Trwa ładowanie...

Masłowska, Buzek i Lankosz w Jury 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Zakwalifikowane produkcje w dwóch konkursowych sekcjach oceniać będą dwa składy jurorskie. Przewodniczącym Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych został Tomasz Wasilewski. W skład Jury wchodzą: Agata Buzek, Bogdan Dziworski, Borys Lankosz, Dorota Masłowska.

Masłowska, Buzek i Lankosz w Jury 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"Źródło: Fot.Reinhard Scheuregger
d2xrc7x
d2xrc7x

Z kolei obradom Jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych przewodniczyć będzie Jacek Borcuch. W tym zespole nad werdyktem pracować będą: Robert Jaszczurowski, Aleksandra Maciuszek, Bronka Nowicka, Mateusz Rakowicz.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

JACEK BORCUCH
Przewodniczący
Ur. w roku 1970. Aktor, reżyser i scenarzysta. Studiował filozofię na UW oraz aktorstwo w Akademii Teatralnej w Warszawie i Studio Aktorskim w Gdyni. Zagrał m.in. w nagrodzonym Złotymi Lwami "Długu” Krzysztofa Krauzego. Jego debiut reżyserski – "Kallafiorr", był pierwszym polskim filmem niezależnym, który trafił do szerokiej dystrybucji i był prezentowany na wielu festiwalach filmowych w kraju i za granicą. Kolejne fabularne filmy Jacka Borcucha: "Tulipany", "Wszystko co kocham" i "Nieulotne”, zdobyły liczne nagrody w Polsce i na świecie. "Wszystko co kocham" to pierwszy film polski zakwalifikowany do Konkursu Głównego Festiwalu Sundance. Obraz był również kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Twórca jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

ROBERT JASZCZUROWSKI
Reżyser, scenarzysta, współzałożyciel studia animacji – Grupa Smacznego! Od najmłodszych lat rysuje i projektuje. Współtworząc, na zlecenie BBC, serię "Harry and Toto" (2008) zyskał doświadczenie w reżyserowaniu animacji i prowadzeniu dużych animowanych koprodukcji. Od 2009 roku jest producentem kreatywnym. Jego głównym projektem jest seria "Mami Fatale" (producent i reżyser). Prezes Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji (SPPA), uczestnik najważniejszych wydarzeń branżowych świata animacji (Cartoon Forum, Cartoon Movie, MIPCOM i MiPJunior, Cinekid). Jako wykładowca brał udział w Cartoon Connection. Obecnie pracuje m.in. nad seriami telewizyjnymi "Basia" i "Grand Banda" oraz nad filmem pełnometrażowym "Myszy strajkują".

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

ALEKSANDRA MACIUSZEK
Reżyserka filmów dokumentalnych i scenarzystka. Absolwentka kulturoznawstwa na UJ i reżyserii w Escuela Internacional de Cine y Televisión de San Antonio de los Baños (EICTV) na Kubie. Pracowała w organizacjach pozarządowych i instytucjach kulturalnych w Polsce, Hiszpanii i Meksyku, głównie w obszarach związanych z prawami człowieka i wielokulturowością. Jej dyplom "Sceny sprzed" ("Escenas Previas") oraz pełnometrażowy dokument "Casa Blanca" otrzymały szereg nagród na polskich i zagranicznych festiwalach (m.in. w Krakowie: Srebrny Smok, Złoty Lajkonik, Srebrny Róg, a także San Sebastian, Hawanie, Stambule, Nowym Jorku i Jihlavie, a także na Visions du Réel oraz Punto de Vista). W 2016 założyła New Plot Films. Obecnie pracuje nad debiutem fabularnym oraz nad wieloletnim projektem z pogranicza dokumentu i antropologii wizualnej.

Fot. Prot Jarnuszkiewicz
Źródło: Fot. Prot Jarnuszkiewicz

BRONKA NOWICKA
Artystka interdyscyplinarna, pisarka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi oraz ASP w Krakowie. Tworzy wideo, tomowideo, formy łączące obraz i słowo. Brała udział w wielu wystawach i pokazach, m.in. w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie, Susanne Burmester Galerie w Putbus, Kunstnernes Hus w Oslo, Trubarjeva Hiša Literature w Ljubljanie, Galerii Szklarnia w Łodzi. Laureatka Nagrody Literackiej Nike oraz Złotego Środka Poezji za książkę "Nakarmić kamień" (przetłumaczonej na estoński, angielski, czeski, rosyjski, litewski, hiszpański). W marcu 2017 roku została laureatką New Voices From Europe, projektu realizowanego w ramach Literature Across Frontiers i wspierającego wyróżniających się, niedawno debiutujących, europejskich pisarzy.

Fot. [Robert Pałka](https://film.wp.pl/robert-palka-6030944387077249c)
Źródło: Fot. [Robert Pałka](https://film.wp.pl/robert-palka-6030944387077249c)

MATEUSZ RAKOWICZ
Reżyser i storyboardzista. Absolwent warszawskiej ASP i Szkoły Wajdy. Reżyser i współscenarzysta autorskich krótkich metraży, w tym wielokrotnie nagradzanego "Latarnika" i "Romantika" (m.in. w Koszalinie i Gdyni). Jest także reżyserem reklam i teledysków, m.in. dla Ani Dąbrowskiej, Natalii Sikory, Pezeta, Afromentalu, Kamila Bednarka i in. W 2013 z grupą czterech reżyserów zrealizował swój debiut fabularny "Stacja Warszawa" ze zdjęciami Arka Tomiaka i czołówką polskich aktorów w obsadzie. Tworzył storyboardy m.in. do filmów Agnieszki Holland, Kasi Adamik, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego czy Grega Zglińskiego. Doświadczenie w fabule zdobywał również, jako II reżyser, reżyser II ekipy czy asystent reżysera (m.in. Krzysztofa Zanussiego)
. Obecnie przygotowuje kolejny film fabularny we współpracy ze scenarzystą Łukaszem M. Maciejewskim oraz autorski serial wojenny z Maciejem Cuske. Laureat Fryderyka za reżyserię teledysku "Bang Bang" Ani Dąbrowskiej.

