Trwa ładowanie...
gala
14-12-2009 13:27

Gala 27. Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"

Share
Gala 27. Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"
d1irm3x

Filmy z Rosji, Australii, Meksyku i Korei Południowej zostały nagrodzone Złotymi Koziołkami, głównymi nagrodami 27. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!". Nagrody rozdano w sobotę w Poznaniu, w trakcie festiwalowej gali.

Jury przyznało cztery Złote Koziołki w kategoriach: aktorskiego i animowanego filmu dziecięcego oraz młodzieżowego. W konkursie ocenianych było 66 filmów wybranych z ponad trzystu nadesłanych obrazów.

Kanadyjski film "To nie ja, przysięgam!" w reżyserii Philippe Falardeau otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu aktorskiego dla dzieci. Jurorzy docenili przede wszystkim dobrą grę aktorską, a także fakt, że "powstał obraz, który jednocześnie bawi i wzrusza, nie próbując przy tym manipulować widzem". Film został również nagrodzony nagrodą "Marcinka" przez festiwalowe jury dziecięce.

Złote Koziołki dla filmu aktorskiego dla młodzieży otrzymał australijski film Andrew Lancastera "Wypadki chodzą po ludziach" z Geeną Davis. Jak podkreśliło jury, film nie popada w banał ukazując rodzinę, której członkowie znajdują różne sposoby pogodzenia się z nieszczęściem.

d1irm3x

Nagrodę dla filmu animowanego dla dzieci przyznano rosyjskiej animacji "Najstraszliwsze zwierzę", której reżyserem jest Dmitry Rezchikov, zaś najlepszym filmem animowanym dla młodzieży okazał się koreański obraz "Wymazywanie" w reżyserii Hwangbo Sae-Byul.

Nagrodę Międzynarodowego Centrum Filmu dla Dzieci i Młodzieży CIFEJ otrzymał meksykański film "Podróż Teo", którego reżyserem jest Walter Doehner Pecanins. Film opowiada historię chłopca i jego ojca, którzy wspólnie próbują przedostać się przez granicę z Meksyku do USA.

Wśród wyróżnionych filmów znalazły się też obrazy z Polski. Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich otrzymał film "Świnki" w reżyserii Roberta Glińskiego. Nagrodę "Marcina" przyznawaną przez jury młodych zdobył "The Rabbit Case" Jakuba Wrońskiego.

Zobacz także:

d1irm3x

**[

ALKOHOLOWE WYBRYKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/szokujace-wybryki-pijanych-gwiazd-6025285188666497g ) [

HISTORYCZNE NIEWYPAŁY ]( http://film.wp.pl/finansowe-klapy-filmowe-6025284952892545g ) [

NIEROZBIERALNE POLSKIE AKTORKI ]( http://film.wp.pl/nierozbieralne-polskie-aktorki-6025284635869825g ) [

SZOKUJĄCE ZAROBKI DZIECIĘCYCH GWIAZD ]( http://aleseriale.pl/gid,5162,img,204006,fototemat.html ) ** "Trudno było wytypować jednoznacznych faworytów konkursu. Poziom filmów był wyrównany i niezwykle wysoki. Filmy były też bardzo różnorodne - naprawdę trudno jest wybierać pomiędzy obrazami przeznaczonymi dla sześciolatka a obrazami dla dwunastolatka; to jest zupełnie różne kino" - powiedział w sobotę PAP dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz.

d1irm3x

W trakcie festiwalu oglądać można było ponad 130 filmów, z 30 krajów.

"Tegoroczny festiwal był bardzo bogaty repertuarowo, można było znaleźć różnego rodzaju typy kina - od filmów problemowych po kino rozrywkowe. Niemal wszystkie filmy to obrazy premierowe lub prawie nowe; praktycznie żaden, poza polskimi obrazami, nie był szerzej dystrybuowany w naszym kraju" - stwierdził Moszkowicz.

Prezentacje filmowe podzielone zostały na sekcje tematyczne: "Ale kino! Z klasą" - seanse przeznaczone dla uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz "Ale kino! Z rodziną" - dla rodzin. Pojawiła się też nowa sekcja "Ale kino! nie dla dzieci".

Od zeszłego roku w ramach festiwalu prezentowany jest też cykl "Ale kino! Z piłką", prezentujący filmy o tematyce piłkarskiej. Nagrodę specjalną 27. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza - Piłkarskie Koziołki przyznano Emirowi Kusturicy za film "Maradona by Kusturica" - dokument o sławnym piłkarzu Diego Maradonie.

d1irm3x

Nagrodę honorową Platynowe Koziołki za wybitne wydarzenie w dziedzinie filmu i kultury audiowizualnej dla młodego widza w 2009 otrzymała Filmoteka Szkolna - projekt, dzięki któremu do 15 tys. szkół w całej Polsce trafił pakiet 55 filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych, które składają się na 26 tematów lekcyjnych. Są w nim obrazy takich twórców jak Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda i Jan Jakub Kolski.

Festiwal zakończy się 13 grudnia pokazami filmów.

Zobacz także:

**[

ALKOHOLOWE WYBRYKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/szokujace-wybryki-pijanych-gwiazd-6025285188666497g ) [

HISTORYCZNE NIEWYPAŁY ]( http://film.wp.pl/finansowe-klapy-filmowe-6025284952892545g ) [

NIEROZBIERALNE POLSKIE AKTORKI ]( http://film.wp.pl/nierozbieralne-polskie-aktorki-6025284635869825g ) [

SZOKUJĄCE ZAROBKI DZIECIĘCYCH GWIAZD ]( http://aleseriale.pl/gid,5162,img,204006,fototemat.html ) **

d1irm3x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1irm3x
d1irm3x