Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
30-09-2016 13:37

Kultura Na Widoku w hołdzie Kieślowskiemu

"Wyznaję bardzo niemodną dziś wiarę, wiarę w człowieka" - te słowa Krzysztofa Kieślowskiego stały się mottem specjalnej części projektu Kultura Na Widoku odwołującej się do obchodzonego aktualnie Roku Kieślowskiego. Przygotowana przez Legalną Kulturę kolekcja dzieł autora „Dekalogu” dostępna jest nieodpłatnie do 9 października.

Kultura Na Widoku w hołdzie KieślowskiemuŹródło: AKPA
dmk6nhu
dmk6nhu

- Było dla nas oczywiste, że twórczość Krzysztofa Kieślowskiego znajdzie się w tegorocznej edycji projektu Kultura Na Widoku. Chcemy wychodzić odbiorcy na spotkanie i dzielić się z nim wybitną sztuką. To jednocześnie nasz hołd wobec reżysera. Kieślowski mówił, że wyznaje bardzo niemodną wiarę w człowieka. Myślę, że podobnie jak Legalna Kultura wierzyłby, że piractwo da się zwalczyć docierając do sumień widzów - mówi Kinga Jakubowska, Prezes Fundacji Legalna Kultura.

Na regale Kultury Na Widoku poświęconym Krzysztofowi Kieślowskiemu, a także w specjalnej zakładce na stronie www.kulturanawidoku.pl znalazły się najsłynniejsze filmy wybitnego polskiego reżysera. Od „Blizny”, „Amatora” i „Przypadku” do dzieł powstałych z Krzysztofem Piesiewiczem - „Podwójnego życia Weroniki” oraz „Trzech kolorów”. Kolekcję fabularnych obrazów uzupełnia „Duże zwierzęJerzego Stuhra, powstałe według niezrealizowanego wcześniej scenariusza Kieślowskiego. Znajdziemy tu także pięć głośnych dokumentów reżysera: „Tramwaj”, „Urząd”, „Siedem kobiet w różnym wieku”, „Koncert życzeń” i „Z punktu widzenia nocnego portiera”. Całość uzupełniają unikalna galeria fotosów z planów zdjęciowych oraz zestaw płyt z muzyką filmową Zbigniewa Preisnera - kolejnego z grona stałych współpracowników oraz przyjaciół Kieślowskiego.

Natomiast w zrealizowanym przez Legalną Kulturę specjalnym materiale filmowym reżysera wspominają między innymi aktorzy Zbigniew Zamachowski i Katarzyna Figura, artysta-plastyk, autor plakatów do filmów Kieślowskiego Andrzej Pągowski i krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.

W najbliższy poniedziałek 3 października Kultura Na Widoku pojawi się na wyższych uczelniach. Z zasobów projektu Fundacji Legalna Kultura można korzystać także za pomocą strony www.kulturanawidoku.pl do 9 października.

Obchody Roku Kieślowskiego to inicjatywa Polskiej Akademii Filmowej związana z 20. rocznicą śmierci reżysera. Krzysztof Kieślowski urodził się w 1941 roku w Warszawie i jest zaliczany do grona najważniejszych reżyserów polskiego kina. Tajniki reżyserskiej profesji zgłębiał podczas studiów w Szkole Filmowej w Łodzi pod kierunkiem Kazimierza Karabasza i Jerzego Bossaka. Po ich ukończeniu zajął się realizacją dokumentów, do roku 1983 współpracując z warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych. Równolegle, od 1974 roku, był członkiem Zespołu TOR, kierowanego przez Stanisława Różewicza, a potem Krzysztofa Zanussiego. To właśnie pod ich auspicjami podjął decyzję o przejściu z dokumentu do fabuły, w której zadebiutował w 1976 filmem „Blizna”.

dmk6nhu

W 1985 roku rozpoczęła się jego współpraca scenariuszowa z Krzysztofem Piesiewiczem. Wspólnie zrealizowali film „Bez końca”, a następnie „Dekalog”, który przyniósł im uznanie międzynarodowe. Dwa filmy z telewizyjnego cyklu - „Krótki film o zabijaniu” i „Krótki film o miłości” - zostały przygotowane w formie pełnometrażowej i odniosły sukces na licznych festiwalach, między innymi w San Sebastian, Sao Paulo i Chicago.

Po upadku PRL-u Kieślowski otrzymał propozycję pracy we Francji. Nad Sekwaną zrealizował nagrodzone w Cannes i nominowane do Złotych Globów „Podwójne życie Weroniki” oraz cykl „Trzy kolory”. Prace scenariuszowe nad kolejnym filmowym tryptykiem: „Raj”, „Czyściec”, „Piekło” przerwała śmierć reżysera w marcu 1996 roku.

- To, co w nim najważniejsze, to bezgraniczne pochylenie się nad człowiekiem. Zrozumienie go z całą jego słabością. Dla mnie Kieślowski będzie zawsze tym wielkim obrońcą człowieka w każdych warunkach - powiedział o reżyserze Jerzy Stuhr.

dmk6nhu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmk6nhu