Trwa ładowanie...
d3735f8

Koń Turyński

Najnowsze informacje
3.3
(21 głosów)
Oceń:
d3735f8

„Koń turyński” (węgierski tytuł - A torinói ló, tytuł międzynarodowy - The Turin Horse) to węgierski dramat z 2011 roku (zrealizowany w koprodukcji z Francją, Niemcami, Szwajcarią i USA) w reżyserii Béla Tarry. Autorem scenariusza jest autor Szatańskiego tanga - László Krasznahorkai. Muzykę skomponował Mihály Vig. Producentami filmu są: Gábor Téni, Martin Hagemann, Juliette Lepoutre, Marie-Pierre Macia, Ruth Waldburger.

Prawdopodobnie to ostatni film Tarry. Reżyser twierdzi, że powiedział już w kinie wszystko, co chciał. Film jest medytacją nad agonią świata, utrzymany jest w mrocznej atmosferze powolnego rozpadu. Punktem wyjścia „Konia turyńskiego” jest anegdota o Fryderyku Nietzschem, który w 1889 roku pochylił się nad losem konia bitego przez chłopa przy drodze. Filozof obejmuje zwierzę za szyję i płacząc, popada w obłęd, który na zawsze oddzieli go od świata.

W swym dziele Tarr zawarł wszystko, co zawsze składało się na jego charakterystyczny styl: niechęć do słów, czarno-biały obraz, powolne tempo. Każdy element jest tu skrajnie minimalistyczny. Akcja rozgrywa się w ciągu sześciu dni w ciemnej, wiejskiej chacie, a całość układa się w spójną, przytłaczającą wizję końca świata.

Obraz był prezentowany w Konkursie Głównym 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie otrzymał Wielką Nagrodę Jury. Był także nominowany do Europejskich Nagród Filmowych oraz Satelitów.

Koń Turyński
Tytuł oryginalny

Torinoi lo, A

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

30.03.2012

Czas trwania

146 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3735f8
d3735f8
d3735f8