Trwa ładowanie...
ds4a3uh

John Rhys-Davies

Najnowsze informacje
4.8
(20 głosów)
Oceń:
ds4a3uh

Brytyjski aktor, najbardziej znany dzięki roli krasnoluda Gimliego z trylogii „Władcy pierścieni” oraz roli Sallaha w filmie "Poszukiwacze zaginionej arki" i "Indiana Jones i ostatnia krucjata".

John Rhys-Davies urodził się 5 maja 1944 roku w Ammanford w Walii, w Wielkiej Brytanii. Zaczął grać w sztukach Szekspira mając trzynaście lat, uczył się wówczas w Truro School w Anglii. Kiedy ukończył studia na University of East Anglia, gdzie założył studenckie kółko teatralne, miał już na swoim koncie imponujący dorobek amatorskich ról teatralnych.

Zaufał swojemu wcześniejszemu zainteresowaniu klasyczną literaturą i zdecydował się wykładać aktorstwo i pisarstwo. Przez rok pracował jako nauczyciel, po czym przez dwa lata uczył się w Królewskiej Akademii Teatralnej, którą ukończył w 1969. Pracował później w licznych teatrach na terenie całej Wielkiej Brytanii. Wystawił m.in.: "Misanthrope," "Hedda Gabler" i wiele dzieł Szekspira.

* Rhys-Davies zadebiutował w filmie "The Black Windmill" Dona Siegela, w którym główną rolę grał Michael Caine.* Postać grana przez Rhysa-Daviesa wyleciała w powietrze jeszcze przed napisami początkowymi. Dotychczasowy dorobek filmowy aktora liczy ponad osiemdziesiąt tytułów, są wśród nich filmy, takie jak: "Victor/Victoria", "Poszukiwacze Zaginionej Arki", "W obliczu śmierci" i "Indiana Jones i ostatnia krucjata". Za rolę krasnoluda Gimliego w filmie "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia", Rhys-Davies (ucharakteryzowany i odmieniony komputerowo tak, że trudno go rozpoznać) i pozostali aktorzy pierwszoplanowi zostali nominowani do nagrody Gildii Aktorów Filmowych w kategorii najlepszej gry aktorskiej.

Aktor występował również w licznych produkcjach telewizyjnych, za rolę Rodriguesa w serialu "Shogun" był nominowany do nagrody Emmy. Widzowie na całym świecie pamiętają go też z seriali "Ja, Klaudiusz" i "The Naked Civil Servant".

W 1995 roku John otrzymał rolę profesora Maximilliana Arturo w serialu „Sliders”. Po dwóch sezonach postanowił odejść. Zagrał jednak w trzeciej serii, po której ostatecznie opuścił obsadę. Rhys-Davies sam napisał scenariusz do odcinka "Exodus", w którym profesor odszedł.

John Rhys-Davies od 1966 roku jest mężem Suzanne A.D. Wilkinson. Para ma dwóch synów: Bena i Toma. Marzeniem aktora jest mieć więcej wolnego czasu, który poświęciłby na pilotowanie samolotów, jazdę starymi samochodami i pisanie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds4a3uh
ds4a3uh
ds4a3uh