Trwa ładowanie...
19-05-2008 12:56

Kanadyjski zwycięzca 5. Planete Doc Review

Kanadyjski zwycięzca 5. Planete Doc Review
d9vawoc
d9vawoc

W niedzielę 18 maja zakończył się 5. festiwalu Planete Doc Review. Nagrodę główną otrzymał kanadyjski film w reżyserii Yung Changa pt.: „W górę Jangcy”.

Film „W górę Jangcy” w reż. Yung Changa otrzymuje Nagrodę Millenium za nieprzeciętne ukazanie społeczeństwa w okresie gwałtownych przemian oraz niezwykłą wrażliwość twórczą w przedstawieniu tematu. Dokument błyskotliwie obrazuje i przybliża życie codzienne w Chinach, którym świat Zachodu narzuca swoje wartości i które usiłują go naśladować. W tym filmie rzeka staje się uniwersalną metaforą przemiany i utraty oraz drogi społeczeństwa w niedookreśloną przyszłość.

Nagrodę przyznało Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Kopczyńskiego w składzie: Aleksander Manić (Serbia), Cornelia Seitler (Szwajcaria), Piotr Szczepański (Polska), Georgie Weedon (Wielka Brytania)
.

Wyróżnienia:

  1. Na przemiał, Ai Massad, Holandia/Niemcy/Jordania 2008, 90 min

Uzasadnienie:

d9vawoc

Film “Na przemiał” w reż:Ai Massada jest doskonałą opowieścią o naszych czasach. Historia Abu - przeciętnego muzułmanina żyjącego w cieniu Jihad jest opowiedziana na tle starcia świata Zachodu i świata Islamu. Film poprzez niezwykłą narrację i zdjęcia, a także otrzeźwiający humor, naświetla najbardziej niezwykle paradoksy współczesności i starcia cywilizacji.

  1. Spotkania na krańcach świata, Werner Herzog, W. Brytania 2007, 90 min.

Film Wernera Herzoga „Spotkania na końcu świata” jest szaloną, lekką i inspirującą podróżą na Biegun Południowy. Autor wykorzystując swoja unikalną wrażliwość, przedstawia różnorodność ciekawych świata ludzkich umysłów. Film w niepowtarzalny sposób opisuje piękno i ciągłą przemianę naszej planety, podkreślając, że środowisko ma wpływ na nasze postrzeganie świata. Pozostawia pod wrażeniem poezji tego filmu na długo po projekcji.

  1. Lucio - oszust, murarz, anarchista, Aitor Arregi & Jose Mari Goenaga, Hiszpania 2007, 93 min
d9vawoc

Aitor Arreti i Jose Mari Goenaga ukazują w swoim wybuchowym filmie niezwykłą postać Lucio – anarchisty z krwi i kości. Autorzy ze smakiem łączą materiały archiwalne i inscenizacje przeplatając je z osobistymi relacjami bohaterów i jednocześnie ujmując niezwykłym rzemiosłem filmowym. Życie człowieka, który nie czuje respektu wobec władzy ani nie boi się rzeczy niemożliwych, staje się spełnieniem idei prawdziwej sprawiedliwości.

Nagroda The Magic Hour

Jury: Szymon Zaleski, Polska, Gisa Schleelein, Niemcy, Suliman Mohammed Ibrahim, Sudan

Główna nagroda: Cień uśmiechu, Tamar Yarom, Izrael 2007, 59 min

d9vawoc

Uzasadnienie:

Głęboko podziwiamy odwagę i wrażliwość tego filmu, która zabiera nas do samego serca ciemności. Te młode kobiety służące Izraelskiej armii otwierają się przed kamerą i - podobnie jak na spowiedzi – mówią o swojej przemianie wywołanej obcowaniem z ciągłym złem.

Film konfrontuje nas z naszym własnym człowieczeństwem i pozwala wyobrazić sobie, co może z nami zrobić wojna w sytuacjach podwyższonej presji. Młode kobiety w tym filmie bardzo szczerze analizują swoją sytuację w świecie męskiego obozu wojskowego. Opowiadają jak radzą sobie z władzą.

d9vawoc

Proces odkopywania ich wspomnień i uczuć jest bardzo bolesny. Film daje im tyle czasu ile potrzebują, aby się z sobą skonfrontować. Ryzykują otwieranie swoich serc publiczności, przypominając sobie zapomniane obrazy śmierci. Przekazywanie uczuć staje się ich katharsis. Wspaniale było tego współdoświadczać.”

Wyróżnienia:

  1. Lakshmi i ja, Nishtha Jain, Indie/USA/ Finlandia/Dania 2007, 59 min

Uzasadnienie:

Za szczerość i cierpliwość twórcy, w budowaniu relacji ze swoją młodą służącą. Doceniamy sposób, w jaki reżyserka stawia się w obrazie, wciąż zastanawiając się nad problemem podmiotu i przedmiotu.

  1. Tajemnica Devy, Anca Miruna Lazarescu, Niemcy/Rumunia 2007, 58 min
d9vawoc

Uzasadnienie:

Za pokazanie, jak dwie dziewczynki dorastające w ubogim środowisku, starają się spełniać swoje marzenia. Ich długa i trudna walka jest filmowana z dobrego dystansu: zimnym okiem i ciepłym sercem.

Nagroda Amnesty International:

Jury: Tadeusz Sobolewski, Polska, Paweł Łoziński, Polska, Draginja Nadazdin, Serbia i Czarnogóra, Youcai Wang, Chiny (jeden z przywódców protestu na placu Tiananmen)

Anna, siedem lat na froncie, Masha Novikova, Holandia 2008, 78 min

Uzasadnienie:

Film „Anna 7 lat na froncie” nie tylko przedstawia Annę Politkowską jako działaczkę na rzecz praw człowieka ale również w sposób subtelny, jako bardzo wrażliwą osobę, która przeżywa lęk, bo nie może pracować i pomagać ludziom. Film sposób bardzo autentyczny przedstawia relację międzyludzkie. To, co przeważyło w decyzji Jury to przedstawienie przyjaciół Ani, którzy nadal pracują i pomagają innym i o których nie powinniśmy zapominać. To, co chwyciło jurorów za serce- film jest zrealizowany bardzo skromnymi środkami, pokazuje bohaterkę w sposób oszczędny technicznie i zachwyca w autentyczny sposób.

Nagrodę publiczności 5.festiwalu Planete Doc Review 2008 otrzymuje film; Rozbitkowie, Gonzalo Arijon, Francja, 2007, 130 min,

Nagrodę publiczności Cinem@use 2008 internetowego kina iplex.pl otrzymał film: Mechaniczna miłość, Phie Ambo, Dania/ Finlandia 2007, 79 min

d9vawoc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9vawoc