Trwa ładowanie...

Holland o Toeplitzu: wybitnie inteligentny i utalentowany

Holland o Toeplitzu: wybitnie inteligentny i utalentowanyŹródło: AKPA
d3y35mx

To był człowiek wybitnie inteligentny i utalentowany - powiedziała o Krzysztofie Teodorze Toeplitzu reżyser Agnieszka Holland. Toeplitz - pisarz, publicysta, krytyk filmowy i autor filmowych scenariuszy - zmarł we wtorek w Warszawie.

"Krzysztof był moim scenarzystą" - wspominała we wtorkowej rozmowie z PAP Agnieszka Holland. Jak opowiadała, ich współpraca trwała od lat 70.

"W Zespole Filmowym X Andrzeja Wajdy natknęłam się na scenariusz autorstwa Toeplitza - adaptację powieści Andrzeja Struga +Dzieje jednego pocisku+. Wydał mi się fantastycznym scenariuszem - głębokim, prowokacyjnym, mówiącym wiele i o historii, i o współczesności. Nie wydawało nam się, by mógł przejść przez cenzurę. Jednak szczęśliwie udało się. I zrealizowałam na podstawie tego scenariusza mój film +Gorączka+" - wspominała Holland.

d3y35mx

"Współpraca układała nam się bardzo dobrze. To był człowiek wybitnie inteligentny i wybitnie utalentowany" - oceniła.

Zdaniem Agnieszki Holland "fakt, że Krzysztof Teodor Toeplitz nie zrobił jeszcze więcej albo że to, co zrobił nie miało jeszcze szerszego odzewu mogło wynikać w jakimś sensie z jego +niekompatybilności+ z szefami".

"On dusił się w czasach PRL-owskich. Ale z drugiej strony strasznie nie chciał opuścić Polski. Absolutnie nie chciał z Polski wyjeżdżać. Pamiętam dramatyczną rozmowę, którą odbyliśmy w Nowym Jorku w 1980 r. w trakcie strajku w Gdańsku, gdy nie wiadomo było, co się stanie. Ludzie, którzy wtedy znaleźli się poza Polską mieli poczucie, że być może nastąpi tam katastrofa. Wiele było zastanawiań: wracać, nie wracać? Krzysztof powiedział mi wtedy, że za nic w świecie nie opuści Polski, że zrobi wszystko, by do tego nie doszło" - opowiadała reżyserka w rozmowie z PAP.

"W jakimś sensie ten jego patriotyzm mógł być często powodem jego niekoniecznie najlepszych wyborów życiowych czy politycznych" - uważa Holland.

d3y35mx

W jej ocenie, do najbardziej charakterystycznych cech warsztatu Krzysztofa Teodora Toeplitza należały ironia, poczucie humoru, wizja historii "bardziej z lotu ptaka niż z bliska", oryginalny punkt widzenia na sprawy i na ludzi.

Zobacz także:

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d3y35mx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y35mx