Kto do OFFskara?
22 kwietnia poznamy w Warszawie laureatów tegorocznej edycji Polskiej Nagrody Kina Niezależnego OFFskar.
W ośmiu kategoriach nominowano do niej 24 filmy, a jej wręczenie odbędzie się podczas uroczystego zamknięcia szóstej edycji festiwalu filmowego Oskariada.
Przyjrzyjmy się niektórym z postaci, które konkurują o OFFskara i mogą być przyszłością polskiego kina.
Największą liczbę OFFskarowych nominacji otrzymał film Agnieszki Smoczyńskiej "3 love", który wystartuje w pięciu kategoriach. Czterema nominacjami uhonorowano "Teraz Polska" Michała Bilińskiego, zaś po trzy nominacje otrzymały "Miasto ucieczki", "Studia upadku" oraz "Zdjęcie". Dodajmy, że Agnieszka Smoczyńska i Michał Biliński otrzymali po trzy indywidualne nominacje.
Smoczyńska to jedna z najbardziej obiecujących kobiet – reżyserek polskich. Urodziła się we Wrocławiu 27 lat temu. Studiowała historię sztuki i kulturoznawstwo. Obecnie kończy reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jej pierwszy krótkometrażowy film "Kapelusz" zdobył kilkanaście nagród na festiwalach w kraju i zagranicą. Smoczyńska przygotowuje się w tej chwili do realizacji debiutu fabularnego, którego bohaterami będą dzieci z Górnego Śląska. Nominowany aż w pięciu kategoriach „3 love” jest filmem opartym na prawdziwym wydarzeniu. Młoda dziewczyna przyjeżdża do górskiej miejscowości. Jest przekonana, że na dworcu będzie na nią czekać mężczyzna, z którym od dłuższego czasu wymienia intymne e-maile i sms-y. Ale osoba, którą spotyka na peronie zmienia jej życie.
Zupełnie inne rejony eksploruje Wojciech Kasperski swoim „Miastem ucieczki”. Nagradzana w świecie etiuda opowiada o przełomowym momencie w życiu młodego pseudokibica jednej z drużyn piłkarskich. Wyrastający na jednego z najciekawszych aktorów młodego pokolenia, charakterystyczny i „charakterny” Eryk Lubos odtwarza tu postać chłopaka, który dla swojej drużyny jest gotowy nawet do zabicia kibica wrogiej ekipy. „Miasto” to nie jedyny sukces Kasperskiego. Jego dokumentalne „Nasiona” są w tej chwili jednym z najczęściej nagradzanych w świecie polskich filmów.
Również w świecie młodych bandytów tematu dla filmu poszukiwał Michał Biliński, autor „Teraz Polska”. Film to paradokument, opowiadający o trójce skinheadów. Biliński w tej chwili przebywa w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, współtwórca Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki po obejrzeniu „Teraz Polska”, postanowił zachęcić młodego reżysera do powrotu do kraju i zaproponował mu pełne stypendium na naukę w WSF.
Dariusz Nojman, młody reżyser z Górnego Śląska pracuje w Polsce. Jego „Studia upadku” odbiły się głośnym echem na polskich festiwalach offowych w 2006 roku, a przez portal Stopklatka.pl zostały nazwane „największym odkryciem Oskariady’2006”. Dodajmy, ze Nojman jest… magistrem pedagogiki, ze specjalnością „praca socjalna i opiekuńczo-wychowawcza”, specjalizacja: „edukacja informatyczno techniczna”. Swoją przyszłość wiąże jednak bezapelacyjnie z kinem.
Ostatnim z „multi-nominowanych” jest autor „Zdjęcia” Beniamin Szwed, młody reżyser offowy z Gliwic.
Projekcje filmów nominowanych do Offskara odbędą się w dniach 18 i 19 kwietnia 2007 w warszawskim kinie KINOTEKA w ramach 6. Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych "Oskariada". OFFskary zostaną wręczone 22 kwietnia w trakcie gali zakończenia Oskariady.