwersalnego charakteru, a warstwa fantasy przestała przypominać tanie kino familijne. Twórcy dostrzegli, że z każdym kolejnym filmem dorastają nie tylko główni bohaterowie opowieści, ale także sami widzowie. Można nie lubić ekranowej wersji Harry’ego Pottera i zarzucać mu skrajną komercyjność, jednak nie da się ukryć, że stanowi ona ważny element popkultury początku XXI wieku. Obecność tych produkcji w niniejszym rankingu nie jest zatem przypadkowa.
Film z gatunku: Filmy fantasy
3. ''Niekończąca się opowieść''
Powiedzieć, że Niekończąca się opowieść jest filmem kultowym, to w zasadzie nie powiedzieć nic. Na wyreżyserowanej przez Wolfganga Petersena produkcji wychowało się całe pokolenie fanów kina, którzy dzięki temu dziełu dostrzegli magię tzw. X muzy. Wspaniała historia budząca wyobraźnię, niezwykła realizacja techniczna, a także niezapomniany utwór Limahla, będący motywem przewodnim filmu – krótko mówiąc: klasa sama dla siebie. „Niekończąca się opowieść” przedstawia historię Bastiana (Barret Olivier) – nieśmiałego jedenastolatka, który po śmierci matki zamyka się w sobie. Chłopiec ma problemy w szkole, nie potrafi dogadać się z własnym ojcem, a jedyne ukojenie znajduje w książkach. Pewnego dnia znajduje on w antykwariacie księgę, której lektura wciąga go bezpowrotnie. Bastian odkrywa, że jego osoba ma wpływ na to, jak zakończy się historia opisana w powieści.
Film z gatunku: Filmy fantasy
2. ''Czarnoksiężnik z Oz''
Wyprodukowany w roku 1939 Czarnoksiężnik z Oz to już prawdziwy klasyk kina fantasy. Zrealizowana z ogromnym rozmachem ekranizacja powieści autorstwa L. Franka Bauma uznawana jest za jeden z najważniejszych filmów w całej historii kinematografii. Obraz znalazł się między innymi na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne, liście stu najlepszych filmów według AFI, a także na specjalnej liście UNESCO „Pamięć Świata”. Nagrodzony dwoma Oscarami „Czarnoksiężnik z Oz” w reżyserii Victora Fleminga, Georga Cukora, Mervyna LeRoya, Normana Tauroga i Kinga Vidora opowiada historię Dorotki (Judy Garland”, którą trąba powietrzna przenosi do fantastycznego świata magii. Aby bohaterka mogła wrócić do domu, musi znaleźć tytułowego Czarnoksiężnika z Oz. Wyprawa do stolicy czarodziejskiej krainy zaowocuje w wiele niezapomnianych przygód.
Film z gatunku: Filmy fantasy
1. Trylogia ''Władca Pierścieni''
Ekranizacja kultowej trylogii Tolkiena w reżyserii Petera Jacksona wyniosła kino fantasy do rangi arcydzieła. Każda część Władcy Pierścieni gwarantuje widzowi udział w niezapomnianym widowisku, które na zawsze utkwi w jego pamięci. Miejsce pierwsze w naszym rankingu jak najbardziej zasłużone. Trzy filmy, siedemnaście Oscarów i niemal 3 miliardy dolarów przychodu – te liczby ukazują, z jakim kinowym kalibrem mamy do czynienia, gdy rozmawiamy o „Władcy Pierścieni”. Trylogia ta podniosła gatunek fantasy na zupełnie inny poziom rozrywki. Według wielu osób największą zaletą ekranizacji Jacksona jest fakt, że zdołał on sprostać rozmachowi literackiego pierwowzoru. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie „Drużynie Pierścienia”, „Dwóm wieżom” oraz „Powrotowi króla” należało się zwycięstwo w naszym zestawieniu.
(wch/mn)
Film z gatunku: Filmy fantasy