Trwa ładowanie...
katyń
17-04-2009 12:38

"Katyń" zainauguruje festiwal w Petersburgu

"Katyń" zainauguruje festiwal w PetersburguŹródło: ITI Cinema
d1owx2d
d1owx2d

Projekcją "Katynia" Andrzeja Wajdy w piątek w Petersburgu rozpocznie się 18. Festiwal Nowego Polskiego Kina. Jest to jedyny regularny przegląd polskiego filmu w Rosji.

Festiwal odbędzie się w kinie "Rodina" ("Ojczyzna") i potrwa do 22 kwietnia.

Oprócz dramatu Wajdy miłośnicy filmu w mieście nad Newą obejrzą też "Samotność w sieci" Witolda Adamka, "Doskonałe popołudnie" Przemysława Wojcieszka, "Boisko bezdomnych" Kasi Adamik, "Hienę" Grzegorza Lewandowskiego i "Serce na dłoni" Krzysztofa Zanussiego.

Filmy wybrał Emil Goldstain z Petersburskiego Stowarzyszenia Kin Studyjnych. To on jest pomysłodawcą i niezmiennym dyrektorem przeglądu.

d1owx2d

Pomagają mu m.in. Ministerstwo Kultury Rosji, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Filmoteka Narodowa i Konsulat Generalny RP w Petersburgu. Festiwal będzie tradycyjnie okazją do spotkań z polskimi twórcami. Swój przyjazd zapowiedziały m.in. aktorki Anna Romantowska, Małgorzata Zajączkowska i Małgorzata Braunek.

"Katyń", który do dzisiaj nie wszedł na ekrany kin w Rosji, był już pokazywany w Petersburgu podczas zeszłorocznego Festiwalu Festiwali.

Dzieło Wajdy nie trafiło do oficjalnej dystrybucji w Rosji, choć zgodnie z kontraktem zawartym z polską stroną dystrybutor - należąca do skonfliktowanego z Kremlem rosyjskiego oligarchy Władimira Gusińskiego spółka New Media Distribution Company - powinien był wprowadzić "Katyń" do kin przed końcem 2008 roku.

Film w Rosji - na pojedynczych pokazach bądź festiwalach - prezentuje tylko Instytut Polski w Moskwie. Poza Moskwą i Petersburgiem wyświetlany był już m.in. w Smoleńsku, Twerze, Krasnodarze, Orenburgu, Krasnojarsku, Irkucku i Czeboksarach.

d1owx2d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1owx2d