Masłowska, Buzek i Lankosz w Jury 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Zakwalifikowane produkcje w dwóch konkursowych sekcjach oceniać będą dwa składy jurorskie. Przewodniczącym Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych został Tomasz Wasilewski. W skład Jury wchodzą: Agata Buzek, Bogdan Dziworski, Borys Lankosz, Dorota Masłowska.

Masłowska, Buzek i Lankosz w Jury 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"
Źródło zdjęć: © Fot.Reinhard Scheuregger

Z kolei obradom Jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych przewodniczyć będzie Jacek Borcuch. W tym zespole nad werdyktem pracować będą: Robert Jaszczurowski, Aleksandra Maciuszek, Bronka Nowicka, Mateusz Rakowicz.

Obraz
© Archiwum prywatne

JACEK BORCUCH
Przewodniczący
Ur. w roku 1970. Aktor, reżyser i scenarzysta. Studiował filozofię na UW oraz aktorstwo w Akademii Teatralnej w Warszawie i Studio Aktorskim w Gdyni. Zagrał m.in. w nagrodzonym Złotymi Lwami "Długu” Krzysztofa Krauzego. Jego debiut reżyserski – "Kallafiorr", był pierwszym polskim filmem niezależnym, który trafił do szerokiej dystrybucji i był prezentowany na wielu festiwalach filmowych w kraju i za granicą. Kolejne fabularne filmy Jacka Borcucha: "Tulipany", "Wszystko co kocham" i "Nieulotne”, zdobyły liczne nagrody w Polsce i na świecie. "Wszystko co kocham" to pierwszy film polski zakwalifikowany do Konkursu Głównego Festiwalu Sundance. Obraz był również kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Twórca jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

Obraz
© Archiwum prywatne

ROBERT JASZCZUROWSKI
Reżyser, scenarzysta, współzałożyciel studia animacji – Grupa Smacznego! Od najmłodszych lat rysuje i projektuje. Współtworząc, na zlecenie BBC, serię "Harry and Toto" (2008) zyskał doświadczenie w reżyserowaniu animacji i prowadzeniu dużych animowanych koprodukcji. Od 2009 roku jest producentem kreatywnym. Jego głównym projektem jest seria "Mami Fatale" (producent i reżyser). Prezes Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji (SPPA), uczestnik najważniejszych wydarzeń branżowych świata animacji (Cartoon Forum, Cartoon Movie, MIPCOM i MiPJunior, Cinekid). Jako wykładowca brał udział w Cartoon Connection. Obecnie pracuje m.in. nad seriami telewizyjnymi "Basia" i "Grand Banda" oraz nad filmem pełnometrażowym "Myszy strajkują".

Obraz
© Archiwum prywatne

ALEKSANDRA MACIUSZEK
Reżyserka filmów dokumentalnych i scenarzystka. Absolwentka kulturoznawstwa na UJ i reżyserii w Escuela Internacional de Cine y Televisión de San Antonio de los Baños (EICTV) na Kubie. Pracowała w organizacjach pozarządowych i instytucjach kulturalnych w Polsce, Hiszpanii i Meksyku, głównie w obszarach związanych z prawami człowieka i wielokulturowością. Jej dyplom "Sceny sprzed" ("Escenas Previas") oraz pełnometrażowy dokument "Casa Blanca" otrzymały szereg nagród na polskich i zagranicznych festiwalach (m.in. w Krakowie: Srebrny Smok, Złoty Lajkonik, Srebrny Róg, a także San Sebastian, Hawanie, Stambule, Nowym Jorku i Jihlavie, a także na Visions du Réel oraz Punto de Vista). W 2016 założyła New Plot Films. Obecnie pracuje nad debiutem fabularnym oraz nad wieloletnim projektem z pogranicza dokumentu i antropologii wizualnej.

Obraz
© Fot. Prot Jarnuszkiewicz

BRONKA NOWICKA
Artystka interdyscyplinarna, pisarka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi oraz ASP w Krakowie. Tworzy wideo, tomowideo, formy łączące obraz i słowo. Brała udział w wielu wystawach i pokazach, m.in. w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie, Susanne Burmester Galerie w Putbus, Kunstnernes Hus w Oslo, Trubarjeva Hiša Literature w Ljubljanie, Galerii Szklarnia w Łodzi. Laureatka Nagrody Literackiej Nike oraz Złotego Środka Poezji za książkę "Nakarmić kamień" (przetłumaczonej na estoński, angielski, czeski, rosyjski, litewski, hiszpański). W marcu 2017 roku została laureatką New Voices From Europe, projektu realizowanego w ramach Literature Across Frontiers i wspierającego wyróżniających się, niedawno debiutujących, europejskich pisarzy.

Obraz
© Fot. [Robert Pałka](https://film.wp.pl/robert-palka-6030944387077249c)

MATEUSZ RAKOWICZ
Reżyser i storyboardzista. Absolwent warszawskiej ASP i Szkoły Wajdy. Reżyser i współscenarzysta autorskich krótkich metraży, w tym wielokrotnie nagradzanego "Latarnika" i "Romantika" (m.in. w Koszalinie i Gdyni). Jest także reżyserem reklam i teledysków, m.in. dla Ani Dąbrowskiej, Natalii Sikory, Pezeta, Afromentalu, Kamila Bednarka i in. W 2013 z grupą czterech reżyserów zrealizował swój debiut fabularny "Stacja Warszawa" ze zdjęciami Arka Tomiaka i czołówką polskich aktorów w obsadzie. Tworzył storyboardy m.in. do filmów Agnieszki Holland, Kasi Adamik, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego czy Grega Zglińskiego. Doświadczenie w fabule zdobywał również, jako II reżyser, reżyser II ekipy czy asystent reżysera (m.in. Krzysztofa Zanussiego)
. Obecnie przygotowuje kolejny film fabularny we współpracy ze scenarzystą Łukaszem M. Maciejewskim oraz autorski serial wojenny z Maciejem Cuske. Laureat Fryderyka za reżyserię teledysku "Bang Bang" Ani Dąbrowskiej.

