Trwa ładowanie...
13-09-2006 09:02

Juliette Binoche w Częstochowie

Juliette Binoche w Częstochowie
d2b8nqr
d2b8nqr

Wystawę malarstwa słynnej francuskiej aktorki Juliette Binoche będzie można oglądać po raz pierwszy w Polsce od 21. września w Ratuszu Miejskim - Muzeum Częstochowskim.

Wystawę otworzy - urodzona w Częstochowie, a mieszkająca w Paryżu matka Binoche - Monique Stalens, która jest reżyserem i aktorką.

Jak poinformował we wtorek rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Ireneusz Leśnikowski, w Częstochowie zostanie zaprezentowanych 28 prac laureatki Oscara: obrazy, pastele i szkice. Wśród nich będzie m.in. autoportret aktorki oraz obraz i rysunek przedstawiające jej babcię - Julię Młynarczyk, częstochowiankę.

W częstochowskim muzeum zaprezentowana zostanie też druga wystawa "Juliette Binoche na fotografiach siostry Marion Stalens". Siostra aktorki zajmuje się m.in. fotografią planu filmowego, jest też autorką filmów dokumentalnych o tematyce społecznej.

d2b8nqr

Leśnikowski podkreślił, że zorganizowanie wystawy było możliwe dzięki odkryciu w ubiegłym roku przez prezydenta Częstochowy Tadeusza Wronę rodzinnych związków Juliette Binoche z Częstochową. Tu bowiem urodzili się dziadkowie i matka aktorki. Pochodząca z Częstochowy babcia Juliette Binoche - Julia Młynarczyk - wyszła za mąż za Andrzeja Stalensa, wywodzącego się z rodziny francuskich przemysłowców.

Binoche zwróciła uwagę widzów i krytyków, gdy jako 23-latka wystąpiła w ekranizacji powieści "Nieznośna lekkość bytu" Milana Kundery. Wśród jej najbardziej znaczących ról filmowych znajduje się nagrodzona Oscarem rola pielęgniarki w "Angielskim pacjencie". Bardzo znacząca w jej karierze była też rola w filmie Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory: Niebieski" oraz nominowana do Złotego Globu kreacja w filmie pt. "Czekolada".

Wystawy zostaną otwarte w przeddzień II Światowego Kongresu Częstochowian, który odbywać się będzie w dniach 22-24 września.

d2b8nqr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b8nqr