Trwa ładowanie...
d3248hv

Lara Flynn Boyle

Najnowsze informacje
4.7
(18 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Davenport, Iowa

Filmografia:
d3248hv

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, która największą popularność zdobyła dzięki jednej z pierwszych ról w karierze – zmysłowej Donny Hayward z legendarnego serialu Davida Lyncha „Miasteczko Twin Peaks”. Znana z burzliwego romansu z 33 lata starszym Jackiem Nicholsonem.

Urodziła się 24 marca 1970 roku w Davenport w stanie Iowa, dorastała w stanie Illinois, gdzie ukończyła Chicago Academy for the Arts. Oryginalne imię otrzymała po granej przez Julie Christie bohaterce „Doktora Żywago”. Jako dziecko była podobno chorobliwie nieśmiała. W przezwyciężeniu tej utrudniającej życie cechy pomogły jej pozalekcyjne zajęcia z irlandzkiego tańca folkowego i z rysunku.

Dzień po skończeniu szkoły średniej przeprowadziła się wraz z matką do Los Angeles. Nieprzeciętna uroda pomogła szczęściu i szybko przyniosła propozycje występów – najpierw w telewizji (mini-serial „Ameryka” 1987), później na dużym ekranie (horror „Duch III” 1988). Zanim pojawiła się na planie serialu Lyncha, wystąpiła w kilku produkcjach kinowych i telewizyjnych, z których najbardziej warta wspomnienia wydaje się niewielka rola w „Stowarzyszeniu umarłych poetów” (1989) Petera Weira oraz występ u boku Charliego Sheena i Clinta Eastwooda w komedii kryminalnej „Żółtodziób” (1990).

* W latach 1990-91 kreowała postać zmysłowej Donny w głośnym serialu Davida Lyncha „Miasteczko Twin Peaks” (nominacja do Soap Opera Digest Award). Niezwykła popularność i wyjątkowość serialu sprawiła, że Lara po dziś dzień utożsamiana jest w pierwszym rzędzie właśnie z rolą Donny. Nie udało jej się przełamać tego wizerunku żadną z późniejszych ról. Choć zagrała ich niemało, żadna nie była aż tak wyrazista.*

W 1991 roku pojawiła się w gangsterskim filmie „Mobsters” z udziałem Anthony’ego Quinna, Christiana Slatera i Chrisa Penna oraz zagrała u boku Dennisa Hoppera w romansie „Cisza przed burzą”. Rok później ponownie spotkała się z Hopperem i z Nicolasem Cagem na planie thrillera „Red Rock West” (1992), zagrała w komedii „Świat według Wayne’a” i w sensacyjnym obrazie „Equinox”, zgarniając jedyną nominację do Independent Spirit Award, a w 1993 roku wystąpiła w thrillerze „Bez skrupułów” z Faye Dunaway. Rok 1994 to udział w familijnej komedii „Brzdąc w opałach”, główna rola kobieca w dość znanym filmie „Ich troje” ze Stephenem Baldwinem i występ w komedii Alana Parkera „Droga do Wellville”.

Choć znajduje stałe zatrudnienie, nigdy nie miała szczęścia do pierwszoligowych, znaczących produkcji. Na pewno istotny był jej udział w melodramacie „Miłość po zmierzchu” (1997) z Nickiem Nolte i Julie Christie (tą samą, dzięki roli której nosi imię Lara) i w dramacie Todda Solondza „Happiness” (1998, National Board of Review Award dla całego zespołu).

* W latach 1997-2003 związana była z serialem „Kancelaria adwokacka”. Za rolę Helen Gamble otrzymała jedyną nominację do Emmy (1999) oraz trzy zespołowe nominacje do Screen Actors Guild Awards. Z kolei w latach 2005-2006 grała w serialu „Las Vegas”.*

W 2000 roku dołączyła do gwiazdorskiej obsady komedii kryminalnej „Łańcuch szczęścia” z Jeffem Goldblumem, Salmą Hayek, Tomem Wilkinsonem i Elijah Woodem, a w 2002 roku dała występ cameo w znanej komedii akcji „Faceci w czerni II”, za co „wyróżniona” została nominacją do Złotej Maliny. Ostatnie projekty z udziałem Lary to: polityczny film „Rewolta” (2006) z Ralphem Fiennesem i Donaldem Sutherlandem, gdzie wcieliła się w postać Pierwszej Damy oraz dramaty: „Have Dreams, Will Travel” (2007) i „Life Is Hot in Cracktown” (2008).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3248hv
d3248hv
d3248hv