Obraz
© Fot. Rafał Guz

TOMASZ WASILEWSKI
Przewodniczący
Ur. w roku 1980. Scenarzysta i reżyser. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego pełnometrażowy debiut "W sypialni" (2012) miał międzynarodową premierę na MFF w Karlowych Warach. Film – jeden z najczęściej prezentowanych polskich obrazów na zagranicznych festiwalach – zdobył szereg nagród, w tym Nagrodą Jury Ekumenicznego na MFF w Mannheim-Heildelberg. Jego druga fabuła "Płynące wieżowce" (2013) miała światową premierę na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku. Amerykańscy krytycy okrzyknęli produkcję najlepszym filmem wydarzenia. Tytuł wygrał też sekcję East of the West MFF w Karlowych Warach, Nagrodę Publiczności na T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, statuetkę za najlepszą reżyserię na MFF w Transylwanii, nagrody w Gdyni (Jury Ekumenicznego oraz Młody Talent Reżyserski). Trzeci film Tomasza Wasilewskiego – "Zjednoczone Stany Miłości" (2016), miał premierę w Konkursie Głównym 66. MFF w Berlinie i został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz (również autorstwa Wasilewskiego). Tekst ten przyniósł twórcy również nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Film dostrzeżono też na festiwalach w Gdyni i Vallecie. W obu przypadkach przyznano Wasilewskiemu nagrody za reżyserię.

Obraz
© Archiwum prywatne

BOGDAN DZIWORSKI
Operator, artysta fotografik, scenarzysta i reżyser ponad 40 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Wykładowca na WRiTv UŚ w Katowicach. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Tworzy niezwykle kreacyjne i autorskie dokumenty, za co doceniony został na wielu krajowych i światowych festiwalach. Rozgłos przyniosły mu m.in. takie dzieła, jak "Krzyż i topór", "Pięciobój nowoczesny", "Hokej", "Olimpiada", "Dwubój klasyczny", "Sceny narciarskie z Franzem Klammerem", "Fechtmistrz" i "Szapito" czy "Hommage á Beksiński". Jako operator współpracował m.in. przy "Deklaracji nieśmiertelności" i "Będziesz legendą człowieku" oraz "Na wylot" Grzegorza Królikiewicza. Kilkukrotnie uhonorowany za całokształt twórczości: w 2014 Smokiem Smoków, a w 2016 - Nagrodą PSC. W 2014 odznaczony również Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Obraz
© Fot. Rafał Placek/Gildia Reżyserów Polskich

BORYS LANKOSZ
Jego film dyplomowy "Rozwój" był nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Krakowie i San Francisco. Za debiut fabularny "Rewers", który był polskim kandydatem do Oscara, otrzymał Złote Lwy w Gdyni, rekordową liczbę Orłów oraz Paszport "Polityki". "Ziarnem prawdy" Lankosz pokazał, że świetnie sobie radzi z klasycznym, gatunkowym thrillerem. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i wiceprzewodniczący zarządu Gildii Reżyserów Polskich.

Obraz
© Fot. Jacek Kolodziejski

DOROTA MASŁOWSKA
Ur. w roku 1983 w Wejherowie, autorka głośnej "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną", za którą otrzymała Paszport "Polityki", a także uhonorowanego Nagrodą Nike "Pawia Królowej". Dramatopisarka i producentka muzyczna. Mieszka w Warszawie.

*AGATA BUZEK *
Ma największy dorobek międzynarodowy spośród polskich aktorek. Pracowała m.in. z Peterem Greenawayem, Martinem Freemanem, Marleen Goris, Emily Watson i Andrzejem Wajdą. Była dwukrotnie nominowana do PNF Orzeł. To wyróżnienie, jak i wiele innych, w tym Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego (Nagroda Publiczności), otrzymała za rolę Sabiny w filmie "Rewers" Borysa Lankosza. Podczas Berlinale 2010 znalazła się wśród dziesięciorga najbardziej utalentowanych europejskich aktorów młodego pokolenia i została uhonorowana nagrodą Shooting Stars. W 2013 roku wystąpiła w głównej roli kobiecej u boku Jasona Stathama w amerykańsko-brytyjskim filmie "Koliber" Stevena Knighta. Ostatnio zagrała w filmach, "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, "Ja teraz kłamię" Pawła Borowskiego czy "Performer" Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego. Po premierze filmu "Niewinne" Anne Fontaine recenzent "The Hollywood Reporter" w zachwycie pisał "hipnotyzująca Buzek!". Akorka dzieli życie zawodowe między film i teatr. Aktualnie jest związana z paryskim L’Odeon Theatre de l’Europe, w którym pracuje u boku Isabelle Huppert w spektaklu pt. "Phedre(s)", a także z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)