Trwa ładowanie...
07-08-2014 11:17

Kino z Indii i Gruzji na Letniej Akademii Filmowej

Kino z Indii i Gruzji na Letniej Akademii FilmowejŹródło: Studio Munka-SFP
d30ayxs
d30ayxs

Filmy twórców indyjskich, gruzińskich, kurdyjskich znalazły się w programie XV Letniej Akademii Filmowej, która rozpocznie się w piątek w miasteczku Zwierzyniec w Lubelskiem. Festiwalowa publiczność zobaczy ponad 200 filmów.

Indyjskiej kinematografii poświęcony będzie cykl "Nie tylko Bollywood", w którym pokazanych zostanie 16 filmów z różnego okresu, reprezentatywnych twórców kina z Indii. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. pierwszy powstały w Indiach w 1913 r. niemy film pełnometrażowy pt. "Raja Harishchandra" w reż. Dhundiraja Govinda Phalke, a także film "Deliverance" z 1984 r., którego reżyserem jest Satyajit Ray.

Jak podkreśla rektor Letniej Akademii Filmowej Piotr Kotowski, w Indiach rocznie produkowanych jest 900 filmów. "Od realizacji pierwszego filmu pełnometrażowego w 1913 roku, do dzisiaj nakręcono tam ok. 40 tys. filmów. Przez widzów na całym globie utożsamiane jest z Bollywoodem, ale ma też inne, mniej znane oblicze" - zaznaczył Kotowski.

W cyklu "Pod gruzińskim niebem" pokazane będą 22 filmy twórców z Gruzji z różnego okresu, m.in. klasyków tego kina - są wśród nich Tengiz Abuładze, Otar Iosseliani, Gieorgij Szengiełaja. Widzowie będą mogli obejrzeć także m.in. "Mandarynki" Zazy Urushadze, które otrzymały nagrodę za reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2013 r. oraz "Randki w ciemno" Levana Koguashwili, które pokazywano na tegorocznym Berlinale.

Filmy kurdyjskiech reżyserów, które powstają w krajach, gdzie los rzucił ich twórców m.in. w Iranie, Iraku, Turcji, Francji, Norwegii - zaprezentowane zostaną w cyklu "Kurdyjskie ścieżki". Wyświetlone będą m.in. "Droga" Yilmaza Gouneya nagrodzona "Złotą Palmą" w Cannes w 1982r., "Czas pijanych koni" Bahmana Ghobadi nagrodzony "Złotą Kamerą" w Cannes w 2000 r.

d30ayxs

W specjalnym cyklu retrospektywnym poświęconym kurdyjskiemu reżyserowi Hinerowi Saleemowi widzowie będą mogli zobaczyć "Vodka Lemon" (nagrodzony w 2003 r. na festiwalu Wenecji), "Kilometr zero" (pokazywanym w 2005 r. w Cannes) oraz pierwszy kurdyjski westernem "My Sweet Pepper Land".

W programie festiwalu są też retrospektywy filmów kilku innych reżyserów: Aleksieja Bałabanowa z Rosji, Kiyoshi Kurosawy z Japonii, Ilmara Raaga z Estonii oraz palestyńsko-holenderskiego reżysera Hany Abu Assada.

Pod hasłem "Memento mori" pokazane będą filmy traktujące o sprawach ostatecznych - śmierci, umieraniu, ceremoniach i zwyczajach z tym związanych. Wyświetlony będzie m.in. nagradzany na wielu festiwalach filmowych obraz Aleksieja Fedorczenki "Milczące dusze" oraz "Palacz zwłok" Juraja Herza z 1968 r.

Specjalny cykl "Nie patrz w dół" poświęcony będzie filmom, które podejmują temat strachu i różnego rodzaju leków oraz walki człowieka z własną słabością.

19 filmów ukraińskich - reprezentatywnych dla tej kinematografii - pokazane zostanie w cyklu "Ukraina z bliska". Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami filmowymi oraz koncerty zespołów ukraińskich.

Festiwal Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu potrwa do 17 sierpnia.

d30ayxs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30ayxs