Trwa ładowanie...
gwizdek
25-11-2013 14:59

''Gwizdek'' najlepszym dokumentem festiwalu ZINEBI!

''Gwizdek'' najlepszym dokumentem festiwalu ZINEBI!Źródło: Studio Munka
d80havo
d80havo

Dokument Grzegorza Zaricznego, który od 22 listopada można oglądać na ekranach polskich kin, tego samego dnia zdobył kolejną nagrodę – Złotego Mikeldi dla najlepszego dokumentu baskijskiego festiwalu ZINEBI w Bilbao. *„Gwizdek”powstał w ramach programu „Pierwszy Dokument” w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.*

Gwizdek, reż. Grzegorz Zariczny/fot. Studio Munka SFP Nagroda przyznana podczas festiwalu ZINEBI to już siódme międzynarodowe trofeum, które zdobył „Gwizdek”. Wyprodukowany w 2012 roku dokument jest jednym z najczęściej podróżujących po światowych festiwalach filmem ze Studia Munka - SFP. Pierwszym, i od razu spektakularnym sukcesem dokumentu Zaricznego, było zdobycie Grand Jury Prize Festiwalu Filmowego Sundance, po którym „Gwizdek” był nagradzany na Litwie (Vilnus International Film Festival), Słowacji (Febiofest) i Ukrainie (Molodist), a także w Hiszpanii (Documenta Madrid) i Wielkiej Brytanii (Open City Docs Fest).

Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego i Krótkometrażowego w Bilbao - ZINEBI, który w tym roku odbył się po raz 55, jest jednym z najstarszych hiszpańskich festiwali. Podczas tegorocznej edycji, wśród 67 tytułów startujących w sekcjach konkursowych, znalazł się także inny film ze Studia Munka - animacja Artura Kordasa „Rondo”.

d80havo

Głównym bohaterem „Gwizdka” jest trzydziestoletni Marcin, który zbliża się do 30-go roku życia. Mieszka w małej miejscowości pod Krakowem. Sędziuje mecze piłkarskie w najniższych ligach, ale chce to zmienić. Ma dość ciągłego stresu wynikającego z kontaktu z kibicami i zawodnikami. Dodatkową presję wywiera na nim matka, która oczekuje od niego konkretnych życiowych decyzji. W związku z tym Marcin stara się znaleźć lepszą pracę i dziewczynę.

Producentem wykonawczym dokumentu jest Full Film Service. Międzynarodową promocję „Gwizdka” wspiera Krakowska Fundacja Filmowa.

d80havo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d80havo