George Peppard: Nie ma go z nami już 20 lat

George Peppard: Nie ma go z nami już 20 lat
Źródło zdjęć: © mat. dystrybutora

08.05.2014 | aktual.: 22.03.2017 16:13

Był przystojny, doskonale prezentował się na ekranie, do tego miał świetne maniery i ogromny talent aktorski. Rola w „Śniadaniu u Tiffany'ego” uczyniła z niego prawdziwą gwiazdę, a drzwi do wielkiej kariery stanęły przed nim otworem.

Był przystojny, doskonale prezentował się na ekranie, do tego miał świetne maniery i ogromny talent aktorski. Rola w „Śniadaniu u Tiffany'ego” uczyniła z niego prawdziwą gwiazdę, a drzwi do wielkiej kariery stanęły przed nim otworem.

Wraz ze sławą pojawiły się problemy – aktor zaczął zmagać się z poważnym problemem alkoholowym, romansował, wiązał się z kolejnymi kobietami i wielokrotnie rozwodził, coraz częściej wdawał się też w konflikty z producentami i tracił kolejne intratne propozycje filmowe.

Wiele lat zajęła mu walka z nałogiem i odbudowanie niemal zaprzepaszczonej kariery – powiodło mu się dzięki serialowi „Drużyna A”, w którym wcielił się w Johna „Hannibala” Smitha. George Peppard zmarł 20 lat temu, 8 maja 1994 roku. Miał 65 lat.


1 / 5

''Uwielbiam zabawiać publiczność''

Obraz
© AKPA

Urodził się 1 października 1928 roku w Detroit, jako syn wykonawcy budowlanego i śpiewaczki operowej.

Po ukończeniu szkoły, w 1946 roku, otrzymał powołanie do wojska i przez jakiś czas służył w Marines. Trzy lata później zadebiutował na teatralnej scenie – aktorstwo błyskawicznie go wciągnęło i już niebawem zaczął kształcić się w tym kierunku pod okiem słynnego Lee Strasberga.

- Praca na scenie sprawia mi wiele radości – mówił Peppard o swojej przygodzie w teatrze. - Uwielbiam zabawiać publiczność.

2 / 5

Wielka sława

Obraz
© mat. dystrybutora

Wreszcie wypatrzyli go ludzie z branży filmowej, choć na dużym ekranie zadebiutował późno, bo dopiero w 1957 roku filmem „The Strange One”.

Po czterech latach był już jedną z czołowych gwiazd w Hollywood – wszystko dzięki roli w „Śniadaniu u Tiffany'ego”. I choć dziś trudno wyobrazić sobie innego aktora jako Paula Varjaka, początkowo producenci mieli poważne obiekcje co do angażu Pepparda.

Również reżyser, Blake Edwards, nie był przekonany i widział w tej roli wyłącznie Steve'a McQueena, ale ten miał wówczas inne zobowiązania zawodowe.

3 / 5

Załamanie kariery i odkupienie

Obraz
© mat. dystrybutora

Kariera Pepparda rozwijała się błyskawicznie,* a publiczność go pokochała. Osiągnąłby jeszcze więcej, gdyby nie... *alkoholizm.

Niemal przez całe lata 70.* zmagał się z uzależnieniem od trunków wysokoprocentowych;* zaniedbał aktorstwo, rozpadły się dwa jego małżeństwa.

Wreszcie jednak udało mu się wrócić do normalnego życia. Od tamtej pory zaangażował się w pomaganie ludziom z problemem alkoholowym i zaczął współpracować z organizacjami charytatywnymi.

4 / 5

Hannibal z Drużyny A

Obraz
© mat. dystrybutora

Na początku lat 80. próbował odbudować swoją karierę, choć przez konfliktowy charakter stracił kilka dobrze płatnych fuch – miał zagrać Blake'a Carringtona w serialu„Dynastia”, ale został wyrzucony po tym, jak wszczął awanturę z producentami.

Wkrótce jednak los się do niego uśmiechnął i Peppard otrzymał rolę Johna Smitha w popularnym serialu „Drużyna A”.

Zlecenie przypadło mu do gustu, choć nie ukrywał, że na wieść o zakończeniu emisji poczuł prawdziwą ulgę, a pracę na planie porównał do „rozpędzonego pociągu, którego nie da się zatrzymać”.

5 / 5

Przedwczesna śmierć

Obraz
© mat. dystrybutora

W 1992 roku u aktora zdiagnozowano raka płuc - Peppard niemal przez całe życie palił trzy paczki papierosów dziennie.

Mimo to nie zrezygnował z aktorstwa, starał się, aby choroba nie rzutowała na jego pracę, i wciąż angażował się w kolejne projekty.

Zmarł 8 maja 1994 roku. Bezpośrednim powodem jego śmierci było poważne zapalenie płuc. (sm/gk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)