Trwa ładowanie...
warszawa
12-08-2010 12:17

"Kino na Wodzie" będzie działało w warszawskich Łazienkach

"Kino na Wodzie" będzie działało w warszawskich Łazienkach
d1pq4v2

"Hrabina Cosel" i *"Marysia i Napoleon" - m.in. te filmy będzie można obejrzeć w "Kinie na Wodzie", które od 19 sierpnia będzie działało w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pokazy, na które wstęp będzie wolny, współorganizuje Filmoteka Narodowa.*

Na dużym ekranie w Amfiteatrze, niedaleko Pałacu na Wodzie, publiczność zobaczy wielkie damy polskiego kina - Jadwigę Smosarską, Jadwigę Barańską, Annę Seniuk i Beatę Tyszkiewicz - w rolach słynnych historycznych postaci.

"Kino na Wodzie" to nazwa cyklu projekcji, który potrwa do 9 września. Projekcje będą organizowane w czwartkowe wieczory, zawsze od godz. 20.30.

d1pq4v2

Impreza ma w tym roku drugą edycję. "Motywem przewodnim pokazów będą filmowe opowieści o królewskich dworach" - wyjaśniła w środę rzeczniczka Muzeum Łazienki Królewskie, Aleksandra Engler-Malinowska.

W programie znalazły się cztery kostiumowe produkcje: "Barbara Radziwiłłówna" w reżyserii Józefa Lejtesa (1936), "Hrabina Cosel" w reż. Jerzego Antczaka (1968), "Ojciec Królowej" w reż. Wojciecha Solarza (1979) oraz "Marysia i Napoleon" w reż. Leonarda Buczkowskiego (1966).

Film "Barbara Radziwiłłówna" (projekcja: 19 sierpnia) otrzymał prestiżowe wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1937 r. W obsadzie znaleźli się m.in. Jadwiga Smosarska (jako Barbara Radziwiłłówna), Witold Zacharewicz (Zygmunt II August) i Leokadia Pancewiczowa (Bona).

W "Hrabinie Cosel" (projekcja: 26 sierpnia) znakomitą główną rolę wykreowała Jadwiga Barańska. Partnerował jej Mariusz Dmochowski - jako August II Mocny. W filmie zagrali też m.in.: Daniel Olbrychski, Ignacy Gogolewski, Władysław Hańcza, Leon Niemczyk i Bronisław Pawlik. Muzykę skomponował Waldemar Kazanecki.

d1pq4v2

W "Ojcu królowej" (projekcja: 2 września) publiczność podziwiała Annę Seniuk - w roli Marii Kazimiery, a także Mariusza Dmochowskiego - który tym razem wcielił się w Jana III Sobieskiego. Ponadto w obsadzie znaleźli się m.in.: Jan Englert, Edmund Fetting, Wieńczysław Gliński, Emil Karewicz i Gustaw Lutkiewicz.

Tytułowe role w "Marysi i Napoleonie" (projekcja: 9 września) zagrali Beata Tyszkiewicz i Gustaw Holoubek. Reżyser Leonard Buczkowski zdobył za ten film wyróżnienie na festiwalu w Barcelonie.

Organizatorzy cyklu pokazów "Kino na Wodzie" to Muzeum Łazienki Królewskie i Filmoteka Narodowa, we współpracy z Telewizją Kino Polska.

Zobacz także:

d1pq4v2

**[

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g ) * *[

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * *[

BRYTYJKI SĄ BRZYDKIE? BZDURA! ]( http://film.wp.pl/jesli-sadzicie-ze-brytyjski-sa-brzydkie-sprawdzcie-to-6025280115483265g ) * *[

CO SIĘ STAŁO BRODZIK?! WYGLĄDA FATALNIE! ]( http://aleseriale.pl/gid,6660,img,238119,fototemat.html )**

d1pq4v2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pq4v2