Fot. Rafał Guz
Źródło: Fot. Rafał Guz

TOMASZ WASILEWSKI
Przewodniczący
Ur. w roku 1980. Scenarzysta i reżyser. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego pełnometrażowy debiut "W sypialni" (2012) miał międzynarodową premierę na MFF w Karlowych Warach. Film – jeden z najczęściej prezentowanych polskich obrazów na zagranicznych festiwalach – zdobył szereg nagród, w tym Nagrodą Jury Ekumenicznego na MFF w Mannheim-Heildelberg. Jego druga fabuła "Płynące wieżowce" (2013) miała światową premierę na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku. Amerykańscy krytycy okrzyknęli produkcję najlepszym filmem wydarzenia. Tytuł wygrał też sekcję East of the West MFF w Karlowych Warach, Nagrodę Publiczności na T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, statuetkę za najlepszą reżyserię na MFF w Transylwanii, nagrody w Gdyni (Jury Ekumenicznego oraz Młody Talent Reżyserski). Trzeci film Tomasza Wasilewskiego – "Zjednoczone Stany Miłości" (2016), miał premierę w Konkursie Głównym 66. MFF w Berlinie i został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz (również autorstwa Wasilewskiego). Tekst ten przyniósł twórcy również nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Film dostrzeżono też na festiwalach w Gdyni i Vallecie. W obu przypadkach przyznano Wasilewskiemu nagrody za reżyserię.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

BOGDAN DZIWORSKI
Operator, artysta fotografik, scenarzysta i reżyser ponad 40 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Wykładowca na WRiTv UŚ w Katowicach. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Tworzy niezwykle kreacyjne i autorskie dokumenty, za co doceniony został na wielu krajowych i światowych festiwalach. Rozgłos przyniosły mu m.in. takie dzieła, jak "Krzyż i topór", "Pięciobój nowoczesny", "Hokej", "Olimpiada", "Dwubój klasyczny", "Sceny narciarskie z Franzem Klammerem", "Fechtmistrz" i "Szapito" czy "Hommage á Beksiński". Jako operator współpracował m.in. przy "Deklaracji nieśmiertelności" i "Będziesz legendą człowieku" oraz "Na wylot" Grzegorza Królikiewicza. Kilkukrotnie uhonorowany za całokształt twórczości: w 2014 Smokiem Smoków, a w 2016 - Nagrodą PSC. W 2014 odznaczony również Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Fot. Rafał Placek/Gildia Reżyserów Polskich
Źródło: Fot. Rafał Placek/Gildia Reżyserów Polskich

BORYS LANKOSZ
Jego film dyplomowy "Rozwój" był nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Krakowie i San Francisco. Za debiut fabularny "Rewers", który był polskim kandydatem do Oscara, otrzymał Złote Lwy w Gdyni, rekordową liczbę Orłów oraz Paszport "Polityki". "Ziarnem prawdy" Lankosz pokazał, że świetnie sobie radzi z klasycznym, gatunkowym thrillerem. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i wiceprzewodniczący zarządu Gildii Reżyserów Polskich.

Fot. Jacek Kolodziejski
Źródło: Fot. Jacek Kolodziejski

DOROTA MASŁOWSKA
Ur. w roku 1983 w Wejherowie, autorka głośnej "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną", za którą otrzymała Paszport "Polityki", a także uhonorowanego Nagrodą Nike "Pawia Królowej". Dramatopisarka i producentka muzyczna. Mieszka w Warszawie.

d2xrc7x

*AGATA BUZEK *
Ma największy dorobek międzynarodowy spośród polskich aktorek. Pracowała m.in. z Peterem Greenawayem, Martinem Freemanem, Marleen Goris, Emily Watson i Andrzejem Wajdą. Była dwukrotnie nominowana do PNF Orzeł. To wyróżnienie, jak i wiele innych, w tym Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego (Nagroda Publiczności), otrzymała za rolę Sabiny w filmie "Rewers" Borysa Lankosza. Podczas Berlinale 2010 znalazła się wśród dziesięciorga najbardziej utalentowanych europejskich aktorów młodego pokolenia i została uhonorowana nagrodą Shooting Stars. W 2013 roku wystąpiła w głównej roli kobiecej u boku Jasona Stathama w amerykańsko-brytyjskim filmie "Koliber" Stevena Knighta. Ostatnio zagrała w filmach, "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, "Ja teraz kłamię" Pawła Borowskiego czy "Performer" Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego. Po premierze filmu "Niewinne" Anne Fontaine recenzent "The Hollywood Reporter" w zachwycie pisał "hipnotyzująca Buzek!". Akorka dzieli życie zawodowe między film i teatr. Aktualnie jest związana z paryskim L’Odeon Theatre de l’Europe, w którym pracuje u boku Isabelle Huppert w spektaklu pt. "Phedre(s)", a także z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego w Warszawie.

d2xrc7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrc7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj