Trwa ładowanie...
d1bbybh

Koń mądrzejszy od jeźdźca

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Koń mądrzejszy od jeźdźca to film o Fredzie P. Chaney'u, który staje się spadkobiercą połowy firmy maklerskiej oraz władającego ludzką mową konia
d1bbybh
WP Film
Źródło: WP Film

Koń mądrzejszy od jeźdźca – opis

Koń mądrzejszy od jeźdźca to komedia z 1988 roku, którą wyreżyserował Michael Dinner. Oryginalną muzykę do filmu skomponował Danny Elfman. W rolach głównych występują Bobcat Goldthwait, jako Fred, Dabney Coleman jako szef firmy, dla której pracuje Bobcat i John Candy jako głos konia.

Po śmierci matki Fred P. Chaney dziedziczy 50% udziałów firmy. Stawia to przed nim nowe wyzwanie – pracy jako makler giełdowy. Drugą połową włada ojczym Walter, który nie przepada za pasierbem i robi wszystko, aby „umilić” mu życie i przejąć jego udziały. Postanawia wykupić je po zaniżonej cenie. Fred rozważa propozycję ojczyma, kiedy spotyka na swej drodze gadającego konia o imieniu Don. Początkowo Fred wysyła Dona z powrotem do swojej rodziny, ale ten jest mu niezwykle przychylny, odradza sprzedaż majątku i pomaga Fredowi podejmować trudne decyzje, w jakie akcje najlepiej inwestować. Dzięki udzielonym przez konia wskazówkom Fred z dnia na dzień się bogaci. Ojczym próbuje dowiedzieć się jak Fred tego dokonał...

Koń mądrzejszy od jeźdźca – ciekawostki

Sloganem filmu Koń mądrzejszy od jeźdźca jest: "When I talk, you're gonna laugh yourself hoarse."
Reżyserią miał się zająć Tim Burton ("Pee-wee's Big Adventure"), ale odmówił.

Początkowo w roli Bobcata Goldthwaita miał wystąpić Joan Rivers, a Elliott Gould był oryginalnym głosem konia. Po słabym wyniki testowym, połowa scenariusza konia została napisana przez przyszłego twórcę Monka i producenta wykonawczego Andy'ego Breckmana tak, aby film był bardziej zabawny. John Candy został zatrudniony do ponownego nagrania głosu konia, zignorował jednak nowy scenariusz i improwizował dialog.

Premierę filmu Koń mądrzejszy od jeźdźca zaplanowano na jesień 1987 roku, jednak w efekcie odłożono ją na sierpień 1988 roku. W wywiadzie w 2011 roku Bobcat Goldthwait powiedział, że, gdy dostał scenariusz do "Koń mądrzejszy od jeźdźca" napisał na okładce: "Dlaczego miałbym to zrobić?", jego menedżer w odpowiedzi nakreślił znak dolara.
Po premierze film Koń mądrzejszy od jeźdźca został mocno skrytykowany przez krytyków i uznany za nieudany i nieopłacalny.

Wirginia Madsen twierdziła, że wzięła udział w tym filmie z dwóch powodów: po pierwsze, aby dzieci siostry mogły zobaczyć produkcję, po drugie – dla korzyści finansowych. Przyznaje, że film był kłopotliwy, ale nie wstydziła się przyjąć roli, ponieważ potrzebowała pieniędzy w tamtym czasie.

Zdjęcia do filmu Koń mądrzejszy od jeźdźca zostały nakręcone w Los Angeles (Kalifornia, USA) i Santa Clarita, Inglewood.

Koń mądrzejszy od jeźdźca – wyróżnienia

W 1989 roku film Koń mądrzejszy od jeźdźca został nominowany do Złotych Malin w pięciu kategoriach: Najgorszy film, Najgorszy aktor Bobcat Goldthwait, Najgorszy reżyser Michael Dinner, Najgorszy scenariusz Charlie Peters, Hugo Gilbert, Stephen Neigher oraz Najgorsza Nowa Gwiazda Don - gadający koń.

Koń mądrzejszy od jeźdźca
Tytuł oryginalny

Hot to Trot

Gatunek

komedia, fantasy

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1988

Data światowej premiery

26.08.1988

Czas trwania

83 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bbybh
d1bbybh
d1bbybh
d1bbybh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj