Filmy na receptę, czyli I łódzka konferencja o filmoterapii

Se-ma-for Muzeum Animacji zaprasza na I łódzką konferencję na temat filmoterapii - „Filmoterapia w obliczu patologii i profilaktyki zachowań”. Konferencja odbędzie się 25.03.2014. Do 14 marca można zgłaszać chęć uczestnictwa. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Czy jest filmoterapia? To jedna z gałęzi szeroko rozumianej arteterapii – czyli terapii sztuką. Pierwsze badania na temat terapii filmem prowadzono już w 1946 roku, jednak w Polsce filmoterapia jako termin funkcjonuje stosunkowo niedawno. Jak się okazuje, istnieją naukowe dowody na to, że odpowiednio dobrany film może pomóc w leczeniu wielu chorób. Jego terapeutyczna funkcja polega na dostarczaniu pozytywnych uczuć związanych z estetycznym przeżywaniem sztuki filmowej. Na gruncie psychologicznym terapia filmem znajduje zastosowanie na przykład w przypadku resocjalizacji dzieci i młodzieży czy też w terapii małżeńskiej. Filmoterapia stosowana może być również u osób z poważnymi zaburzeniami natury psychiatrycznej. Medycyna zwraca uwagę na właściwości materiału filmowego jako naturalnego leku. Dobrze dobrany film może powodować wzrost ciśnienia krwi, podwyższone napięcie mięśni, przyspieszenie bicia serca czy nawet redukcję bólu oraz działać antydepresyjnie.

Filmy na receptę, czyli I łódzka konferencja o filmoterapii
Źródło zdjęć: © mat. promocyjne

W Polsce istnieje niewielka liczbę specjalistów, którzy poświęcają się filmoterapii - jej rozwijaniu i krzewieniu. Większość z nich przyjedzie pod koniec marca do Łodzi, by opowiedzieć o swojej pracy. Podczas konferencji będzie mowa o metodach filmoterapeutycznych, przeprowadzona zostanie analiza przypadków czy – w ramach wydarzeń towarzyszących – filmoterapeutyczna sesja. Prelegenci postarają się również porównać zjawiska edukacji poprzez film oraz terapii filmem.

Wśród nich znajdą się absolutni prekursorzy filmoterapii w Polsce, w tym m.in. Mgr Anna Jędryczka – Hamera, Dr Małgorzata Kozubek, Mgr Paweł Kostrzewa (który poruszy m.in. ciekawy temat wykorzystania do celów psychoterapeutycznych i psychoedukacyjnych filmów z założenia rozrywkowych, sensacyjnych i since fiction) czy Lucyna Zembowicz, członek Fundacji Generator, autora projektu „Kinoterapia”.

Gospodarzem konferencji będzie Se-ma-for Muzeum Animacji - jako instytucja na co dzień podejmująca tematykę edukacji filmowej skierowanej głównie do dzieci i młodzieży. Konferencja organizowana jest w partnerskim projekcie z instytucjami edukacyjnymi w Turcji w ramach programu Comenius Regio, a więc podczas łódzkich spotkań zostanie poruszony również problem filmoterapii na gruncie tureckim. Partnerami konferencji w Polsce są Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Miasto Łódź, Publiczne Gimnazjum nr 16 im. Ofiar Katynia oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Upośledzonej Umysłowo „Bliżej Siebie”.

Data: 25.03.2014, godz. 11:00 Lokalizacja: Duża Sala Obrad Urzędu Miasta ul. Piotrkowska 104

Zgłoszenia na konferencję będą przyjmowane w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi. Zapraszamy do rejestracji uczestników pod adresem opracowanie@pbw.lodz.pl lub telefonicznie 42 636 19 02 do dnia 14 marca 2014 r.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Program konferencji:
11.00 – 11.30 – Powitanie gości
11.35 – 11.55 – wystąpienie gości z Turcji
12.00 – 12.20 - Małgorzata Kozubek, Uniwersytet Wrocławski, Filmoterapia – teoria a praktyka.
12.25 – 12.45 - Anna Jędryczka Hamera, Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji "ART", Filmoterapia w pracy psychologa i terapeuty - doświadczenia w pracy z osobami zdrowymi i chorymi psychicznie
12.50 – 13.20 – PRZERWA
13.25 - 13.45 - Lucyna Zembowicz, Projekt Kinoterapia, Kinoterapia. Spotkania między kadrami.
13.50 – 14.10 – Paweł Kostrzewa, Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji "ART", Edukacyjny potencjał sztuki filmowej. Problemy osób chorych psychicznie w świetle opinii odbiorców filmu " Solista" w reżyserii Joe Wrighta.
14.15 – 14.45 – Marcin Kondraciuk, Gliwicki klub filmowy „Wrota”, Filmoterapia Planowa - jako nowatorska metoda integracji osób wykluczonych
14.45 – 15:05 – Łukasz Szewczyk, Cotopaxi, Poznanie swoich możliwości, uczestnictwo w zintegrowanej grupie i poprawa samooceny – o społecznych i indywidualnych aspektach wideo uczestniczącego (participatory video).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)