Trwa ładowanie...
d5tvs6w
07-02-2002 01:00

Jarzyna wyreżyserował "4.48 Psychosis" Kane

d5tvs6w
d5tvs6w

Ostatnią sztukę Sarah Kane - "4.48 Psychosis" wyprodukowały wspólnie teatry: Polski z Poznania i Rozmaitoci z Warszawy. Prapremiera spektaklu odbędzie się w piątek, 8 lutego w Poznaniu.

Reżyserem przedstawienia jest Grzegorz Jarzyna, posługujący się przy tej inscenizacji pseudonimem "'".
Nie jest to sztuka, która pozwala człowiekowi po próbach wrócić do normalnego stanu. Jest to tekst depresyjny - wciąga i nie zostawia nadziei. Sarah Kane zresztą tak go napisała - nie ma tam nadziei, nie ma rozwiązania dramaturgicznego, nie ma początku, nie ma końca - powiedział o swoim nowym przedstawieniu reżyser Grzegorz Jarzyna.

Na scenie zobaczymy aktorów z obu teatrów: Magdalenę Cielecką, Katarzynę Herman, Mariusza Benoit, Rafała Maćkowiaka, Janusza Stolarskiego i Edwarda Warzechę.

Jest to bardzo trudna sztuka dla aktorów. Musimy być pasem transmisyjnym pomiędzy autorką, reżyserem a publicznocią. Nie jest to klasyczna sztuka z rolami, postacie trzeba dla teatru przysposobić - mówił podczas konferencji prasowej Mariusz Benoit.

d5tvs6w

Scenografię opracowała Małgorzata Szczęniak, muzykę skomponowali Piotr Domiński, Paweł Mykietyn i reżyser Grzegorz Jarzyna.

Sarah Kane urodziła się 3 lutego 1971 roku w hrabstwie Essex w Wielkiej Brytanii. Ukończyła wydział dramatu Uniwersytetu w Bristolu, szkoliła się też na seminarium pisania sztuk teatralnych w Birmingham.

Jej pierwsza sztuka pt. "Zbombardowani" miała swoją premierę w styczniu 1995 roku w londyńskim Royal Court Theater Upstairs. Koelejne dramaty Kane to: "Miłoć Fedry", "Oczyszczeni", "Łaknąć".

To ostatnie przedstawienie, pod względem formy i zastosowanego w dramacie języka, diametralnie różni się od jej poprzednich utworów. Nawiązywało do nierozwiązanego konfliktu pomiędzy wolą życia a potrzebą samozniszczenia, który swoją kulminację znalazł w wydanym już po mierci autorki dramacie "4.48 Psychosis".

d5tvs6w

Sahar Kane odebrała sobie życie 20 lutego 1999 roku.

4.48 Psychosis traktuje o rozpaczy wiodącej do samobójstwa, więc to zrozumiałe, że znajdą się ludzie, którzy będą ten tekst interpretować jako zawoalowany list samobójczy. Takie uproszczenie jest krzywdzące zarówno dla dramatu, jak i dla motywów, dla których moja siostra go napisała - mówił Simon Kane, zanim dramat ujrzał wiatło dzienne.

Po piątkowej premierze w Poznaniu, 22 lutego sztuka pokazana zostanie po raz pierwszy w stolicy - w Teatrze Rozmaitoci. Reżyser Grzegorz Jarzyna, zapytany czy obie te inscenizacje będą podobne, odpowiedział: Inne będą przedstawienia w Warszawie, inne w Poznaniu. O tym na czym polega różnica, będę mógł powiedzieć po obu premierach.

d5tvs6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5tvs6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj