Trwa ładowanie...
19-02-2007 17:57

'Ja patrzę przeglądem filmów o tematyce etnograficzno-antropologicznej

Share
'Ja patrzę przeglądem filmów o tematyce etnograficzno-antropologicznej
d4if5oj

„Ja patrzę” jest przeglądem filmów o tematyce etnograficzno-antropologicznej, będących perspektywą młodych twórców, studentów różnych szkół myślenia i patrzenia. Przegląd będzie odbywał się w Gdańsku, w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Prezentowane filmy charakteryzuje unikalny punkt widzenia i interpretacji rzeczywistości rejestrowanej wnikliwym okiem amatorskiej kamery. Przegląd ma za zadanie przybliżyć problemy i zjawiska współczesności, które dzieją się poza jej głównym nurtem, a które mimo iż są obecne tuż obok nas, stanowią refleksję jedynie dla wrażliwego odbiorcy.

Ja patrzę, nie zawsze znaczy widzę. Dzięki spotkaniom z autorami filmów, przegląd będzie okazją do konfrontacji spojrzeń i oceny zjawisk ukazanych w filmach oraz przedstawienia własnego punktu widzenia.

Filmowy przegląd JA PATRZĘ to nie tylko filmy, to również imprezy towarzyszące: wspomniane spotkania z autorami, wystawy fotografii czy prezentacje muzyczne.

  1. 21.02. „Porteret Rusina z artystą w tle” aut: W. Olejniczak, czas trwania: ’50, rok prod: 2006
d4if5oj

Film Wojciecha Olejniczaka to piękny obraz starego mędrca, żyjącego na Słowacji Rusina Michała Szmajdy pielęgnującego rusińską tradycję. Film nagrodzony w konkursie VII Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego.

  1. 28.03. „Pomarańczowa rewolucja” aut: P. Marcinkowski, czas trwania: ’25, rok prod: 2005

Film jest zbiorem obrazów ukazujących zapis wydarzeń mających miejsce w Warszawie kilka miesięcy po ogłoszeniu Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie.

  1. 25.04 „Who do you love?” aut: S. Mustafa, projekt Open eyes, czas trwania: ’32, rok prod: 2003
d4if5oj

Autorzy filmu, młodzi mieszkańcy Kosowa, próbują znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest i czy jest możliwa miłość w powojennej rzeczywistości różnych grup etnicznych Kosowa.

  1. 30.05. „Dudziaki” aut: M. Baranowski, P. Majchrzak, E. Mazur, czas trwania: ’23, rok prod: 2003

Film poświęcony unikalnemu zajęciu jakim jest nie tylko konstruowanie dud – tradycyjnego instrumentu Wielkopolski ale i pasji życia ludzi starszych i młodszych, doceniających tradycję regionu. Film o unikatowej warstwie dokumentalnej, prezentowany podczas Göttingen International Film Festival w 2004r.

  1. 24.10. „Welcome in Plementina” aut: S. Mustafa, D. Deriša, projekt Balkan Sunflowers, czas trwania: ’20, rok prod: 2001
d4if5oj

Film opowiada o życiu Romów w małej wiosce Plementina na Bałkanach. Wyrazisty obraz bałkańskiej wsi, rzadko spotykany w innych rejonach Europy.

  1. 28.11. „Kominierz” aut: K. Wala, O. Stobiecka, czas trwania: ’25, rok prod: 2001

Oryginalny, utrzymany w konwencji kina niemego paradokument, opowiadający o „magicznym” zawodzie kominiarza. Film prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych w Sibiu oraz Getyndze, gdzie zdobył wyróżnienie.

  1. 19.12. „Surva” aut: P. Krzyworzeka, czas trwania: ’25, rok prod: 2005

Film pokazuje obchody dnia św. Wasyla w regionie Breznik w Bułgarii, kiedy przez wsie miasteczka i miasta przechodzą orszaki przebierańców zwanych „Survakari”. Ich widowiska są niezwykle żywiołowe, zaś sami mieszkańcy mówią, że nie chodzą ale latają po wsi...

Szczegóły przeglądu „Ja patrzę” znajdziecie na oficjalnej stronie NCK.

d4if5oj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4if5oj